Ο Έλληνας βιρτουόζος της Ενόργανης με 15.066 βαθμούς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Με μια σπουδαία εμφάνιση ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ενόργανης Γυμναστικής στη Μελβούρνη.

Ο Έλληνας βιρτουόζος της Ενόργανης με 15.066 βαθμούς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και είναι σε τροχιά πρόκρισης στο μεγάλο γεγονός της χρονιάς. Άφησε πολύ πιο πίσω τον Ιρανό Μαχντί Άχμαντ Κοχάνι (14,500 β.) και τον Αιγύπτιο Αλί Ζαχράν (14,200 β.), που συμπλήρωσαν την τριάδα των μεταλλίων.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Η υπεροχή του Έλληνα πρωταθλητή είχε φανεί ξεκάθαρα από τον προκριματικό της Πέμπτης (20/02), όπου και πάλι ήταν πρώτος και ασυναγώνιστος με 15,058 β..
Ο Πετρούνιας θέλει πλέον άλλα δυο χρυσά μετάλλια στα παγκόσμια κύπελλα που θα γίνουν στο Μπακού (12-15 Μαρτίου) και στη Ντόχα (18-21 Μαρτίου) και βαθμολογία μεγαλύτερη από το 15.217 για να είναι στο Τόκιο 2020.

Συνεχίζει να κυνηγάει το Κινέζο Λιου Γιανγκ ο οποίος έχει ήδη 3 χρυσά μετάλλια στο Παγκόσμιο Κύπελλο αλλά δεν ήταν στην Αυστραλία λόγω του κοροναϊού.