Στα πέναλτι, κόντρα στη Μπέτις, πήρε η Μπαρτσελόνα την πρόκριση στον τελικό του Super Cup και την Κυριακή θα αντιμετωπίσει στη Σαουδική Αραβία την Ρεάλ. Ατύχησε στο ντεμπούτο του με τα χρώματα της Τσέλσι, ο Ζοάο Φέλιξ. Η νέα του ομάδα έχασε από την Φούλαμ 2-1.

Ραντεβού με την Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του «Super Cup» Ισπανίας έκλεισε η Μπαρτσελόνα, μετά από έναν δραματικό ημιτελικό κόντρα στην Μπέτις.

Ο Λεβαντόφσκι στο 40ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τους μπλαουγκράνα. Οι Σεβιγιάνοι ισοφάρισαν με τον Φεκίρ στο 76΄ και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Ανσού Φάτι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, όμως ο Λορέν Μορόν με τακουνάκι έγραψε το 2-2 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Ο Τερ Στέγκεν έπιασε τις εκτελέσεις των Χουάνμι και Καρβάλιο, οι Καταλανοί νίκησαν με 4-2 και την Κυριακή στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας θα διεκδικήσουν απέναντι στην Ρεάλ το πρώτο τρόπαιο της σεζόν.

Στην Premier League, το ντεμπούτο του Ζοάο Φέλιξ με την Τσέλσι δεν ήταν ιδανικό. Ο δανεικός από την Ατλέτικο, φορ είδε την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ από την Φούλαμ με το γκολ του Γουίλιαν. Ο Κουλιμπαλί στο 47΄ έβαλε ξανά τους μπλε στο παιχνίδι, όμως ο Ζοάο Φέλιξ στο 58΄ άφησε την Τσέλσι με δέκα παίκτες. Η αποβολή του άλλαξε τις ισορροπίες και η Φούλαμ πήρε τη νίκη με τέρμα του Κάρλος Βινίσιους.

Στην Ιταλία το γκολ του Μπάρακ ήταν αρκετό για την Φιορεντίνα για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου απέναντι στην Σαμπντόρια. Το εισιτήριο για τους «8» εξασφάλισε και η Ρόμα, που νίκησε την Τζένοα με τέρμα του Ντιμπάλα.

Στους «16» του Κυπέλλου Ολλανδίας προκρίθηκε η Ουτρέχτη. Με τον Μπάρκα βασικό κάτω από τα γκολπόστ και τον Δουβίκα να βρίσκει δίχτυα στο 42΄, οι φιλοξενούμενοι νίκησαν 3-1 την Μπλάου Τζελ.