Ακόμα μία κούπα, ακόμα ένα Κύπελλο έφτασε να πιάσι λιμάνι. Ο Θρύλος δεν σταματάει πουθενά και η αρχή έγινε για ακόμα μία χρονιά γεμάτη κούπες.

Tην κατάκτηση του 21ου Κυπέλλου Ελλάδας πανηγυρίζει η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 18-6 του Εθνικού στον τελικό του Final 4 που διεξήχθη στο Ιωνικό Κολυμβητήριο της Χίου. Οι «ερυθρόλευκοι» που έχουν ήδη προσθέσει στην τροπαιοθήκη τους στο Σούπερ Καπ Ελλάδας από το ξεκίνημα της σεζόν, βάζουν πλώρη πλέον για το 18ο νταμπλ της ιστορίας τους έχοντας μπροστά τους τη διεκδίκηση του 8ου σερί πρωταθλήματος. Από κει και πέρα στο σημερινό τελικό, ο Θρύλος ήταν που αγωνίστηκε έχοντας στο πλευρό του για μια ακόμη φορά τους οπαδούς του, οι οποίοι έδωσαν δυναμικό παρών , ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του τροπαίου.

Θοδωρής Βλάχος ο κορυφαίος!

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος, με την κατάκτηση του σημερινού Κυπέλλου πέρασε στην πρώτη θέση της λίστας με τους προπονητές που έχουν κατακτήσει τα περισσότερα τρόπαια στο θεσμό. Ο κόουτς του Θρύλου έφτασε τα επτά Κύπελλα σε οκτώ τελικούς ξεπερνώντας τον Βαγγέλη Πάτερο, που έχει έξι κατακτήσεις σε ισάριθμους τελικούς. ΜVP o Γιόκοβιτς Τον τίτλο κορυφαίου παίκτη (MVP) της διοργάνωσης κέρδισε ο Μάρο Γιόκοβιτς ο οποίος αναδείχθηκε και πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης μαζί με τον Αλέξανδρο Γούνα καθώς σημείωσαν αμφότεροι από 7 γκολ στις δυο ημέρες των αγώνων, ενώ καλύτερος τερματοφύλακας αναδείχθηκε ο Μανώλης Ζερδεβάς. Απ’ την αρχή τον έλεγχο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλε από την αρχή το παιχνίδι του. Ο Μανώλης Μυλωνάκης με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, άνοιξε το σκορ στα 6:25, ενώ ο Μάρο Γιόκοβιτς εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω στα 4:44 και διπλασίασε τα τέρματα για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου ο Τεσάνοβιτς μείωσε σε 1-2 για τον Εθνικό με τον Αργυρόπουλο να απαντάει άμεσα επαναφέροντας το +2 στα 2:35. Το 2-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο οκτάλεπτο, διαμόρφωσε ο Παπαδόγκωνας στα 10’’.

Αύξησε στο +3 το προβάδισμα

Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ο Μουρίκης με δυο διαδοχικά γκολ από το φουνταριστό, που ήρθαν ως αποτέλεσμα ωραίων συνεργασιών, ανέβασε το δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +3 για το 2-5 στα 6:54. Ο Εθνικός μείωσε με τον Λιαπάκη, όμως ο Μυλωνάκης σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ επαναφέροντας τη διαφορά των 3 τερμάτων, 4:27 πριν την ολοκλήρωση το ημιχρόνου. Ακολούθησε το τέρμα του Τεσάνοβιτς στη κόντρα, χάρη στο οποίο μείωσε εκ νέου ο Εθνικός, όμως ο Γιόκοβιτς με ωραίο σκαστό σουτ «έγραψε» το 4-7 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ανέβασε στροφές!

Πολύ δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο με εμφανή διάθεση να ανοίξει και άλλο τη διαφορά. Ο Γενηδουνιάς στα 7:22, πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και ο Μυλωνάκης με το τρίτο προσωπικό του γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +5 (5:53). Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 5-0 με τα γκολ των Γούνα και Γιόκοβιτς μέχρι τα 4:15 για το 4-11. Ο Λιαπάκης μείωσε σε 5-11, όμως ο Γούνας απάντησε άμεσα επαναφέροντας τη διαφορά του +7 για το 5-12 (3:25). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 6-12 και το επιμέρους 2-5, μετά από γκολ που σημείωσε ο Τοράκης στην κόντρα (2:40).

Κυριάρχησε και στέφθηκε Κυπελλούχος!

Ο Θρύλος μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την τελευταία περίοδο στη διάρκεια της οποίας έτρεξε επιμέρους 6-0 κυριαρχώντας απόλυτα. Συγκεκριμένα σκόραραν κατά σειρά οι Γενηδουνιάς, Μπουλιούμπασιτς, Αργυρόπουλος, Δερβίσης, Κάκαρης, Χαλυβόπουλος Α. για μετατρέψουν το 6-12 σε 6-18 και να πανηγυρίσει ο Θρύλος την κατάκτηση του 21ου Κυπέλλου της ιστορίας του το οποίο έπιασε Λιμάνι!

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-4, 2-5, 0-6

Η Διακύμανση: 1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 6:25), 0-2 Γιόκοβιτς (π/π., 4:44), 1-2 Τεσάνοβιτς (περιφέρεια, 3:01), 1-3 Αργυρόπουλος (φουνταριστό, 2:35) , 2-3 Παπαδόγκωνας (κόντρα, 0:10) 2ο οκτάλεπτο: 2-4 Μουρίκης (φουνταριστό, 7:43), 2-5 Μουρίκης (φουνταριστό, 6:54), 3-5 Λιαπάκης (π/π., 4:48), 3-6 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 4:27), 4-6 Τεσάνοβιτς (κόντρα, 1:44), 4-7 Γιόκοβιτς (π/π., 1:12) 3ο οκτάλεπτό: 4-8 Γενηδουνιάς (π/π., 7:22), 4-9 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 5:53), 4-10 Γούνας (π/π., 5:24), 4-11 Γιόκοβιτς (περιφέρεια, 4:15) 5-11 Λιαπάκης (περιφέρεια, 3:51), 5-12 Γούνας (περιφέρεια, 3:25), 6-12 Τοράκης (κόντρα, 2:40) 4ο οκτάλεπτο: 6-13 Γενηδουνιάς (κόντρα, 7:23), 6-14 Μπουλιούμπασιτς (περιφέρεια, 4:22), 6-15 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 2:52) 6-16 Δερβίσης (π/π., 2:17)) 6-17 Κάκαρης (κόντρα, 1:35), 6-18 Χαλυβόπουλος Α. (0:01)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 3, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2 , Γιόκοβιτς 3, Mπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης 1, Κάκαρης 1, Μουρίκης 2, Γούνας 2 , Αργυρόπουλος 2, Χαλυβόπουλος Α. 1, Δαλμάρας, Χαλυβόπουλος Ι.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 2, Βαλιανάτος, Τοράκης 1, Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης, Μπελέσης, Λιαπάκης 2, Καραβιώτης, Ξυλούρης, Κατσαούνος