Ιστορικές στιγμές ζει η Φλουμινένσε που με «χρυσό» γκολ του Κένεντι στην παράταση λύγισε την Μπόκα Τζούνιορς με 2-1 και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου Copa Libertadores της ιστορίας της!

Η «Φλουμινένσε» με τον Μαρσέλο στην βασική της σύνθεση, ανέβηκε στην κορυφή του ποδοσφαίρου της Λατινικής Αμερικής. Πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά στην ιστορία της την κατάκτηση του Copa Libertadores μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό κόντρα στην Μπόκα Τζούνιορς που κρίθηκε στην παράταση.

Από την άλλη η… κατάρα των τελευταίων τελικών συνεχίστηκε για την Μπόκα Τζούνιορς, αφού οι Αργεντινοί ηττήθηκαν για τρίτο συνεχόμενο τελικό μετά από αυτούς του 2012 και του 2018, με την τελευταία κατάκτηση του Copa Libertadores για μια από τις πιο εμβληματικές ομάδες της Λατινικής Αμερικής να είναι το 2007.

Η Ferrari αλλάζει ονομασία – ιστορική συνεργασία με HP!

Η διακύμανση του αγώνα:

Η Φλουμινένσε αν και τυπικά φιλοξενούμενη, ουσιαστικά έπαιζε στην έδρα της, αφού ο τελικός διεξήχθη στο Μαρακανά, με τους Βραζιλιάνους να μπαίνουν με ορμή στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας και την υποστήριξη τον ένθερμων οπαδών τους, με την Μπόκα να αργεί να βρει τα πατήματά της.

Οι Αργεντινοί μετά το πρώτο τέταρτο άρχισαν να ισορροπούν την αναμέτρηση και να πατούν στην αντίπαλη περιοχή, όμως στο 36′ ο Χερμάν Κάνο εκμεταλλεύτηκε τεράστιο κενό στην άμυνα της Μπόκα και με ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι σήκωσε το Μαρακανά στο… πόδι δίνοντας προβάδισμα στην Φλουμινένσε.

H γκολάρα του Αντβίκουλα το έστειλε στην παράταση

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Μπόκα εμφανίστηκε πιο επιθετική στο δεύτερο μέρος. Έψαχνε με ένταση το γκολ της ισοφάρισης, με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Έντισον Καβάνι, με τους «Σενέιζες» στο 75ο λεπτό να βρίσκουν το πολυπόθητο γκολ…

Συγκεκριμένα, ο Λουίς Αντβίκουλα έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα δεξιά, συνέκλινε προς τα μέσα και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φάμπιο ισοφαρίζοντας σε 1-1, σε μια φάση που χρειάστηκε ο έλεγχος του VAR, για να διαπιστωθεί ότι ο Έντισον Καβάνι δεν ήταν σε θέση οφσάιντ τη στιγμή του σουτ.

Γκολ «χρυσάφι» από τον Κένεντι και αποβολές

Στο τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης το σκορ δεν άλλαξε. Αυτό παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο έξτρα μισάωρο της παράτασης. Κάπου εκεί σε ένα 30λεπτο έγιναν σχεδόν τα πάντα. Στο 99ο λεπτό ο Κένεντι με τρομερό σουτ στην κίνηση έγραψε το 2-1 υπέρ της Φλουμινένσε.

Στον πανηγυρισμό του ο Βραζιλιάνος επιθετικός έτρεξε στην εξέδρα να το πανηγυρίσει. Αυτό του κόστισε την δεύτερη κίτρινη του στην αναμέτρηση. Αποτέλεσμα να αφήσει την Φλουμινένσε με 10 πάικτες. Με αυτό το τρόπο η αριθμητική τάξη αποκαταστάθηκε σχεδόν άμεσα, αφού στο 105+7′ ο Φάμπρα αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης.

Στα τελευταία λεπτά της παράτασης η Μπόκα Τζούνιορς πίεσε ασφυκτικά για το γκολ της ισοφάρισης. Η μαζική άμυνα των Βραζιλιάνων διατήρησε το υπέρ τους προβάδισμα. Έτσι ήθελε να είναι με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης να βρίσκει την Φλουμινένσε να πανηγυρίζει μια ιστορική στιγμή.

Φοβερές στιγμές μετά τη λήξη του παιχνιδιού. Ο 40χρονος Φελίπε Μέλο και ο κάτοχος πέντε Champions League, Μαρσέλο, ξεσπούν σε δάκρυα χαράς, την ώρα που οι παίκτες της Μπόκα ήταν απαρηγόρητοι. Έτσι χάρισαν ένα απίστευτο κοντράστ συναισθημάτων.