Ο Ολυμπιακός, με φόρα από το δεύτερο ημίχρονο επί της Ναντέζντα, υπέταξε στη Ρωσία την Ενισέι. Κέρδισε με σκορ 70-85, κάνοντας το έργο ενόψει ρεβάνς ευκολότερο. Στο ΣΕΦ η ομάδα μας δεν χάνει την πρόκριση. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Μετά τη μεγαλειώδη πρόκριση στις «32» καλύτερες ομάδες του Eurocup, ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Σιβηρία, ώστε να αντιμετωπίσει στην πρώτη «μάχη» του, την Ενισέι Κρασνογιάρσκ. Μια ομάδα που μπορούσε να έχει εικόνα για εκείνη, καθώς αντιμετώπιζε τον «αιώνιο» αντίπαλο Παναθηναϊκό, κατά τη φάση των ομίλων.

Στόχος για την ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ήταν οι «ερυθρόλευκες» να μην πάνε για… τουρισμό στη Ρωσία. Η ομάδα μας καλούνταν να αποδράσει με ένα θετικό αποτέλεσμα, ώστε να είναι ευκολότερο το έργο ενόψει ρεβάνς (22/12, 19:15).

Αποχαιρέτησε τον Θρύλο ο Καστελάνι (photo)

Τρομακτικές… οι «ερυθρόλευκες»

Ως προς το αγωνιστικό, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ξεκίνησε την αναμέτρηση με φόρα από το… δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Ναντέζντα. Εκπληκτική συγκομιδή στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα δεν ήταν κακές οι παίκτριες του Θρύλου. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνεχίστηκε η προσπάθεια από τον Ολυμπιακό. Μάλιστα, ο Θρύλος πάτησε γκάζι με εκπληκτική εμφάνιση

Πολύ καλή επιθετική εικόνα από την ομάδα μας, στην έδρα του αντιπάλου. Η Μισέλ Πλουφ έκανε το… ματς της ζωής της για το πρώτο μέρος, έχοντας σκοράρει ήδη 20 (!) πόντους για την ομάδα μας! Αποδεικνύοντας τους λόγους που αποκτήθηκε βεβαίως. Καλή εμφάνιση είχε και η Κριστίν Βίτολα, έχοντας πετύχει 9 πόντους. Ο Θρύλος προηγήθηκε ακόμη και με +10 (22-32), έχοντας σε απόσταση ασφαλείας την αντίπαλο από τη Ρωσία. Όμως, το μεγάλο «στοίχημα» θα ήταν το να διατηρηθεί ο ρυθμός σε αυτά τα επίπεδα. Διότι η Ενισέι πρόκειται για μια αρκετά έμπειρη ομάδα. Το σκορ ημιχρόνου ήταν το 38-46.

«Έσπασε» τον… πάγο, έλιωσε τις γηπεδούχες!

Ο Θρύλος συνέχισε σε υψηλές πτήσεις και κατά την 3η περίοδο. Προηγούνταν σταθερά με διψήφιο αριθμό πόντων. Ενώ αν ήταν ακόμη πιο προσεκτικές οι παίκτριές μας, θα προηγούνταν με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά. Οι γηπεδούχες, βρήκαν ευκαιρία μέσα απ’ τα λάθη του Ολυμπιακου, να μειώσουν τη διαφορά στους 6 (49-55). Μάλιστα, με σκορ στην περίοδο 14-9, μείωσαν στο τρίποντο, αναγκάζοντας τον Μάρτινς Ζίμπαρτς να κάνει διορθωτικές κινήσεις. Λύση στην… ξηρασία έδωσε η Νικολοπούλου και η Τόλφρι, με δύο τρίποντα, ανεβάζοντας στο +9 τη διαφορά ξανά. Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 55-63.

Για την τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε σωστά τη διαφορά στο σκορ. Η Νικολοπούλου με ένα τρίποντο έβαλε «ταφόπλακα» στις γηπεδούχες (55-74), με τον Θρύλο να αποδρά με ένα σημαντικότατο «διπλό», ενόψει ρεβάνς στο ΣΕΦ. Η διαφορά ως το τέλος έπιασε επίπεδα…20άρας. Άλλωστε, ενόψει ρεβάνς, ο κάθε πόντος και η παραμικρή διαφορά ως προς το τελικό αποτέλεσμα, μετρούν σημαντικά. Η Ενισέι προσπάθησε στα τελευταία τρία λεπτά να μειώσει. Το τελικό σκορ ήταν το 70-85, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα σημαντικό «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 38-46, 55-63, 70-85.

Ενισέι (Σουνέικινα): Τζόουνς 6, Κρίμοβα 2, Νάρεντ 4, Πατσούρινα 14 (2), Βανλό 13 (2), Μπρατσίκοβα 9 (3), Κουζμένκοβα, Λάτσγκαλ 12 (2), Ματέεβα 9, Πατσκόβσκαγια 1, Σνέτινα.

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Χάμπλιν 4, Νικολοπούλου 10 (2), Πλουφ 29 (3), Σταμάτη 5 (1), Τόλφρι 14 (4), Αλεξανδρή 1, Δίελα 2, Σταμολάμπρου 5 (1), Σύρρα, Βαμβακά, Βίτολα 15 (2).