Στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο ελβετικό πρωτάθλημα υποχρεώθηκε η Λουκέρνη, με θύτη αυτή την φορά την Τουν με 2-1

Παρουσία των Πέδρο Μαρτίνς και Κρισιτάν Καρεμπέ, η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, αν και βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο να προηγείται 0-1, προδόθηκε από τα αμυντικά της λάθη, με άμεση συνέπεια να μην μπορέσει να αποσπάσει κάποιο βαθμολογικό όφελος από την αναμέτρηση.
Η Λουκέρνη, η οποία παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-2-3-1,
προηγήθηκε στο 31’ με τον Ροντρίγκες αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με γκολ που πέτυχε ο Φασινέτι στο 48’, αλλάζοντας τα δεδομένα της αναμέτρησης.
Με σύμμαχο την ψυχολογία, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ στο 53’ με τον Χέντινγκερ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας ενώ είχαν και δοκάρι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.
Ένα πρόβλημα που καλείται ν’ αντιμετωπίσει ο προπονητής της Λουκέρνης αφορά τον τραυματισμό του Κουστόνιο στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον παίκτη της ευρωπαϊκής αντιπάλου του Ολυμπιακού να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.