Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι ¨ερυθρόλευκοι¨ δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Βουλιαγμένη οι οποίοι ηττήθηκαν στα πέναλτι με 9-8 (6-6 η κανονική διάρκεια του ματς) και έτσι έγινε το 1-1 στην σειρά των τελικών. Το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Μετά από έναν νευρικό Ολυμπιακό στο τέταρτο οκτάλεπτο οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου δεν τα κατάφεραν στα πέναλτι απέναντι στην Βουλιαγμένη καθώς ηττήθηκαν με 9-8 στο κολυμβητήριο του Λαιμού και έτσι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη και το προβάδισμα στην σειρά των τελικών. Να σημειωθεί ότι ο τρίτος τελικός θα γίνει το Σάββατο (25/5, 17:30) στο Παπαστράτειο.

Στο πρώτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη θα ανοίξει το σκορ με τον Μπάσιτς να κάνει το 1-0 στον παίκτη παραπάνω. Λίγα λεπτά αργότερα οι ερυθρόλευκοι θα ισοφαρίσουν το παιχνίδι με τον Μυλωνάκη στον παίκτη παραπάνω. Το πρώτο οκτάλεπτο θα τελειώσει με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με τον  Μπούσλιε να κάνει το 2-1 στον παίκτη παραπάνω.

Live Streaming: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα ξεκινήσουν δυναμικά και θα πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Φουντούλη να κάνει το 3-1 σε σουτ από την περιφέρεια. Αργότερα, η Βουλιαγμένη θα μειώσει το σκορ με τον Γκιουβέτση να κάνει το 3-2 στον παίκτη παραπάνω. Το φινάλε του δεύτερου οκταλέπτου θα κλείσει με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με τον Μουρίκη να κάνει το 4-2.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη θα μειώσει το σκορ με τον  Σολανάκη να κάνει το 4-3 σε σουτ από το φουνταριστό. Λίγα λεπτά αργότερα οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα σκοράρουν με τον Μυλωνάκη να κάνει το 5-3 στον παίκτη παραπάνω. Αργότερα, η Βουλιαγμένη θα μειώσει το σκορ με τον Αφρουδάκη να κάνει το 5-4 από το φουνταριστό.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη θα ισοφαρίσει το παιχνίδι με τον Μπάσιτς να κάνει το 5-5 σε σουτ από την περιφέρεια. Λίγα λεπτά αργότερα η Βουλιαγμένη θα πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Τίγκα να κάνει το 6-5 σε σουτ από το φουνταριστό. Αργότερα, ο Ολυμπιακός θα κερδίσει πέναλτι, ο Γούνας θα ευστοχήσει και θα ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 6-6. Το φινάλε του τέταρτου οκταλέπτου θα τελειώσει ισόπαλο και οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην διαδικασία των πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο τερματοφύλακας της Βουλιαγμένης Χρύσανθος, απέκρουσε δύο πέναλτι, ο Πάβιτς ένα και με το πέναλτι στο δοκάρι του Φουντούλη οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 2-1, 2-1 (9-8 πέναλτι)

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μπάσιτς (π/π, 4:20), 1-1 Μυλωνάκης (π/π, 2:37), 1-2 Μπούσλιε (π/π, 1:02)

2ο οκτάλεπτο: 1-3 Φουντούλης (περιφέρεια, 7:09), 2-3 Γκιουβέτσης (π/π, 2:16), 2-4 Μουρίκης (0:01)

3ο οκτάλεπτο: 3-4 Σολανάκης (φουνταριστό, 6:46), 3-5 Μυλωνάκης (π/π, 3:12), 4-5 Αφρουδάκης (φουνταριστό, 0:57)

4ο οκτάλεπτο: 5-5 Μπάσιτς (περιφέρεια, 4:42), 6-5 Τίγκας (φουνταριστό, 3:16), 6-6 Γούνας (πέναλτι, 2:09)