Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας στο ΟΑΚΑ, αφού ηττήθηκε με 79-70. Μοναδικός διασωθέντας ο ΛεΝτέι. Αναλυτική περιγραφή του αγώνα από τον Μιχάλη Μαχαίρα.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, του Τσάβι Πασκουάλ, για την έκτη αγωνιστική στην Betshop Basket League. Ο νικητής του αγώνα θα κρατούσε το αήττητο, και θα αποκτούσε σαφεστατα και ψυχολογία για τη συνέχεια, ειδικά έπειτα από τον αγώνα πριν λίγες μέρες για την Ευρωλίγκα, το οποίο βρήκε τους «πράσινους» νικητές.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν τον αγώνα με τους Σπανούλη, Γκος, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ οι «πράσινοι» με τους Καλάθη, Λάνγκφορντ, Τόμας, Παπαπέτρου και Λάσμε.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καμία ομάδα δε ξέφευγε στο σκορ. Ο Λάσμε «λαβώθηκε» με δύο φάουλ από το πρώτο τρίλεπτο, αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να περάσει τον Γκίστ. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με +3 (13-10), ο ΛεΝτει ισοφάρισε με τρίποντο, και χάρη σε μία εύστοχη βολή του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ. Όμως, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-14 υπέρ του ΠΑΟ.
Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά, χάρη στην εκπληκτική παρουσία του ΛεΝτέι (2/2 τριπ.) με 8 πόντους, και το τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς, διαμορφώνοντας το σκορ στο 20-26. Με 5 γρήγορους πόντους-αντίδραση του Παππά, ο ΠΑΟ μείωσε στον 1 πόντο. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά «άσφαιρες», το σκορ αρκετά χαμηλό, με τους γηπεδούχους ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, να είναι στο +5 (32-27). Το σκορ ημιχρόνου ήταν το 32-29.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως ξεκινάει συνήθως για τον Ολυμπιακό, νωχελικά, με τους πράσινους να περνάνε με +8 μπροστά στο σκορ (42-34). Όμως, οι Πειραιώτες μάζεψαν τη διαφορά, με τον ΛεΝτέι να συνεχίζει τα δικά του, ευστοχώντας και σε τρίτο τρίποντο (46-42), με τον παίχτη να είχε φτάσει ήδη τους 18 πόντους. Η ομάδα του Μπλατ, έκλεισε την ψαλίδα του αγώνα, μειώνοντας στον πόντο (51-50). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 55-51.
Στην τέταρτη περίοδο, οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν αρκετά τη διαφορά του αγώνα, με αποτέλεσμα να έχουμε ντέρμπι. Όμως, στα μέσα της περιόδου, οι “πράσινοι” πήραν εκ νέου προβάδισμα με +7 (66-59). Με τρία λεπτά να απέμεναν στο ρολόι, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω με 9 πόντους (72-63). Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν για άλλη μια φορά, να φύγουν με τη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 79-70.

Τα δεκάλεπτα :15-14, 32-29, 55-51, 79-70.