Ο Ολυμπιακός, αφήνοντας για λίγο στην άκρη τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, πήρε τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης στην πρεμιέρα της Super League 1, με σκορ 1-0. Σκόρερ ο Ελ Αραμπί, χάρη σε εκτέλεση πέναλτι στο 6'. Τρεις πόντοι στο «σακούλι» και συνεχίζουμε για το 45ο! Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Μιχάλη Μαχαίρα, στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Νίκη στην πρεμιέρα, στόχος το 45ο. Με το δεξί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του, αφού κέρδισε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης». Πλέον, κοιτάζει την αναμέτρηση της Ρωσίας και την πρόκρισή του στους ομίλους του Champions League.

Γράφει από το «Γ. Καραϊσκάκης» ο Μιχάλης Μαχαίρας…

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Πρεμιέρα για την Super League 1 και τον Θρύλο, ο οποίος αντιμετώπιζε τον Αστέρα Τρίπολης στην πρώτη προσπάθεια για επιστροφή στην κορυφή! Η αναμέτρηση ήταν προγραμματισμένη για να γίνει στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο κόσμος έδωσε το παρών στο «εγχώριο» κάλεσμα της ομάδας μας.

Στο γήπεδο βρέθηκε ο φίλαθλος του Ολυμπιακού από τον Καναδά, ο οποίος είχε συνομιλία με τον Κώστα Καραπαπά.

Επίσης, η ΠΑΕ Ολυμπιακός επιβράβευσε τον πιο πιστό φίλαθλο του Θρύλου, τον Νίκο Χάσικο.

Ετοίμασε μάλιστα και ένα βίντεο, το οποίο μπορείτε να δείτε

Δείτε και φωτογραφίες:

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός έκανε αρκετές αλλαγές για την αναμέτρηση επί των Αρκάδων. Πιο συγκεκριμένα κάτω απ’ τα δοκάρια αγωνίστηκε ο Ζοσέ Σα Με τους Ομάρ, Κούτρη να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας και τον Σισέ με τον Σεμέδο να βρίσκονται στο κέντρο της άμυνας. Μπροστά τους οι Γκιλιέρμε και Καμαρά. Στις πτέρυγες βρέθηκε ο Ραντζέλοβιτς με τον Ποντένσε, ο Σουντανί έπαιξε πίσω απ’ τον μοναδικό προωθημένο, Ελ Αραμπί. Σε σχηματισμό 4-2-3-1 η ομάδα μας.

Για τον Αστέρα Τρίπολης και τον Μπόρχα Χιμένεθ ξεκίνησαν οι Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Ιγκλέσιας, Άντριαν, Λουίζ Φερνάντεθ και Μάρκ Φερνάντεθ.

Γκολ… απ’ τα αποδυτήρια, έβγαλε το «πυροβόλο» του ο Ελ Αραμπί!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τέρμα τα γκάζια για τους «ερυθρόλευκους», αφού μόλις στο 5ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι η ομάδα του Μαρτίνς, χάρη σε χέρι παίκτη του Αστέρα.

Το πέναλτι εκτέλεσε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, το οποίο και μετουσίωσε σε γκολ. Οι Πειραιώτες με αυτόν τον τρόπο έκαναν το 1-0 στην αναμέτρηση.  Οι Πειραιώτες είχαν κι άλλη αξιόλογη φάση στο 9ο λεπτό, όταν ο Καμαρά δοκίμασε σουτ που αποκρούστηκε και ο Σουντανί πήρε το «ριμπάουντ», αστοχώντας όμως. Στο 15ο λεπτό έγινε μία ωραία επίθεση του Αστέρα με ένα σουτ του Λουίς Φερνάντεθ το οποίο μπλοκάρεται από τον Σα.

Σχεδόν 15 λεπτά αργότερα, ενώ η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε την κατοχή, ο Σουντανί πέτυχε ένα γκολ από πλάγια θέση, όμως ακυρώθηκε λόγω του ότι ήταν εκτεθειμένος. Φυσικά, έγινε και χρήση του VAR για να σιγουρευτεί ο Διαιτητής Κουμπαράκης. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, έπειτα από σέντρα των φιλοξενούμενων, ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε από το κέντρο περίπου της περιοχής.

