Η Εθνική μπάσκετ γυναικών έμεινε εκτός 8αδας μετά την ήττα με 57-56 από τη Νιγηρία στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Άλλο ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για την Εθνική μπάσκετ Γυναικών. Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από τη Νιγηρία με 57-56 και έμεινε εκτός 8αδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μια ακόμα κατάθεση ψυχής από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το οποίο βρέθηκε να χάνει και με 15 πόντους και έφτασε το ματς στο σουτ, ωστόσο ένα λάθος στην τελευταία επαναφορά 3,2’’ πριν τη λήξη του ματς, έφερε τελικά την ήττα.

Συγκλονιστική προσπάθεια από τη Μαριέλα Φασούλα η οποία έπαιζε μόνη της κάτω από τα καλάθια τη Νιγηρία.

Στα του αγώνα, η Ελλάδα ξεκίνησε νευρικά την αναμέτρηση κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η Νιγηρία η οποία ξέφυγε με 11-4 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η Φασούλα όμως κράτησε όρθια την Εθνική και με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 15-15. Η «γαλανόλευκη» στην δεύτερη περίοδο έκανε ένα σερί 7-0 με τις Μάλτση και Σπανού για το 15-22, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Εθνική έχασε το… μυαλό της κάνοντας 7 λάθη στη δεύτερη περίοδο και με τη Νιγηρία να κάνει ένα επί μέρους 16-4 πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 31-26.

Η Νιγηρία συνέχεια με το ίδιο ρυθμό και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κάνοντας ένας σερί 10-0 από το 24’ έως το 27’ και ξέφυγε με 46-31 εκμεταλλευόμενη και τις δύο τεχνικές ποινές (σ.σ. μια στην Σπανού και μια στον πάγκο της Ελλάδας). Μάλιστα η Εθνική έμεινε πίσω και με 11 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-37).

Στην τέταρτη περίοδο όμως η Ελλάδα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Κεραμυδάς άλλαξε την άμυνα από ζώνη σε man-to-man και άλλαξε όλη η εικόνα της Εθνικής. Η Φασούλα ήταν ασταμάτητη κάτω από την ρακέτα της Νιγηρίας και έφερε σε απόσταση ενός σουτ την Ελλάδα (49-46 στο 33’) ενώ στα μισά ήταν πίσω με τέσσερις (51-47).

Η «γαλανόλευκη» όμως με μεγάλα καλάθια της Σπανού και της Μάλτση και με 1/2 βολές της Καλτσίδου έφτασε στον πόντο 55-54 στο 39’. Η Εθνική μάλιστα έχασε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, καθώ δόθηκε επιθετικό φάουλ στην Λύμουρα (39:17) Η Καλού ,όμως, υπέπεσε σε λάθος και η Καλτσίδου στο 39:40 με 2/2 βολές έγραψε το 55-56. Η Εθνική είχε να “δώσει” φάουλ, αλλά άργησε να κάνει φάουλ. Η Αμουκαμάρα έκανε airball και η μπάλα κατέληξηε στην Εφεντερικόκα, η οποία στο 39:57 με 2/2 βολές έκανε το 57-56. Η Λύμουρα στην επαναφορά μετά το τάιμ άουτ δεν βρήκε πάσα και υπέπεσε σε παράβαση 5 δευτερολέπτων, ενώ στον εναπομείναντα χρόνο η Καλού είχε 0/2 βολές (αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή).

Δεκάλεπτα: 15-15, 26-31, 37-48, 56-57

Τα ομαδικά στατιστικά της Νιγηρίας: 19/56 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 10/17 βολές, 48 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 19 επιθετικά), 11 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/44 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 11/16 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 19 λάθη

Νιγηρία: Ακατόρ 14 (13 ριμπάουντ), Αμουκαμάρα 13, Εντεφεριόκα 2, Ελόνου, Καλού 14 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ακαράιβε, Ακασίλι, Ιμόβμπιο, Νιγκίφα 10, Ογκόκε, Οκόγιε 2

ΕΛΛΑΔΑ: Φασούλα 18 (8/14 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Καλτσίδου 9 (1/7 σουτ), Μάλτση 13 (5/18 σουτ), Σπανού 8, Χριστινάκη 3, Κοσμά, Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη