«Βαριά» ήττα γνώρισε στο Μόναχο από την Μπάγερν ο Ολυμπιακός Κ19 για την 4η αγωνιστική του UEFA Youth League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αξιοπρεπή παρουσία μέχρι το 48ο λεπτό, όταν η αποβολή του Μπέλιτς και η παράβαση πέναλτι, άφησε τον Ολυμπιακό με δέκα παίκτες και με 2-0 πίσω στο σκορ, με την Μπάγερν από εκεί και πέρα να πετυχαίνει τέσσερα ακόμα τέρματα (6-0).

Ο Αντώνης Νικοπολίδης, παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-3-2-1, έχοντας τον Τζολάκη στο τέρμα και τους Μαρτίνη, Μποσκουΐδη, Γκοτζαμανίδη, Ντουμάνη στην αμυντική τετράδα. Η τριάδα των Νεοφυτίδη, Νικόλη και Μπέλιτς κινήθηκε στο χώρο των χαφ, με τους Φέκκα και Τσέλιο να βρίσκονται στα νώτα του Βοΐλη.

Συλαϊδόπουλος: «Να γράψουμε ιστορία – Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση»

Ο Ολυμπιακός στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, αποδίδοντας πολύ καλά στην άμυνα ενώ μετά το πρώτο 20λεπτο, βγήκε μπροστά αναγκάζοντας την Μπάγερν σε παθητικό ρόλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή στιγμή να ανοίξουν το σκορ στο 16’, όταν μετά από ωραία συνεργασία των Φέκκα-Μαρτίνη, ο Βοΐλης δεν μπόρεσε να τελειώσει ιδανικά τη φάση. Σε μία ανύποπτη στιγμή και ενώ απέμεναν τρία λεπτά για το τέλος του πρώτου μέρους, ο Βάιντνερ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Τίλμαν με το κεφάλι έκανε το 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό. Ο Μπέλιτς υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι (αυστηρή υπόδειξη) αντικρίζοντας μάλιστα την κόκκινη κάρτα! Ο Μπατίστα Μάιερ δεν λάθεψε απέναντι στον Τζολάκη και στο 48’ έκανε το 2-0. Οι Πειραιώτες στάθηκαν αξιοπρεπώς με παίκτη λιγότερο μέχρι να μείνουν από δυνάμεις, δεχόμενοι από εκεί και πέρα τέσσερα ακόμη γκολ, από τους Μπατίστα Μάιερ (72’ πεν), Γιόχανσον (77’, 78’) και Τίλμαν (81’).

Ολυμπιακός (Νικοπολίδης): Τζολάκης, Ντουμάνης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουΐδης, Τσέλιος (Αρσενίδης 65’), Βοΐλης (Μπουλάρι 79’), Μαρτίνης (Κατσαβάκης 79’), Μπέλιτς, Φέκκας (Τσάβος 52’), Νεοφυτίδης, Νικόλης (Κεραμίδας 46’).