Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν από την Μονπελιέ μέσα στη Χαλκίδα με 63-66 και πλέον πάνε για νίκη στη Γαλλία και κάλυψη αυτής της μικρής διαφοράς αλλά σημαντικής...

Ηττήθηκε στην Χαλκίδα ο Ολυμπιακός από την BLMA με σκορ 63-66 στο «Τάσος Καμπούρης», μετά από ένα παιχνίδι που… έσπασε καρδιές.

Ο Θρύλος είδε τις Γαλλίδες να μπαίνουν δυνατά το ματς, ισορρόπησε την κατάσταση στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και έφτασε να προηγείται με 12 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Το ημίχρονο έκλεισε στο +8 (39-31) για την ομάδα του Πειραιά, η οποία πέρασε μέχρι και με 15 πόντους μπροστά στην τρίτη περίοδο. Η BLMA αντιστάθηκε με ένα μεγάλο σερί και το ματς έγινε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα από την Γαλλία κατέκτησε τη νίκη και ο Ολυμπιακός χρειάζεται νίκη με 4 πόντους στο δεύτερο ματς για να μπορέσει να περάσει στον όμιλο της Ευρωλίγκας.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Γιώργος Παντελάκης πέρασε στο παρκέ με την έναρξη της αναμέτρησης τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβς με τον Θρύλο να προηγείται 4-3 με δίποντο της Νικολοπούλου.

Η BLMA έτρεξε ένα 4-0 σερί, το οποίο διέκοψε η Γέμελος από τις βολές (6-7), η Σπυριδοπούλου με τον ίδιο τρόπο έκανε το 8-9, όπως και η Τόμας το 10-12.

Ένα τρίποντο από την Γέμελος έφερε την αναμέτρηση στον πόντο (13-14) και η Σωτηρίου από τα 6,75μ έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο για το 16-14. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν βρει ρυθμό, η Γκρέιβς σκόραρε με ένα λέι απ και η Σωτηρίου με δίποντο στο τέλος της περιόδου διαμόρφωσε το 20-17.

Το ίδιο θετικό ήταν τα ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Σωτηρίου «χτύπησε» για τρεις για το 23-17 και η Νικολοπούλου με γκολ φάουλ έκανε το 26-19.

Η BLMA αντέδρασε και έσφιξε την άμυνά της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τρέξει ένα 7-0 σερί για το 26-26, με την Τόμας να φέρνει σε θέση οδηγού τις «ερυθρόλευκες» με δίποντο και στη συνέχεια με τρίποντο διαμόρφωσε το 31-27.

Η ομάδα του Πειραιά μέσω της Γκρέιβς προηγήθηκε με έξι (33-27) και η Γέμελος με δίποντο έκανε το 35-27.

Ο Ολυμπιακός είχε φέρει στον ρυθμό του την BLMA και Νικολοπούλου με Γιουρτσένκοβα έδωσαν αέρα 12 πόντων στις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας (39-27), με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 39-31.

ΕΧΑΣΕ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να συνεργάζονται ιδανικά και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Τόμας με ένα της τρίποντο ακόμα διαμόρφωσε το 44-31. Ο Θρύλος έδειχνε πως έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του, η Γέμελος για πρώτη φορά στην αναμέτρηση του προσέφερε διαφορά 15 πόντων (48-33).

Η BLMA όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά πίεσε παντού και με παιχνίδι στο ποστ δημιούργησε πρόβλημα στις «ερυθρόλευκες».

Η διαφορά εξανεμίστηκε σε μικρό χρονικό διάστημα. Η Μαβούνγκα πέτυχε σερί πόντους κι με 17-0 σερί, η ομάδα από την Γαλλία πέρασε με δύο πόντους (48-50). Ο Γιώργος Παντελάκης κάλεσε εσπευσμένα δεύτερο τάιμ άουτ και επιστρέφοντας στο ματς η Γέμελος ισοφάρισε με λέι απ. Από τις βολές η Τόμας έκανε το 52-50, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Η ένταση κορυφώθηκε στο «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Σωτηρίου με ένα δύσκολο τρίποντο έφερε το ματς στους 5 και η Γκρέιβς με 4 σερί πόντους έδωσε εκ νέου ανάσα στον Θρύλο. Το γκολ φάουλ της Γουίλιαμς έφερε το ματς στο 59-56 και η Λούνκβιστ το ισοφάρισε στο 59-59.

Από ένα καλάθι η Γουίτκομπ και η Τόμας για το 61-61 σε ένα ντέρμπι για γερά στομάχια. Ο Ολυμπιακός είχε για σύμμαχο τον κόσμο του, με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Η Τσατσουάνγκ θα πέτυχε το καλάθι, η Γκρέιβ έκανε το 63-63 με 1’21’’ να απομένει αλλά η Γουίτκομπ πραγματοποίησε με γκολ φάουλ το 63-66.

Ο Ολυμπιακός έκανε λάθος στην επίθεσή του, όπως και η BLMA, οι «ερυθρόλευκες» είχαν 18 δευτερόλεπτα, η Σταμολάμπρου αστόχησε για τρεις και η νίκη πήγε στην ομάδα από την Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-31, 52-50, 63-66

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Γέμελος 11 (3/8διπ, 1/2τριπ, 2/2β, 4ρ, 2ασ, 3κλ, 2 κοψ) , Γκρέιβς 14 (3/10 διπ, 8/8β. 7ρ, 1κλ), Σωτηρίου 11 (1/1διπ, 3/4τριπ 4ρ, 1ασ, 3κλ), Σταμολάμπρου, Τόμας 16 (3/7διπ, 2/5τριπ, 4/4βολ, 9ρ, 1ασ, 1κλ) Γιουρτσένκοβα 2 (1/2διπ, 1ρ, 1κλ) , Κοσμά, Λουκα, Νικολοπούλου 7 (2/4διπ, 3/3β, 2ασ), Παυλοπούλου, Σπυριδοπούλου 2(2/2β, 2ρ, 3ασ) Σταμάτη.

BLMA (Πετίτ): Λούντκουιστ 3(1), Μιλαπί 1, Γουίλιαμς 13, Καμπά 3 (1), Μαβούνγκα 26 (3), Γουίτκομπ 10, Ντουσέ, Μπερνιές 2, Τσατσουάνγκ 9, Γκανγκιά.