Με ήρωα τον Γιώργο Μασούρα που πέτυχε το νικητήριο γκολ, η Εθνική ομάδα μίλησε με 2-1 την Ιρλανδία κάνοντας το 2Χ2 για τα προκριματικά του Euro 2024.

Η Εθνική ομάδα έκανε το καθήκον της και επικρατώντας με 2-1 της Ιρλανδίας στην ΟΠΑΠ Αρένα, έκανε το 2Χ2 στον όμιλο της και κοιτάει ακόμα μακρύτερα στα προκριματικά του Euro 2024.

Το αντιπρόεδρος μας συγκρότημα πήρε προβάδισμα χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπακασέτα στο 15′ όμως 12 λεπτά μετά ο Κόλινς έκανε το 1-1 που ήταν το σκορ της ανάπαυλας αλλά δεν αντικατόπτριζε την ανωτερότητα της Ελλάδας στο χορτάρι.

Τελικά το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο και ο Γιώργος Μασούρας πέτυχε στο 49′ ένα εκπληκτικό γκολ για το 2-1 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ με το οποίο η Εθνική έκανε το καθήκον της απέναντι στους Ιρλανδούς και παρουσιάζοντας ξεκάθαρα ανώτερη εικόνα.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Πέλκας, Μασούρας, Παυλίδης.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπαζούνου, Ντόχερτι, Οντουόντα, Έγκαν, Κούλεν, Φέργκιοσον, Ίντα, Κόλινς, Μολούμπι, Λένιχαλ, Σμόλμπον.

*Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα τελικά του Euro 2024 στη Γερμανία, ενώ θυμίζουμε ότι η Εθνική έχει και το μαξιλαράκι του Nations League, εφόσον δεν τα καταφέρει από τα προκριματικά.