Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-0 σετ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» , κατακτώντας το 7ο σερί νταμπλ τους!

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδειξε για ακόμη μία φορά την ανωτερότητά της και σε συνδυασμό με τον κόσμο που είχε στο πλευρό της σήκωσε ακόμα μια κούπα. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν ξανά με 3-0 σετ(25-23, 25-15, 25-14 ) τον Πανναξιακό στον 3ο τελικό των πλέι οφ που διεξήχθη στο Ρέντη και με 3-0 στη σειρά, διατήρησαν για 7η συνεχόμενη χρονιά το νταμπλ.

Ρεπορτάζ του Red Shooter

Όσον αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο σετ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πήρε ένα προβάδισμα 3 πόντων(4-1) όμως γρήγορα οι γυναίκες της Νάξου κατάφεραν να ισοφαρίσουν(4-4). Στην συνέχεια ήρθε ένα double score(8-4) από τις «ερυθρόλευκες», αναγκάζοντας τον προπονητή του Πανναξιακού, Νίκο Κωστακόπουλο, να ζητήσει τάιμ- άουτ. Οι αντίπαλες κατάφεραν να ισοφαρίσουν για τρίτη φορά(μετά το 1-1 και το 4-4) κάνοντας το 12-12. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την μορφή ντέρμπι με τις δύο ομάδες να ισοφαρίζουν συνεχώς αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-23.

Live Streaming: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Στο δεύτερο σετ, το παιχνίδι ξεκίνησε με τους ίδιους ρυθμούς που τελείωσε το πρώτο σετ, με τον Πανναξιακό να πιέζει συνεχώς. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, πήρε προβάδισμα δύο πόντων(5-3) όμως δεν κράτησε πολύ αφού οι αντίπαλες ισοφάρισαν σε 5-5 και μετά πέρασαν μπροστά με 5-6. Οι Ναξιώτισσες συνέχισαν να πιέζουν, κάνοντας το 7-9 αλλά ήρθε η σειρά των «ερυθρόλευκων» να κάνουν την ισοφάριση(9-9) και να περάσουν μπροστά με 10-9. Ο Ολυμπιακός βρήκε τον ρυθμό του και διατήρησε το προβάδισμα που είχε κάνοντας το 16-12. Στη συνέχεια ο Νίκος Κωστακόπουλος ζήτησε τάιμ-άουτ γιατί οι γυναίκες της ομάδας του βρισκόντουσαν πίσω με 5 πόντους(19-14). Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και πήρε και το δεύτερο σετ με 25-15.

Στο τρίτο σετ, το ματς ξεκίνησε με τις αντίπαλες να πετυχαίνουν τον πρώτο πόντο, όμως γρήγορα οι γυναίκες του Θρύλου βρέθηκαν μπροστά με 3-2 και με ένα σερί 4 πόντων, έκαναν το 7-2. Ο Πανναξιακός με ένα δικό του σερί 3 πόντων, μείωσε σε 9-7, οδηγώντας τον προπονητή των γηπεδούχων, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, να ζητήσει τάιμ-άουτ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν το πάνω χέρι(13-7). Οι βολεϊμπολίστριες της Νάξου προσπάθησαν να μειώσουν κάνοντας ένα σερί 3 πόντων(17-12) όμως η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού κυριάρχησε κάνοντας το 25-14.

Κάπως έτσι και αυτό το πρωτάθλημα έπιασε Λιμάνι και έκλεισε με έναν… ονειρεμένο τρόπο ακόμα μια επιτυχημένη σεζόν.

Τα σετ: 25-23, 25-15, 25-14

1ο σετ: 8-4, 15-16, 21-20, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-15

3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-14

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαμπρούση 12 (6/10 επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Βλαχάκη 16 (11/22 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 24% αρ.), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 15 (12/30 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 27% υπ., 18% αρ.), Χούντ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ., 25% αρ.), Κονόμη -λ (45% υπ., 27% αρ.), Κοκκινάκη -λ / Νομικού

Πανναξιακός (Νίκος Κωστακόπουλος): Ριντ 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ., 21% αρ.), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 5 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λιάγκη 6 (4/13 επ., 2 άσσοι), Τσομπανίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Φρανσίλ 6 (6/23 επ., 52% υπ., 324% αρ.), Κακουράτου -λ (50% υπ., 25% αρ.) / Κέννεντι 2 (2/15 επ.), Πατεράκη, Λάβδα