Στο 38’ της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» παραλίγο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Ραντζέλοβιτς έδωσε έτοιμο γκολ στον Σουντανί, με τον τελευταίο να σουτάρει πάνω στον Παπαδόπουλο.

Τέσσερα λεπτά πριν το πρώτο μισό της αναμέτρησης, η σέντρα του Ραντζέλοβιτς δεν βρήκε κάποιο κεφάλι, για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, με τον Ολυμπιακό να έχει ισοπεδώσει τον φιλοξενούμενο Αστέρα. Καθυστερήσεις δε δόθηκαν, με τον Θρύλο να πηγαίνει στην ανάπαυλα με αυτό το 1-0 στο μαξιλάρι!

Ο Θρύλος… το βιολί του, το ίδιο και ο κόσμος!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ενθουσιώδη τον Ολυμπιακό, στο 50′ ο Σουντανί προσπάθησε να πλασάρει τον Παπαδόπουλο, χωρίς ωστόσο να έχει επιτυχία. Σχεδόν 12 λεπτά στο δεύτερο μέρος, χάρη σε φάουλ του Ραντζέλοβιτς, αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Σεμέδο, χωρίς ωστόσο η κεφαλιά που δοκίμασε να βρει στόχο, καταλήγοντας εκτός εστίας του Παπαδόπουλου.

Μετά από μία ώρα αγώνα, αφενός ο Αστέρας Τρίπολης είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ με τον Λουίζ Φερνάντες, το οποίο απομάκρυνε η «ερυθρόλευκη» άμυνα, αφετέρου ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε τις πρώτες αλλαγές για την ομάδα μας, όταν ο Ματιέ Βαλμπουενά πέρασε στη θέση του Σουτανί, και ο Μασούρας στη θέση του Ραντζέλοβιτς.

Ενώ για τον Αστέρα, πέρασε ο Πασκουάλ στη θέση του Λουίζ Φερνάντες. Στο 68ο λεπτό του ματς στο Φαληρικό στάδιο, και ενώ ο κόσμος του Θρύλου έδινε… ρέστα στην κερκίδα, ο Ελ Αραμπί έχασε τρομερή ευκαιρία, όταν έπειτα από πάσα του Ποντένσε από δεξιά, ο επιθετικός του Ολυμπιακού έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Μετά από 70 λεπτά αγώνα, ήταν σειρά των φιλοξενούμενων Αρκάδων να απειλήσουν τον Σα, όταν μετά από σουτ του Μάρκ Φερνάντες, ο Πορτογάλος μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 80ο λεπτό, ο Αστέρας πραγματοποίησε δύο αλλαγές, με τον Μάρκ Φερνάντες να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου και τον Μπαράλες εντός. Στο ίδιο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως μετά τον έλεγχο VAR, ο Κουμπαράκης έδειξε «παίζετε»! Ο Ιγκλέσιας πέρασε εκτός, με τον Ματίγια να περνά εντός, έπειτα από την αμφισβητούμενη φάση του 81′. Στα επόμενα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι, δύο παίκτες του Αστέρα τραυματίστηκαν, με τον Σίτο αρχικά να δείχνει πως είναι σοβαρά, αλλά να σηκώνεται, έχοντας χάσει τις αισθήσεις του.

Οι Πειραιώτες, στο 90′ πραγματοποίησαν την τρίτη τους αλλαγή, με τον Γκερέρο να παίρνει τη θέση του σκόρερ Ελ Αραμπί. Οι καθυστερήσεις του ματς ήταν 4 λεπτά, με τον Θρύλο να παίρνει τελικώς τη νίκη και τους 3 πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης)

Βοηθοί: Γεώργιος Χατζηνάκος (ΕΠΣ Δράμας), Χρήστος Τζιώτζιος (ΕΠΣ Θράκης)

4ος Διαιτητής: Φώτιος Φωτιάδης (ΕΠΣ Καστοριάς)

Διαιτητής VAR: Γεώργιος Τζοβάρας (ΕΠΣ Φθιώτιδας), Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σουντανί, Σεμέδο, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Ελ Αραμπί, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Σισέ, Ραντζέλοβιτς.

Αστέρας Τρίπολης (Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μπόρχα, Ιγκλέσιας, Ριέρα, Λουίζ Φερνάντες, Γκαρσία Φερνάντες.