Εκπληκτική η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επιβλήθηκε 3-0 του Άρη στη Θεσσαλονίκη ζευγαρώνοντας τις νίκες της.

Με… συνοπτικές διαδικασίες ο Θρύλος καθάρισε και το δεύτερο τελικό των πλέι οφ με αντίπαλο τον Άρη επικρατώντας ξανά με 3-0 σετ στο κλειστό της Μίκρας στη Θεσσαλονίκη και απέχει μια νίκη από  την κατάκτηση του 6ου σερί πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» «ντούμπλαραν» τις νίκες τους και με μια ακόμα στον 3ο τελικό που θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 30 Απριλίου (19:00) στο Ρέντη θα έχουν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν το ιστορικό τρεμπλ στην πιο επιτυχημένη χρονιά του τμήματος. Από κει και πέρα ο Θρύλος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με τον Άρη με 14 άσσους και 13 μπλοκ.

Από 20-17, 20-25 και προβάδισμα!

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Στην αναμέτρηση με τον Άρη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 6-2. Αυτή η εικόνα διατηρήθηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ με τις γηπεδούχες να οδηγούν στο σκορ (13-7, 14-8) και να πηγαίνουν με +4 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Στη συνέχεια με ένα 4-0 σερί ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά μετατρέποντας το 16-11 σε 16-16. Ακολούθησε το επιμέρους 3-0 του Άρη για το 19-16 ο οποίος στη διαμόρφωσε το 20-17. Ωστόσο από εκείνο το σημείο ο Θρύλος με ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί, αρχικά ισοφάρισε για δεύτερη φορά σε 20-20, πήρε το πρώτο προβάδισμα με 20-21 και το σετ με 20-25 κάνοντας το 1-0!

Νέο 7-0 σερί και 2-0!

Η έναρξη του δεύτερου σετ, ήταν πιο ισορροπημένη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά η ισορροπία συνεχίστηκε (10-10, 11-11, 12-12, 13-13, 14-14, 15-15 ) και ο Άρης ήταν αυτός που πήγε μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Στη συνέχεια ωστόσο η εικόνα άλλαξε αφού και πάλι ο Θρύλος με νέο 7-0 μετέτρεψε το 16-15 σε 16-22 αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του σετ το οποίο πήρε με 25-17 και έκανε το 2-0!

Κυριάρχησε και έφυγε με τη νίκη!

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακό προηγήθηκε με 3-0, ο Άρης το μετέτρεψε σε 5-3 και πήγε μπροστά με +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Όμως με 4-0 σερί το 8-6, μετατράπηκε σε 8-11 υπέρ του Θρύλου ο οποίος διατήρησε σταθερά τον έλεγχο και το προβάδισμα το οποίο αύξαναν σταδιακά και πήγαν με +6 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (10-16). Στην εξέλιξη του σετ η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε ο Θρύλος έφτασε άνετα στο 25-17 και έφυγε νικητής από την έδρα του Άρη.

Τα σετ: 0-3 σε 1.06, 20-25 (23’), 17-25 (21’), 17-25 (22’)

1ο σετ: 8-4, 16-11, 20-21, 20-25

2ο σετ: 7-8, 16-15, 16-21, 17-25

3ο σετ: 8-6, 10-16, 16-21, 17-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (2/9 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Νιεμέρ 12 (6/15 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 56%υπ.-50%.), Πολ 13 (7/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 40%υπ.-40%αρ.), Λαμπρούση 6 (5/8 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 7 (3/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 13 (11/25 επ., 2 άσσοι), Κονόμη-λ (30%υπ.-25%αρ.)

ΑΡΗΣ: Γκλιγκόροβιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Πίτα 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 13 (11/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46%υπ.-23%αρ.), Σιμόν 12 (8/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 7 (1/5 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουντίμα 6 (4/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41%υπ.-28%αρ.), Χίντζιου –λ (24%υπ.-8%αρ.)/Καθάριου, Γουγούση Κ. Γουγούση Α.,