Μπορεί να μην εμφανίστηκε σοβαρός ο Ολυμπιακός, όμως χάρη στον Ποντένσε, ο οποίος σκόραρε στο 84', εξανέμισε τις όποιες ελπίδες των άγγλων για πρόκριση. Το μόνο που κατάφεραν είναι την ισοφάριση στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στους ομίλους του Europa League η ομάδα μας, αύριο μαθαίνει αντιπάλους.

Στο «Τέρφ Μουρ» αναμετρούνταν οι «ερυθρόλευκοι» στο πλαίσιο της ρεβάνς για τα πλέι οφς του Europa League. Στόχος φυσικά, η νίκη ή έστω η διαφύλαξη του 3-1, το οποίο είχε διαμορφωθεί απ’ τον αγώνα του «Γ. Καραϊσκάκης».

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΜΑΧΑΙΡΑ

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ξεκινήσει με τον Γιαννιώτη στο τέρμα, ενώ τετράδα στην άμυνα ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς και Τσιμίκα. Στον κεντρικό άξονα ήταν ο Μπουχαλάκης με τον Καμαρά, η τριάδα μπροστά τους ήταν αποτελούμενη από τους Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλο και Φορτούνη, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Γκερέρο.

Πολιορκία της Μπέρνλι με τον Θρύλο να αμύνεται

Η Μπέρνλι ξεκίνησε μόλις στο πρώτο λεπτό να ψάχνει το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού, αφού απείλησε με σουτ από πλάγια θέση, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαννιώτης. Γενικά, στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, με αποκορύφωμα την φάση του 23’, όταν έπειτα από λανθασμένη αντίδραση του Ομάρ, έγινε σέντρα με τον Βόουκς να παίρνει την κεφαλιά, αλλά να τη στέλνει εκτός εστίας. Ο Βόουκς ξαναχτύπησε και στο 31’, έπειτα από κεφαλιά (κατά τύχη), η οποία κατέληξε λίγα εκατοστά έξω απ’ την εστία του Γιαννιώτη. Τρία λεπτά αργότερα έγινε μια διπλή φάση για τον Ολυμπιακό με τον Ποντένσε. Το πρώτο σουτ κατέληξε σε σώματα και στο δεύτερο, ο Ίτον το απέκρουσε σε κόρνερ. Από πλευράς Ολυμπιακού, η καλύτερη φάση έγινε στο 42’, όταν έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα στην περιοχή, υποδέχτηκε την μπάλα ο Ποντένσε, και σούταρε σχεδόν από το σημείο του πέναλτι, με την μπάλα όμως να μην βρίσκει στόχο, όπως ο ίδιος θα ήθελε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν σειρά της Μπέρνλι να απειλήσει, όταν ο Βόουκς πάσαρε στον Μπαρνς και εκείνος χάνει μεγάλη φάση με την μπάλα να περνάει ξυστά από το δοκάρι.

Ο Ποντένσε “καθάρισε” για τον Ολυμπιακό…
Στο δεύτερο μέρος, η Μπέρνλι συνέχιζε την πολιορκία, με στόχο να αντιστρέψει το 3-1. Με το ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι ήταν δοκάρι με τον Βόουκς. Στο 63’ λεπτό επιπλέον, έφτασε πολύ κοντά στο 1-0, έπειτα από τραγικό λάθος του Τσιμίκα, αλλά για το καλό των πειραιωτών, δεν βρήκε αντίκρισμα. Ο Ολυμπιακός κατάφερνε να επανέλθει στους ρυθμούς του πρώτου αγώνα. Συνέχιζε να έχει θέματα στο να κρατήσει την μπάλα και δεν ανταποκρινόταν τόσο καλά στην πίεση των άγγλων. Στο 75’ η Μπέρνλι ολοκλήρωσε τις αλλαγές της, αφού πέρασαν στον αγώνα οι Γούντ και Κόρκ, για να παίξουν όλες τους τις πιθανότητες. Όμως, εκεί βρέθηκε ο τρομερός Πόντένσε, ο οποίος ύστερα από λάθος των γηπεδούχων, από κλέψιμο του Χασαν, η μπάλα μεταβιβάστηκε στον Φορτούνη με τον τελευταίο να πασάρει στον Ποντένσε, ξαπλώνοντας τον Μπάρντσλεϊ, κάνοντας το 0-1 στον 84’. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από μια «αναμπουμπούλα» στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Τσιμίκας έδιωξε πάνω στον Μιράντα και η μπάλα κατέληξε στον Βίντρα που την έσπρωξε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, και η ομάδα μας πήρε την ισοπαλία, μαζί και την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα λιγκ.

Μπέρνλι (Ντάις): Χίτον, Τέιλορ, Μι, Βόουκς, Μπάρνς (Βίντρα 65’), Χέντρικ, Γουέστγουντ, Λένον (Κόρκ 75’), Μπαρντσλεϊ, Λόνγκ, Μακνίλ (Γουντ 75’).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (Τοροσίδης 88’), Γκερέρο (Χασάν 70’), Χριστοδουλόπουλος, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Μιράντα, Βούκοβιτς, Ποντένσε (Σισέ 94′).