Ο Ολυμπιακός έπαιξε εκτός έδρας με την Αναντολού Εφές για την ενδέκατη αγωνιστική και γνώρισε την ήττα με 82-71.

Δυστυχώς ο Ολυμπιακός κάνει τη δεύτερή του ήττα εκτός έδρας. Μετά το παιχνίδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν καταφέρνουν να περάσουν το εμπόδιο της Αναντολού Εφές για την ενδέκατη αγωνιστική.

Το κακό δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που στοίχισε στους νταμπλούχους Ελλάδας και δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Εκρηκτικό ξεκίνημα και προβάδισμα

Τέλος  στο πρώτο δεκάλεπτο στο ματς με την Εφές στην Τουρκία, με τον Θρύλο να προηγείται 18-13. Ένα εκρηκτικό ξεκίνημα από την ομάδα με σκορ 10-0 το οποίο βέβαια τη βοήθησε να πάρει ψυχολογία.

Τρομερό ξεκίνημα (όπως κάθε φορά) από τον Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος είχε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Προφανώς και υπάρχει ικανοποίηση με την εικόνα της ομάδας, αλλά θέλει ιδιαίτερη προσοχή και η συνέχεια.

Καλό προβάδισμα παρά τα λάθη

Το ημίχρονο στην Τουρκία βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 41-34. Το επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο ήταν 20-23 και παρά τα αρκετά λάθη η ομάδα έχει βρει τον τρόπο να οδηγεί την αναμέτρηση.

Πολύ καλό διάβασμα από τον Γιώργο Μπαρτζώκα σε αυτό το πρώτο ημίχρονο και μόνο τυχαίο δεν είναι το +7. Μοναδικό «πρόβλημα» το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα, με το υπόλοιπο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας να είναι άψογο.

Πρώτοι σκόρερ οι Μουσταφά Φαλ και Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 8 πόντους, ενώ ακολουθούν οι Κώστας Σλούκας και Σάσα Βεζένκοφ με 7.

Στον πόντο η διαφορά και έχουμε… ντέρμπι

Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 19-12 και η Εφές μείωσε στον πόντο (19-12). Πολύ κακό δεκάλεπτο επιθετικά για την ομάδα και είναι κρίμα γιατί χάνεται η διαφορά η οποία είχε χτιστεί.

Μεγάλο πρόβλημα στο δεύτερο ημίχρονο και επιθετικά και αμυντικά και προφανώς θα πρέπει να δείξει ο Ολυμπιακός ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο τελευταίο δεκάλεπτο για να μπορέσει να πάρει τη νίκη.