Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιούκασλ έκλεισαν θέση στα ημιτελικά του League Cup. Στην Ιταλία, η Ίντερ πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου αποκλείοντας την Πάρμα.

Στο Μάντσεστερ το καταπληκτικό γκολ του Βραζιλιάνου Άντονι στο 21ο λεπτό έκανε ομαλή την «πτήση» της Γιουναϊτεντ προς στα ημιτελικά του League Cup. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Μάρκους Ράσφορντ σκόραρε σε έκτο διαδοχικό ματς για το 2- 0 με αντίπαλο την Τσάρλτον, ομάδα τρίτης κατηγορίας στην Αγγλία και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, και πάλι ο Ράσφορντ διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0.

Στο Νιουκάσλ, η τοπική ομάδα ξεπέρασε τον αποκλεισμό στο Κύπελλο με τα γκολ του Μπερν στο 60′ και του Βραζιλιάνου Ζοέλιντον στο 72΄ νίκησε 2- 0 τη Λέστερ. Η τετράδα θα συμπληρωθεί από τα ματς Νότιγχαμ – Γουλβς και Σαουθάμπτον -Σίτι.

Στην Ιταλία η Πάρμα του 45χρονου Τζίτζι Μπουφόν «λαχτάρισε» την Ίντερ στο κύπελλο. Ο Γιούριτς με υπέροχο γκολ στο 38′ έδωσε προβάδισμα στη φιλοξενούμενη, ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ ισοφάρισε στο 88′ και στην παράταση ο Ατσέρμπι έδωσε την πρόκριση στη γηπεδούχο και κάτοχο του τροπαίου Ίντερ για την προημιτελική φάση του θεσμού.

Στη Σαουδική Αραβία, η μεταγραφή του Κριστιάνο Ρονάλντο στην Αλ Νάσρ, έβαλε για τα καλά τη χώρα στον ποδοσφαιρικό χάρτη. Το όνομα και το μέγεθος του Πορτογάλου αδιαμφισβήτητο, ωστόσο οι Σαουδάραβες διευκρίνισαν επισήμως πως ο 37χρονος αστέρας δεν δεσμεύεται με καμία ρήτρα στο ηγεμονικό συμβόλαιο του, για την προώθηση και προβολή της καμπάνιας σε ενδεχόμενη υποψηφιότητα για το παγκόσμιο κύπελλο του 2030 με πιθανές συνδιοργανώτριες οικοδέσποινες, την Ελλάδα και την Αίγυπτο.