Την πρώτη του ήττα με 3-2 από την Εουπεν γνώρισε ο Ολυμπιακός στο πιο δυνατό του τεστ

Οι «ερυθρόλευκοι» εμφάνισαν δύο πρόσωπα κόντρα στην ομάδα του -προπονητή πλέον- Κλοντ Μακελελέ, ήταν εξαιρετικοί επιθετικά στο μεγαλύτερος μέρος του πρώτου ημιχρόνου (κυρίως μέχρι το 25′), όπου έχασαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες και στο δεύτερος αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, υπέστησαν ανατροπή.

Το σκορ άνοιξε στο 47’ ο Γκερέρο, ο οποίος έχει «χτυπήσει» σε όλα τα φιλικά των Πειραιωτών, οι οποίοι είχαν κακό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του β’ ημιχρόνου. Επηρεασμένοι και από τις οκτώ μαζεμένες αλλαγές (συν τις δύο μετά την ανάπαυλα) του Πέδρο Μαρτίνς και την αλλαγή σχήματος,με τρεις αμυντικούς πίσω.

Οι νέοι του Θρύλου τρέλαναν και τον άγγλο εκφωνητή!

Ο Πογέ ισοφάρισε με συρτό σουτ, που «τρύπησε» τον κακό σήμερα, Ανδρέα Γιαννιώτη, ενώ ο Αμανί έβαλε σε θέση οδηγού την Έουπεν στο 77’ και το 3-1 έγινε στο 84’ με πέναλτι (υποδείχθηκε με χρήση VAR) του Πογέ. Ο Τζούρτζεβιτς μείωσε στις καθυστερήσεις επίσης με πέναλτι, που κέρδισε ο Μάριν.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός… βγήκε μπροστά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, θέλοντας να επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό του, είχε την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα και η Έουπεν, που αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο σε σημαντικό μέρος του πρώτου ημιχρόνου (και συνολικά), τον περίμενε. Οι πρώτες φάσεις δεν άργησαν να έρθουν για τους «ερυθρόλευκους», που έκαναν πολύ καλό πρώτο 25λεπτό επιθετικά και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την μπάλα να περνάει αρκετά από τα πόδια των Χριστοδουλόπουλου και Φορτούνη (όπως είναι λογικό) με τους δύο να είναι μέσα σε αρκετές από τις φάσεις, όπως και ο Γκερέρο. Ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε για τους Πειραιώτες σε αυτό το χρονικό διάστημα, καθώς βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα ο τερματοφύλακας της Έουπεν.

Το 1-0 λίγο έλειψε να γίνει μόλις στο 4’, μετά το κακό κοντρόλ του Χριστοδουλόπουλου και το σουτ του Γκερέρο από… θέση βολής, αλλά συνάντησε τείχος, όπως και στις επόμενες τελικές στο πρώτο μέρος, όπου αγωνίστηκε ο Βαν Κρομπρίζ κάτω από τα δοκάρια. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε μπαράζ ευκαιριών από την ομάδα του Μαρτίνς, με καλύτερες να είναι αυτές του Ισπανού και του Φορτούνη στο 13’, που ήταν «μέσα» και στη φάση του επόμενου λεπτού έπειτα από την προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου.

Ο Βαν Κρομπρίζ αντέδρασε πολύ καλά και στις βολίδες των Λάζαρου-Μπουχαλάκη λίγο μετά, ενώ είχε απάντηση και στις προσπάθειες των Σισέ (18’, 19’). Από εκεί και πέρα, άρχισε να «πέφτει» ο Ολυμπιακός, να στερεύει σε ιδέες και να υποχωρεί στο γήπεδο, έχοντας, βέβαια και πάλι τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Με το δοκάρι έπειτα από το φάουλ του Γκαρθία, όπου ο Γιαννιώτης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και μπλόκαρε με τη δεύτερη να ξεχωρίζει, ενώ μεγάλος μπελάς ήταν ο Πογέ, που πρωταγωνίστησε σχεδόν σε όλες τις ευκαιρίες της Έουπεν.

