Άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού επί του Άρη Αβάτου με 2-1, σε εκτός έδρας αναμέτρηση, στο πλαίσιο της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος και της 3ης αγωνιστικής. Σκόρερ οι Βρουσάι (11') και Ανδρούτσος (40') για την ομάδα μας. Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Οι ερυθρόλευκοι του Πέδρο Μαρτινς αντιμετώπιζαν τον Άρη Αβάτου, στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδος και την τρίτη αγωνιστική. Ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, όμως με μπόλικο αγωνιστικό ενδιαφέρον, διότι ο Μαρτίνς έδωσε την ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές που δεν χρησιμοποιούσε εν μέσω της χρονιάς, ώστε να αποδείξουν με τη σειρά τους, πως είναι παρόντες και αξίζουν να πάρουν χρόνο σε επίσημες αναμετρήσεις.

Ρεπορτάζ/Ανάλυση αγώνα από τον Μιχάλη Μαχαίρα

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα στη Ξάνθη με τους Χουτεσιώτη κάτω από τα δοκαρια, στα δεξιά της άμυνας βρίσκεται ο Μασούρας με τον Μαρτίνη αριστερά, ενώ κεντρικό αμυντικό δίδυμο είναι οι Μιράντα και Νικολάου.

Στο κέντρο επιλέχθηκαν από τον Μαρτίνς οι Ανδρούτσος και Ξενιτίδης,με τον Πάρντο δεξιά και με τον Βρουσάι αριστερά, ενώ το επιθετικό δίδυμο αποτελείται από τους Μάνο και Βοϊλη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους Αμουτζάκη, Κούτρα, Κουτσουμπά, Παπαδιώτη, Ψεμματά, Μίλερ, Δόντσο, Σιχλοιμίρη, Σαριγιαννίδη, Γκέκα και Κοτόπουλο.

Ολοκληρωτική υπεροχή Ολυμπιακού…

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Μασούρα με αποδέκτη τον Μάνο, και τον Αμουτζάκη να καταφέρνει να αποκρούσει το σουτ του Έλληνα επιθετικού. Δεν άργησαν οι ερυθρόλευκοι να πετύχουν το πρώτο τους τέρμα, με σκόρερ τον Μάριο Βρουσάι, όταν από μακρινή απόσταση έπιασε ένα γεμάτο σουτ εκτός περιοχής, πραγματοποιώντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό, στο 11ο λεπτό. Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πατήσουν ερυθρόλευκη περιοχή. Όμως, αυτό δε σημαίνει πως οι Πειραιώτες δεν απειλούσαν για ένα δεύτερο τέρμα, όταν στο 23’ της αναμέτρησης, ο Μάνος προσπάθησε να πλασάρει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Δόντσος πήρε μια κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, χωρίς να ανησυχεί τον Χουτεσιώτη. Στο 29ο λεπτό, ο Αμουτζάκης ήταν και πάλι παρών, όταν έδιωξε σουτ του Δημήτρη Μάνου σε κόρνερ, ο οποίος έψαχνε εντόνως το γκολ. Επιπλέον, ο Πάρντο «ξύρισε» το αριστερό κάθετο δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα του Άρη Αβάτου, χωρίς ωστόσο κι εκείνος να βρει δίχτυα. Το δεύτερο τέρμα δεν άργησε να έρθει για την ομάδα του Μαρτίνς, όταν ο Ανδρούτσος έκανε το 0-2, πλασάροντας σε σχεδόν άδεια εστία, μετά από σουτ του Φελίπε Πάρντο, στο 40ο λεπτό. Όμως, ο Άρης Αβάτου δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, όταν ο Πέτρος Σαριγιαννίδης πέτυχε το 1-2 στο 45’ της αναμέτρησης.

Έπεσε ο ρυθμός, κράτησε το σκορ η ομάδα, έβγαλε συμπεράσματα ο Μαρτίνς

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης για το δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης Αβάτου πραγματοποίησε δύο αλλαγές. Τη μια στο 46’, όταν ο Κοτόπουλος έδωσε τη θέση του στον Ζωσιμίδη και τον Γκέκα να περνά εκτός, με τον Κρασώνη να μπαίνει εντός αγωνιστικού χώρου. Οι δύο ομάδες δεν απειλούσαν με κάποια συνταρακτική φάση η μία την άλλη, με τον Ολυμπιακό παρόλα αυτά, να έχει την υπεροχή και την κατοχή. Η πρώτη αλλαγή για την ομάδα του Μαρτίνς πραγματοποιήθηκε στο 83′, με τον Νεοφυτίδη να περνάει στη θέση του Βοϊλή. Η δεύτερη αντικατάσταση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 90′ με τον Μαρίνο να περνά στη θέση του Πάρντο και λίγα λεπτά αργότερα ο Ξενιτίδης να δίνει τη θέση του στον Πέιο. Δε δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του 45λεπτου ο Ολυμπιακός, χάνοντας και πολύ καλή ευκαιρία στο 90+3. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 2-1 υπέρ των Πειραιωτών, με την πρόκριση να είχε ήδη έρθει, αλλά και τον Μαρτίνς να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα.