Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η ομάδα του Ολυμπιακού, καθώς ηττήθηκε από τη Χατάι με σκορ 71-55. Από τη δεύτερη περίοδο ουσιαστικά χάθηκε το παιχνίδι, όταν και οι γηπεδούχες ξέφυγαν. Περιγραφή του Μιχάλη Μαχαίρα...

Οι ερυθρόλευκες του Γιώργου Παντελάκη αντιμετώπιζαν την Χατάι, στην Τουρκία, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, μια ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη. Είχαμε εν ολίγοις, έναν «ελληνικό εμφύλιο», αφού και οι δύο προπονητές των ομάδων ήταν από τη χώρα μας.

Οι αθλήτριες του Παντελάκη, δεν είχαν κάποια νίκη σε τρεις αγωνιστικές και ευελπιστούσαν να «σπάσουν το ρόδι», κάνοντας το «διπλό» με αντίπαλο την Χατάι.

Ολυμπιακός: Στην Ελβετία τα «λιοντάρια» με φόντο την κούπα

Από μεριάς Ολυμπιακού ξεκίνησαν οι Τόμας, Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον, ενώ για την ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη οι Τζόουνς, Πάρις, Αμπντέλκαντερ, Τζόνσον και Σνίτσινα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 0-4, όμως με 7-0 σερί η Χατάι πέρασε μπροστά.  Ο λόγος ήταν τα αρκετά λάθη των φιλοξενούμενων και οι άστοχες επιλογές στην επίθεση. Οι ερυθρόλευκες με την είσοδο της Σταμολάμπρου, η οποία έκανε ντεμπούτο στο θεσμό, πέρασαν μπροστά, αλλά έπειτα δέχτηκα τρίποντο. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 10-8, σε ένα αρκετά κακό ποιοτικά ματς, αλλά με τον Ολυμπιακό να μένει κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες προσπερνούσαν συνεχώς η μια την άλλη στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις γηπεδούχες μπροστά με 16-15.

Με το ξεκίνημα της περιόδου, η ομάδα του Παντελάκη δέχτηκε τρίποντο και συνάμα έκανε και λάθος. Συνεχίζονταν οι λανθασμένες επιλογές, με αποτέλεσμα να έχει τη δυνατότητα η ομάδα της Χατζηδάκη, έπειτα από 13 λεπτά αγώνα σχεδόν, να πάρει προβάδισμα με +7, για πρώτη φορά έως εκείνο το σημείο (24-17). Σχεδόν μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφια επίπεδα. Με δύο λεπτά να απομένουν, το σκορ ήταν στο 39-23, κάτι που απασχολούσε έντονα τον Παντελάκη. Το σκορ ημιχρόνου ήταν το 41-28.

Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, με αρκετή προσπάθεια (43-35). Βέβαια, η Χατάι διατηρούσε ένα σαφές προβάδισμα, χωρίς να χάνει τη συγκέντρωσή της. Το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 56-42.

Στην τελευταία περίοδο, ουσιαστικά βλέπαμε το «γαϊτανάκι», το οποίο παρακολουθούσαμε από την δεύτερη περίοδο. Τη Χατάι να προηγείται με διψήφιο αριθμό πόντων, και τις παίκτριες του Παντελάκη να προσπαθούν μάταια για κάτι καλύτερο. Η απόδοση των ερυθρόλευκων δεν ήταν η καλύτερη, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 71-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 41-28, 56-42, 71-55.

Χατάι (Χατζηδάκη): Αϊντίν 2, Γκάγιτς 5 (1) Τζόουνς 4 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πάρις 9 (9 ριμπάουντ), Σνίτσινα 10 (1) Μπασαράν , Αμπντελκαντέρ 21 (3), Τ Τζόνσον 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, Κοκσάλ 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Κοσμά 4 (1), Μάζιτς 5 (6 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 9 (1), Παυλοπούλου, Σταμάτη 5 (1), Τζόνσον 3 (13 ριμπάουντ), Σωτηρίου 6, Σπυριδοπούλου 5 (1), Σταμολάμπρου 4, Τόμας 14 (3).