Αγωνιστική δράση είχαμε χθες σε Ισπανία και Ιταλία. Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε η Έλτσε από την έδρα της Κάντιθ, ενώ η Έμπολι επικράτησε 1-0 της Σαμπντόρια.

Στο ντέρμπι ουραγών της Primera Division,  η Κάδιθ προηγήθηκε στην έδρα της της Έλτσε με ένα πολύ ωραίο σουτ του Οκάμπο στο 7ο λεπτό. Στο 81’ η Έλτσε, ισοφάρισε με κεφαλιά του Πόνσε και πήρε ένα βαθμό μετά από πέντε σερί ήττες, όμως παραμένει κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας 10 βαθμούς μακριά από τους υπόλοιπους.

Στην Ιταλία η Έμπολι σκόραρε στο 55’ με τον Εμπουεχί και πήρε τη νίκη απέναντι στην Σαμπντόρια. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων οι Γενοβέζοι πέτυχαν με τον Κόλεϊ ένα γκολ, που ακυρώθηκε κατόπιν εξέτασης του VAR ως επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης, έτσι έμειναν βυθισμένοι βαθιά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην Πορτογαλία η Εστορίλ υποδέχθηκε την Κάζα Πία και στο 30’ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Βαρέλα. Ο Γκεράλντες βρήκε στόχο με τη βοήθεια και του δοκαριού και το σκορ άνοιξε. Στο 77’ ο Γκουβέια με ωραία ενέργεια έκανε το 2-0, σφραγίζοντας την πρώτη νίκη της Εστορίλ μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Στο Μπαρσέλος και κάτω από καταρρακτώδη βροχή, η φιλοξενούμενη Γκιμαράες κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ έναντι της Ζιλ Βιθέντε με τον Άντερσον στο 17’. Στο 40’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Αλιπούρ να παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Μπρούνο Βαρέλα και να σκοράρει. Και στο 82’ με το πλασέ του Αλιάγα ολοκλήρωσαν την ανατροπή και πήραν τη νίκη, που τους κρατά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.