Τον Άρη υποδέχτηκε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός για την 17η αγωνιστική της Basket League, με τους ερυθρόλευκους να επιστρέφουν στις νίκες, αφού νίκησαν τους «κίτρινους» με 76-67.

Τον Άρη υποδέχτηκε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός για την 17η αγωνιστική της Basket League, με τους ερυθρόλευκους να επιστρέφουν στις νίκες και να πηγαίνουν με ανεβασμένη ψυχολογία στο ματς “τελικό” της Παρασκευής με την Μπουντούτσνοστ στο Μαυροβούνιο.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Ποντένσε: «Είμαι ανυπόμονος για το παιχνίδι – Να νικήσουμε και αύριο»

Το παιχνίδι άρχισε με τους κιτρινόμαυρους να μπαίνουν πιο δυνατά στον αγώνα και να προηγούνται με 2-7 μετά από τρίποντο του Μπελ. Έπειτα οι ερυθρόλευκοι με ένα σερί 13 πόντων έφεραν το παιχνίδι στο 15-7 με τον Κώστα Παπανικολάου να πετυχαίνει 2 τρίποντα. Η συνέχεια ήταν η ίδια στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Πειραιώτες να φτάνουν και σε διψήφια διαφορά (21-11)  μετά τις δύο εύστοχες βολές του Κώστα Παπανικολάου. Με τον Τολιόπουλο να διαμορφώνει το σκορ της πρώτης περιόδου σε 21-16 μετά από δικό του τρίποντο.

Στην δεύτερη περίοδο οι ερυθρόλευκοι κινήθηκαν στα ίδια επίπεδα, αυξάνοντας και το προβάδισμα τους. Ο Τουπάν με δικό του τρίποντο έφερε την διαφορά στο +11 για τον Ολυμπιακό (30-19) και τον Γκος αργότερα να αυξάνει την διαφορά στο +12 (33-21). Ο Άρης αντέδρασε και έριξε την διαφορά στους 3 πόντους (33-30), με τους ερυθρόλευκους να χαλαρώνουν μετά το +12 και να χάνουν σχετικά εύκολα την διαφορά που είχαν χτίσει. Ο Πρίντεζης στον αιφνιδιασμό να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ μετά την πάσα του Ουέμπερ στο ανοιχτό γήπεδο. Οι Πειραιώτες ανέβασαν ξανά στροφές και έφτασαν ξανά την διαφορά στο +12 (46-34) με τον Βεζένκοφ και τον Παπανικολάου. Με το ημίχρονο να κλείνει με 48-36 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στο 52-38 μετά από καλάθια των Γκος και Μιλουτίνοφ. Με τον Άρη όμως στην συνέχεια να αντιδρά μετά τις κακές επιθέσεις και τα εύκολα λάθη των ερυθρόλευκων, φέρνοντας το σκορ στο 54-45 με τον Νταλό.  Οι ερυθρόλευκοι στην συνέχεια ανέβασαν ξανά ρυθμούς και με το τρίποντο του Αγραβάνη έκαναν το 63-49 μετά από ασίστ του Ουέμπερ που έφτασε τις 10 στο παιχνίδι. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 65-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν κακοί στην αρχή, με τον Τουπάν να παίρνει αρκετά σουτ, τα οποία ήταν άστοχα. Αποτέλεσμα αυτού ο Άρης να ρίξει την διαφορά στους 10 πόντους (65-55) και ο Ντέιβιντ Μπλατ νευριασμένος να καλέσει τάιμ άουτ. Τα πράγματα χειροτερέψαν με τον Γκος να αστοχεί σε αρκετά σουτ και τον Άρη να τρέχει ένα σερί επιμέρους (2-12), κατεβάζοντας την διαφορά στους 6 πόντους (67-61). Ο Άρης μείωσε σε 69-65 με τους Κάιζερ και Μποχωρίδη μετά τις άστοχες βολές των ΛιΝτέι και Τουπάν. Στην συνέχεια το τρίποντο από τον Τουπάν και οι βολές του Μιλουτίνοφ έκαναν το 74-67, ενώ ο Σέρβος είχε και ένα τρομερό κόψιμο στον Τζόουνς. Με τον Γκος στον αιφνιδιασμό 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να κάνει το 76-67, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.