Στο 25′ ο Γιαννιώτης με διπλή επέμβαση κράτησε την εστία του ανέπαφη, δείχνοντας σε ετοιμότητα και από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός άφησε το πόδι από το γκάζι. Οι «ερυθρόλευκοι» στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους βρήκαν και πάλι την ενέργεια του πρώτου 25λεπτου, αλλά το σουτ του Ανδρούτσου στο 43′ και το κοντινό πλασέ του Τσιμίκα στις καθυστερήσεις δεν βρήκαν στόχο.

Δοκίμασε με τρεις στην άμυνα ο Μαρτίνς, έπεσε σε απόδοση και γνώρισε την ήττα

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο μέρος, όπως ακριβώς και στο πρώτο με αρκετή ενέργεια και διάθεση και αυτό έφερε τελικά και το γκολ για τους «ερυθρόλευκους». Στο 48′ ο Φορτούνης τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Γκερέρο και αυτός γύρισε, σημάδεψε τη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα της Έουπεν και με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το πέμπτο του γκολ στα φιλικά προετοιμασίας. Μάλιστα ο Ισπανός φορ σκοράρει σε κάθε φιλικό τεστ του Ολυμπιακού ως τώρα.

Ο Ολυμπιακός δεν διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα στο 61′ να δεχθεί την ισοφάριση. Ο Μιράντα, που είχε περάσει στη θέση του Σισέ, έχασε τον Πογέ, ο οποίος μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή και με δυνατό αριστερό σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Γιαννιώτη και έκανε το 1-1.

Ο Μαρτίνς άλλαξε ριζικά την ομάδα του δύο λεπτά αργότερα (63′) περνώντας οκτώ παίκτες ως αλλαγή. Καμαρά, Ρομαό, Φετφατζίδης, Μασούρας, Τζούρτζεβιτς, Νικολάου, Ένγκελς και Μάριν μπήκαν στο ματς για το τελευταίο μισάωρο, με τον Μαρτίνς να έχει πλέον αλλάξει σύστημα και να δοκιμάζει με τρεις στην «ερυθρόλευκη» άμυνα.

Στο 71′ ο Φετφατζίδης δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά έπειτα από ωραίο σκάψιμο του Μάριν και στο 79′ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με έναν τυχερό τρόπο για την Έουπεν. Έπειτα από γέμισμα από τα αριστερά, ο Αμανί πετάχτηκε στην ερυθρόλευκη άμυνα και με το στήθος νίκησε στον Σκαφίδα που είχε περάσει στο ματς και έκανε το 2-1.

Στο 84′ οι «ερυθρόλευκοι», που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους επιθετικά, δέχθηκαν και τρίτο τέρμα. Ο διαιτητής με τη βοήθεια και του μόνιτορ υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Ένγκελς και ο Πογέ από την άσπρη βούλα έγραψε το 3-1 για την Εουπεν.

Στις καθυστερήσεις (91′) ο Ολυμπιακός απλά μείωσε σε 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζούρτζεβιτς. Πάντως δύο λεπτά αργότερα (93′) οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Νιάσε έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μάριν, σε μία από τις πολλές ευκαιρίες που έχασε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο φιλικό τεστ επί βελγικού εδάφους.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης (Σκαφίδας 76′), Ελαμπντελαουί (Νικολάου 63′), Βούκοβιτς (Ενγκελς 63′), Σισέ (Μιράντα 46′), Τσιμίκας (Μασούρας 63′), Μπουχαλάκης (Ρομαό 63′), Ανδρούτσος (Καμαρά 63′), Φορτούνης (Φετφατζίδης 63′), Χριστοδουλόπουλος (Μάριν 63′), Βρουσάι (Πάρντο 46′), Γκερέρο (Τζούρτζεβιτς 63′).