Η Ελλάδα είχε ρυθμό, ήταν καλύτερη και άσκησε πίεση στη Λιθουανία στο πρώτο παιχνίδι στην OPAP Arena, αλλά έμεινε στο 0-0.

Στο α΄ μέρος, αν και δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, η Εθνική δημιούργησε φάσεις: στο 26ο λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Ζούμπας τον νίκησε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 45ο ο Μαυροπάνος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους τους αμυντικούς αλλά ο Ζούμπας με μια εκπληκτική επέμαβση έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ την καρωτή κεφαλιά του Έλληνα στόπερ.

Μπήκαν στις προπονήσεις με την Εθνική οι παίκτες του Θρύλου!

Στο ίδιο περίπου μοτίβο κύλησε και το β΄ ημίχρονο, με την Ελλάδα να έχει τον έλεγχο και να πιέζει, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να παραβιάσει την εστία του Ζούμπας. Στο 50ο λεπτό το δυνατό σουτ του Μπακασέτα έδιωξε σε κόρνερ ο Ζούμπας ενώ στο 64΄ο Βλαχοδήμος έδιωξε σωτήρια το σουτ του Νοβίκονας. Τελευταία μεγάλη ευκαιρία της Εθνικής Ομάδας ήταν στο 83ο λεπτό όταν ο Καζουλοκόβας απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το σουτ του Δημήτρη Γιαννούλη.

Ελλάδα (Γουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (24′ Γιαννούλης), Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας (69΄ Κωνσταντέλιας), Μασούρας (81΄ Παπανικολάου), Φορτούνης (81΄ Λημνιός), Παυλίδης (69΄ Γιακουμάκης).

Λιθουανία (Εντγκάρας Γιανκάουσκας): Ζούμπας, Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις (46΄ Άρμαλας), Μπενέτα (46΄ Μπαραβίκας), Ρομανόφσκι (46΄ Σίργκεντας), Σλίβκα (78΄ Σίμκους), Γκινέιτις, Νοβίκονας, Τσέρνιχ (60΄ Ούπστας), Παουλάουσκας (46΄ Λαουκζέμις).