Οι «ερυθρόλευκες» έπειτα από μεγάλη αποχή επέστρεψαν στις νίκες με 53-84 κόντρα στην ομάδα της ΕΦΟΑ Ζωγράφου!

Στην επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά από 143 ημέρες απραξίας η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 84-53 της ομάδας του ΕΦΟΑ Ζωγράφου εκτός έδρας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν την Τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα με πρώτη σκόρερ την Εβίνα Σταμάτη η οποία σκόραρε 17 πόντους με 4/6 τρίποντα ενώ το ντεμπούτο της με την «ερυθρόλευκη» φανέλα πραγματοποίησε η Νάταλι Φοντέν που ακολούθησε με 16 πόντους. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη, ο ΠΑΟΚ τον οποίο θα αντιμετωπίσουν οι «ερυθρόλευκες» το Σάββατο (27/3) στο ΣΕΦ (15:00).

Προηγήθηκε με +19 στο ημίχρονο

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ πήγαιναν και το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν 8-8. Με τρίποντο της Εβίνας Σταμάτη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +4 στο 12-16. Οι γηπεδούχες απάντησαν με την Μυλωνάκη (15-16) όμως με νέο τρίποντο η Αλεξανδρή έγραψε το 15-19 (3:17). Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και με δυο ακόμα τρίποντα της Νικολοπούλου (2:07) και της Σταμολάμπρου η διαφορά ανέβηκε στο +13, 1:08 πριν τη λήξη της 1ης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 18-28. Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχες μείωσαν σε 26-30 μέχρι τα 6:21, όμως σταδιακά ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι στροφές, φτάνοντας με την Ντέιβις στο 28-34 (5:34). Με τρίποντο της Σταμολάμπρου οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το προβάδισμα τους στο +9 για το 30-39 στα 3:14, ενώ η Σπυριδοπούλου στη συνέχεια έγραψε το 30-41, επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (2:54). Το +13 επανήλθε μετά από προσπάθεια της Εβίνας Σταμάτη για το 30-43, στα 2:33,  με την Κόστοβιτς να την εκτοξεύει στο +19,  γράφοντας το 30-49, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Έφυγε με τη νίκη!

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και με το επιμέρους 16-12, έφτασε στο 46-61. Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +20 τη διαφορά με την Σπυριδοπούλου να σημειώνει το 46-66 (7:04) ενώ λίγο μετά η Νικολοπούλου πέτυχε το 46-68 (6:27) χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε βάλει τις βάσεις της νίκης. Η Φοντέν σημείωσε το 46-72 (4:51) και η Ντέιβις το 46-74, ενώ στα λεπτά που ακολούθησαν διαμορφώθηκε το τελικό 53-84, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από του Ζωγράφου.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 30-49, 46-61, 53-84

ΕΦΟΑ ΖΩΓΡΑΦΟΥ:  Δερμιτζάκη, Βαμβακά, Χόνι, Ζουρνή, Κεσσέ, Στεφανίδου, Κουρούβανη, Καντέλη, Μυλωνάκη, Θεοδωρομανωλάκη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παντελάκης) :  Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου, Φοντέ, Νικολοπούλου, Κούκη, Παπαμαρκάκη, Κόστοβιτς, Παντέλη, Ντέιβις