Η Μαρία Σάκκαρη μπορεί να πήρε το πρώτο σετ, αλλά τελικώς ηττήθηκε

Πάνω από τρεις ώρες κράτησε το «θρίλερ» του Βερολίνου, με τη Σάκκαρη να πλησιάζει αλλά να μην παίρνει τη νίκη! Η Ελληνίδα τενίστρια μπορεί να προηγήθηκε επικρατώντας στο tie break του πρώτου σετ, αλλά υπέστη την ανατροπή από την Μπελίντα Μπέντσιτς και τελικά έχασε με 2-1 σετ (6-7, 6-4, 6-4).

Με αυτόν τον συγκλονιστικό τρόπο έμεινε εκτός τελικού από το τουρνουά του Βερολίνου η Σάκκαρη και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στο Νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης. Double fault σε κρίσιμα σημεία και αδυναμία να εκμεταλλευτεί το σερβίς της, ήταν τα «κλειδιά» της ήττας της πρωταθλήτριάς μας.

Χέρι-χέρι πήγαν οι δύο αθλήτριες στο tie break του πρώτου σετ, καθώς αμφότερες είχαν από ένα break. Η Σάκκαρη στο tie break προηγήθηκε με 4-1, ισοφάρισε σε 4-4 και 5-5 η Ελβετίδα, αλλά η Ελληνίδα τελικά επικράτησε με 8-6 για το 1-0 έπειτα από 72 λεπτά!

Ίδια περίπου εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο τενίστριες να πηγαίνουν game-game ουσιαστικά, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο η Μπέντσιτς κατάφερε να δείξει την ποιότητά της. Ενώ το σετ ήταν υπέρ της με 5-4 και η Σάκκαρη είχε το σερβίς, η Ελβετίδα είχε τέσσερα set point, η Σάκκαρη τα έσβησε, αλλά η Μπέντσιτς στην 5η προσπάθεια τα κατάφερε και ισοφάρισε τα σετ.

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και στο τρίτο σετ, με την Μπέντσιτς στο 4-4 να κάνει love service game και στη συνέχεια να επιτυγχάνει break και να παίρνει το ματς με βολέ!