Οι δηλώσεις του Χέρμανς Έγκλεσκαλνς, μετά το τέλος του αγώνα του Ολυμπιακού για το Λιγκ Καπ.

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα με τον ΠΑΟΚ, για την Α’ φάση του League Cup, γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ (25-11, 23-25, 21-25, 25-18, 12-15), σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην έλλειψη ενέργειας των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός κλήθηκε να δώσει το πρώτο παιχνίδι για το League Cup, εν μέσω του απαιτητικού προγράμματος με τα συνεχόμενα ταξίδια και των προκριματικών για τους ομίλους του Champions League και αν και προηγήθηκε στα σετ (1-0) και, μάλιστα, με +14 (25-11), έβγαλε σημάδια κούρασης, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο πιο φρέσκος ΠΑΟΚ.

Δυναμικό παρών του κόσμου στο «Μ. Μερκούρη» (vid)

Ωστόσο, οι Πειραιώτες, με τα δύο κερδισμένα τους σετ, μπορούν να πανηγυρίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, την οποία θα διεκδικήσουν την άλλη Κυριακή (14/11, 18:00) κόντρα στους «ασπρόμαυρους» στην Πυλαία.

Ο Χερμάνς Έγκλεσκαλνς είπε τα εξής:

«Έπαιξε ρόλο η κούραση, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για εμάς. Στο πρώτο σετ παίξαμε φανταστικά, στη συνέχεια το ματς πήγαινε… πάνω-κάτω, πάνω κάτω, πάνω-κάτω και μετά από κάποια λάθη που κάναμε, ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Εν τέλει, πήραμε δύο σετ, σημαντικά για τη ρεβάνς και θα μας βοηθήσουν να παίξουμε πιο ελεύθερα».