Σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση λόγω της εξέλιξης της, η Ελλάδα κατάφερε να πάρει «χρυσό» βαθμό στη Ζένιτσα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Βοσνία στο 15ο λεπτό. Με την Εθνική να αντιδρά στο δεύτερο ημίχρονο και να αποσπά ισοπαλία με 2-2. Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο...

Τα γκολ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχαν οι Φορτούνης στο 64′ με πέναλτι και Κολοβός με κεφαλιά στο 84′.

Αναλυτικό ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Βοσνία και Ελλάδα αναμετρήθηκαν για την 2η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020 σε έναν αγώνα στον οποίο και οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία την νίκη, ώστε να έχουν βάσιμες πιθανότητες για πρόκριση στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρατάχθηκε σε διάταξη 3-5-2 σε έναν σχηματισμό με 3 αμυντικούς. Πιο συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Βλαχοδήμος, στην τριάδα της άμυνας βρέθηκαν οι Μπακάκης, Σιόβας και Παπασταθόπουλος. Μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Κούτρης, Μπουχαλάκης, Κουρμπέλης, Σάμαρης και Ζέκα, με τον Φορτούνη να έχει ρόλο δεύτερου επιθετικού πίσω από τον Δώνη.

Η Βοσνία του Προσινέσκι παρατάχθηκε σε σύστημα 4-3-3 με τους Σέχιτς, Μπίκατσιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Βιστσα, Ντούλγεβιτς, Τζέκο, Τσίμιροτ, Σούνγιτς και Ζουκάνοβιτς.

Αρκετά κακό ξεκίνημα για την Εθνική…

Η Εθνική μας ομάδα δεν μπήκε στον αγώνα όπως θα έπρεπε, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανταποκριθεί στην πίεση των Βόσνιων. Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη βρέθηκε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό μετά από αργή αντίδραση σε κόρνερ, αντίδραση την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Βιστκα που πλάσαρε τον Βλαχοδήμο για το 1-0.

Η Βοσνία απέκτησε ψυχολογία με το πολύ γρήγορο γκολ που πέτυχε και συνέχισε την πολιορκία στην εστία του Παναγιώτη Βλαχοδήμου με ασφυκτικό πρέσινγκ. Η Εθνική έδειξε πως είχε χάσει μαζικά τα αυγά και τα πασχάλια από την αρχή του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της. Μόλις στο 15′ η Βοσνία πήρε διαφορά δύο τερμάτων με εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς, με τον Βλαχοδήμο να κάνει κακή εκτίμηση, στήνοντας μόνο τον Ζέκα στο τείχος.

Αμέσως μετά το 2-0 ο Άγγελος Αναστασιάδης επέλεξε να γυρίσει το σύστημα σε 4-4-2, ισορροπώντας το παιχνίδι στην συνέχεια έως και το 30′, με την γαλανόλευκη να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Φορτούνη, ο οποίος αστόχησε από ευνοϊκή θέση, έπειτα από πάσα του Μπακάκη. Η Εθνική μας όσο περνούσε η ώρα ήλεγχε το παιχνίδι, έχοντας την κατοχή, αλλά και τις ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 33′ ο Μπουχαλάκης έκανε τη σέντρα, όμως η κεφαλιά του Δώνη δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Σέχιτς, όντας αδύναμη. Στο 40′ ο Κούτρης έκανε την σέντρα με τον Δώνη να μην μπορεί να βρει καλά την μπάλα με το κεφάλι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0, όντας κυριολεκτικά σε άλλο γήπεδο…

Μείωσε με πέναλτι του Φορτούνη!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γιώργο Μασούρα να εισέρχεται στον αγώνα στην θέση του Ανδρέα Μπουχαλάκη, με την Εθνική να πατάει καλά στο χορτάρι και να ελέγχει τον ρυθμό, έχοντας τις ευκαιρίες της. Στο 54′ ο Φορτούνης απείλησε τον Σέχιτς με ένα σουτ στον αέρα, το οποίο κατέληξε λίγο άουτ. Στο 63′ η Ελλάδα κέρδισε πέναλτι, με τον Φορτούνη να μην λαθεύει και να κάνει το 2-1 από την άσπρη βούλα με εξαιρετική εκτέλεση στην δεξιά γωνία του Σέχιτς. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Πιάνιτς αντίκρυσε κόκκινη κάρτα από τον Ολλανδό ρέφερι, Μακέλι λόγω σκληρού φάουλ πάνω στον Ζέκα στο 65′. Λίγα λεπτά αργότερα η Βοσνία βγήκε στην κόντρα με τον Μπακάκη να σταματά τον Κολάσινατς την ώρα που σούταρε. Στο 76′ ο Κολοβός χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-2 με τον Σέχιτς να αποκρούει με το αριστερό πόδι, στην ίσως μεγαλύτερη απόκρουση του αγώνα μέχρι εκείνη την ώρα.

Ισοφάρισε με εξαιρετική κεφαλιά του Κολοβού, παίρνοντας «χρυσό» βαθμό.

Η Ελλάδα συνέχισε να έχει την κατοχή και παράλληλα τον ρυθμό του, έχοντας τις ευκαιρίες της για την ισοφάριση. Με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ισοφαρίζει σε 2-2, μετά από κεφαλιά του Κολοβού σε σέντρα του Κάρλος Ζέκα στο 84′. Με την μπαλιά του Ζέκα να είναι εξαιρετική και την κεφαλιά του Κολοβού ακόμα περισσότερο. Στο 89′ ο Δώνης έκανε το σουτ για την απόλυτη ανατροπή, αλλά ο αμυντικός της Βοσνίας σταμάτησε το σουτ. Με την Ελλάδα, εντέλει να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2 σε ένα επεισοδιακό ματς με κακό ξεκίνημα.

ΒΟΣΝΙΑ (Ρόμπερτ Προσινέτσκι): Σέχιτς,Μπίσακσιτς, Σούνγιτς, Ζουκάνοβιτς, Κολάσινατς, Τσίμιροτ (93’ Κρούνιτς), Μπέσιτς, Πιάνιτς, Ντούλγεβιτς (79’ Μιλόσεβιτς), Τζέκο (90’ Γκόγιακ), Βίσκα.

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μπακάκης (80’ Κουλούρης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης (67’ Κολοβός), Ζέκα, Μπουχαλάκης (46’ Mασούρας), Φορτούνης, Δώνης, Σάμαρης