Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Νεάνιδες της Ακαδημίας Υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού, που επικράτησαν με 7-5 του Εθνικού.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Νεάνιδες της Ακαδημίας Υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού, που επικράτησαν με 7-5 του Εθνικού στον εξ’ αναβολής μικρό τελικό της τελικής φάσης του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Κολυμβητήριο του Λαιμού.

Οι «ερυθρόλευκες» ολοκλήρωσαν έτσι την παρουσία τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με απολογισμό τριών νικών σε 5 αγώνες. Στη φάση των ομίλων η ομάδα του Γιάννη Μπενόπουλου κατέλαβε τη 2η θέση κερδίζοντας αρχικά με 14-5 τη ΝΕ Πατρών και με 29-5 τον Γ.Σ. Περιστερίου, ενώ ηττήθηκε με 16-4 από τον Νηρέα Χαλανδρίου.  Στον ημιτελικό αντιμετώπισε τη Βουλιαγμένη από την οποία ηττήθηκε με 16-8, και στο μικρό τελικό χάρη στη νίκη κόντρα στον Εθνικό, κατέλαβε την 3η θέση του πρωταθλήματος κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Εθνικός Πειραιά (Δασκαλόπουλος): Χάϊτα, Δαλούση, Ανδρεοπούλου, Ξυλούρη, Αναγνώστου 1, Καραμπέτσου 1, Φέλλα, Μπέτα, Μπερίκου 1, Καλομοίρη, Παναγιωτοπούλου, Γκοτζιά 1, Βράκα, Γαλανάκη 1, Δασκαλοπούλου

Ολυμπιακός (Γιάννης Μπενόπουλος): Φερεντίνου, Χριστουδούλου Α. 1, Τζωρτζάκη, Σιούτη 2, Ζαχαρίου, Χαλδαίου 1, Τσέλιου, Υφαντή, Παπαδοπούλου, Θεοφανοπούλου 1, Δρακώτου, Χριστοδούλου Κ. 2, Κωνσταντοπούλου, Βαμβακάρη, Μαργαρίτη