Κόντρα ίσως στην κορυφαία ομάδα στον κόσμο αυτή τη στιγμή, η Εθνική βόλει Γυναικών ηττήθηκε και ολοκλήρωσε άδοξα τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό.

Με ήττα κόντρα στην κάτοχο του VNL Τουρκία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον Γ’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική γυναικών κι αποχαιρέτησε άδοξα τη διοργάνωση.

Κόντρα ίσως στην κορυφαία ομάδα στον κόσμο αυτή τη στιγμή οι Ελληνίδες αθλήτριες υπερέβαλλαν εαυτούς διεκδικώντας τις όποιες πιθανότητες είχαν για να μείνουν ζωντανές στη μάχη της πρόκρισης και αποχωρούν από το Ευρωβόλεϊ με ψηλά το κεφάλι και την αίσθηση ότι μπορούσαμε πολλά περισσότερα.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Το ματς

Το πρώτο σετ από την αρχή φάνηκε ότι τα κορίτσια μπήκαν αποφασισμένα να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους και από τη στιγμή που η Τουρκία έδωσε δικαιώματα το έκαναν. Παρόλο που το 4-2 έγινε 4-6, απαντήσαμε άμεσα για το 7-6 (άσος Καλαντάζε) για να ξεφύγει η Τουρκία με 11-15 (από 11-12) χάρις σε ένα σερί από δικά μας λάθη. Οι Τουρκάλες όμως επίσης έκαναν λάθη (ειδικά στο σερβίς) και αφού πλησιάσαμε 17-18 (λάθος επίθεση Ερντέμ) ισοφαρίσαμε 21-21 με τη Βάργκας να καρφώνει στο φιλέ χωρίς μπλοκ για να φτάσουμε στο 24-24. Κι εκεί βγάλαμε την άμυνα στη Βάργκας αλλά η Ανθούλη δεν μπόρεσε να τελειώσει την κόντρα (24-25) με τη Βάργκας μετά από δυο χαμένα σερβίς να παίρνει τον άσσο και να τελειώνει το σετ.
Πλέον τα πράγματα είχαν γίνει πολύ πιο δύσκολα για την ελληνική ομάδα για να έρθει δυστυχώς μία νέα κακή εκκίνηση σ’ ένα ακόμη σετ… Η Τουρκία ξεκίνησε μ’ ένα γρήγορο 0-5, έφτασε το σκορ στο 4-12 κι όταν ρίξαμε τη διαφορά στο 8-13, ακολούθησε ένα νέο σερί από λάθη (χαμένο σερβίς, άουτ επίθεση κακή υποδοχήξ) με τη διαφορά να φάνει στο 8-17 κι εκεί να τελειώνουν όλα με το σετ να κλείνει στο 16-25.
Κι όμως η Εθνική προσπάθησε να επανέλθει στο ματς και στο τρίτο σετ ήταν ακόμη καλύτερη από το πρώτο. Παρόλο που είδε την Τουρκία να ξεφεύγει με 7-10 μείωσε σε 12-13 με μπλοκ της Λαμπρούση στη Βάργκας, με δικό της άσο κάναμε το 16-17 και το 17-17 ήρθε με κόντρα της Τσιτσιγιάνη. Η Εθνική προηγήθηκε 20-19 με την Καλαντάτζε, μετέτρεψε το 20-22 σε 23-22 κι εκεί πάθαμε ότι και στο πρώτο σετ! Χαμένο σερβίςμ κακή υποδοχή για το 23-24. Η Στράντζαλη όμως έσβησε το σετ μπολ, η Καρακούρτ με άουτ έδωσε το πρώτο ελληνικό σετ μπολ (25-24) και το πετυχημένο τσάλεντζ του Οτσάλ το δεύτερο (26-25), αλλά και στις δύο περιπτώσεις η Βάργκας τα έσβησε… Στην επόμενη φάση η Νικλογιάννη κάρφωσε άουτ και το μπλοκ της Ερντέμ έδωσε τη νίκη στην Τουρκία.