Η Ελλάδα είχε ρυθμό, ήταν καλύτερη και άσκησε πίεση στη Λιθουανία στο πρώτο παιχνίδι στην OPAP Arena, αλλά έμεινε στο 0-0.

Στο α΄ μέρος, αν και δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, η Εθνική δημιούργησε φάσεις: στο 26ο λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Ζούμπας τον νίκησε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 45ο ο Μαυροπάνος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους τους αμυντικούς αλλά ο Ζούμπας με μια εκπληκτική επέμαβση έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ την καρωτή κεφαλιά του Έλληνα στόπερ.

Η ντόπα Έλληνα διεθνή και τα επόμενα βήματα

Στο ίδιο περίπου μοτίβο κύλησε και το β΄ ημίχρονο, με την Ελλάδα να έχει τον έλεγχο και να πιέζει, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να παραβιάσει την εστία του Ζούμπας. Στο 50ο λεπτό το δυνατό σουτ του Μπακασέτα έδιωξε σε κόρνερ ο Ζούμπας ενώ στο 64΄ο Βλαχοδήμος έδιωξε σωτήρια το σουτ του Νοβίκονας. Τελευταία μεγάλη ευκαιρία της Εθνικής Ομάδας ήταν στο 83ο λεπτό όταν ο Καζουλοκόβας απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το σουτ του Δημήτρη Γιαννούλη.

Ελλάδα (Γουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (24′ Γιαννούλης), Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας (69΄ Κωνσταντέλιας), Μασούρας (81΄ Παπανικολάου), Φορτούνης (81΄ Λημνιός), Παυλίδης (69΄ Γιακουμάκης).

Λιθουανία (Εντγκάρας Γιανκάουσκας): Ζούμπας, Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις (46΄ Άρμαλας), Μπενέτα (46΄ Μπαραβίκας), Ρομανόφσκι (46΄ Σίργκεντας), Σλίβκα (78΄ Σίμκους), Γκινέιτις, Νοβίκονας, Τσέρνιχ (60΄ Ούπστας), Παουλάουσκας (46΄ Λαουκζέμις).