Με άμυνα από ... γρανίτη οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 15-3 τον Υδραϊκό και θα πάνε με άριστη ψυχολογία στο Βελιγράδι για την αναμέτρηση με την Παρτιζάν

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Υδραϊκού με 15-3 στο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Παπαστράτειο. Μια εβδομάδα μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας, ο Θρύλος διεύρυνε το αήττητο του στις εγχώριες διοργανώσεις, κάνοντας το «19Χ19» στο πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τους να αμφισβητήσει την ανωτερότητα τους και κρατώντας το μηδέν στην άμυνα για περισσότερο από ένα ημίχρονο, συνέχισαν σε υψηλούς αγωνιστικούς ρυθμούς εν όψει της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Παρτιζάν, παιχνίδι στο οποίο στρέφεται πλέον η προσοχή της ομάδας του Θοδωρή Βλάχου (31/3, 19:30) .

Άμυνα από γρανίτη

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το σκορ άνοιξε στο 3:59 του πρώτου οκταλέπτου από τον Αλέξανδρο Γούνα για τον Ολυμπιακό. Ο Γιάννης Φουντούλης διπλασίασε τα γκολ των «ερυθρόλευκων» με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος της περιόδου. Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο οκτάλεπτο με τον Κώστα Μουρίκη να κάνει το 3-0 λίγο πριν τα μισά της περιόδου. Ο Αργυρόπουλος, με δυνατό σουτ από την περιφέρεια, ανέβασε τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα, ενώ ο Έλληνας αμυντικός ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το 5-0. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 7-0 με τα γκολ των Μπούσλιε και Φουντούλη, που έφτασε τα δυο στο παιχνίδι.

«19Χ19» και τώρα η Παρτιζάν

Συνεχίζοντας την πολύ καλή του αμυντική λειτουργία και με τον Στέφανο Γαλανόπουλο να κρατάει ανέπαφη την εστία του για σχεδόν είκοσι αγωνιστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμα δυο τέρματα στην έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 9-0. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 11-2 με τους Ομπράντοβιτς και Γούνα να σκοράρουν για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση. Με το τελικό 15-3 ο Ολυμπιακός διεύρυνε το αήττητο του στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τις 19 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και πλέον στρέφει όλη την προσοχή του στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Παρτιζαν, στη Σερβία, το ερχόμενο Σάββατο. Αργυρόπουλος και Μουρίκης πέτυχαν από τέσσερα τέρματα και ήταν οι πρώτοι σκόρερ του παιχνιδιού.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 5-0, 4-2, 4-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γούνας (3:59), 2-0 Φουντούλης (π/π 3:06).

2ο οκτάλεπτο: 3-0 Μουρίκης (φουνταριστός 4:20), 4-0 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 3:23), 5-0 Αργυρόπουλος (φουνταριστός, 1:32), 6-0 Μπούσλιε (περιφέρεια 00:42), 7-0 Φουντούλης (κόντρα, 00:06).

3ο οκτάλεπτο: 8-0 Μουρίκης (φουνταριστός, 7:07), 9-0 Ομπράντοβιτς (π/π, 5:49), 9-1 Χαραλαμπόπουλος (π/π, 4:41), 10-1 Ομπράντοβιτς (π/π, 4:18), 10-2 Μπλάνης (κόντρα, 2:57), 11-2 Γούνας (πέναλτι, 00:41).

4ο οκτάλεπτο: 11-3 Χαραλαμπόπουλος (φουνταριστός, 3:54), 12-3 Δελακάς (π/π, 3:07), 13-3 Αργυρόπουλος (1:59), 14-3 Μουρίκης (π/π 1:07), 15-3 Μουρίκης (φουνταριστός, 00:01).

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 4, Γούνας 2, Αργυρόπουλος 4, Ομπράντοβιτς 2, Πρέκας, Γαβαλάς

Υδραϊκός (Κραβαρίτης): Φλέγκας, Αλεβίζος, Μιτελούδης, Στελλάτος, Χατζηκυριακάκης, Μπλάνης 1, Βιττέλας, Πάτερος, Χαραλαμπόπουλος 2, Αλαμάνος, Μιγόπουλος, Γραμματικός