Οι ερυθρόλευκοι, αν και προηγούνταν με 2-1 έως το 89', σε εκείνο το σημείο δέχτηκαν την ισοφάριση από τη Ντιναμό, με το 2-2 να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για το Κίεβο. Σκόρερ για την ομάδα μας οι Χασάν και Ντίας. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι ερυθρόλευκοι του Πέδρο Μαρτίνς αντιμετώπιζαν τη Ντιναμό Κιέβου, στο πλαίσιο της φάσης των «32» στο κατάμεστο από 31.020 τρελούς «ερωτευμένους» με την ομάδα, «Γ. Καραϊσκάκης», ψάχνοντας το θετικό αποτέλεσμα στην έδρα τους. Ο Πέδρο Μαρτίνς στην ενδεκάδα του, έκανε κάποια «πειράματα», βάζοντας τον Μεριά ως δεξί μπακ, κάτι που μόνο ανασταλτικός παράγοντας δεν ήταν στην αναμέτρηση.

Ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα…

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Για τον Πορτογάλο τεχνικό και την ομάδα μας ξεκίνησαν ο Σα κάτω από τα γκολπόστ, οι Μεριά, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, οι Γκιγιέρμε, Καμαρά στον άξονα, ο Φορτούνης οργανωτής, οι Ντίας, Ποντένσε στα άκρα και ο Χασάν φορ. Ενώ για τον Χατσκέβιτς ξεκίνησε ο Μπόικο στην εστία και στην άμυνα βρέθηκαν οι Μικολένκο, Μπούρντα, Σαμπάνοφ, Κετζιόρα, στον άξονα οι Μπουγιάλσκι, Σεπέλεφ, με «δεκάρι» τον Σαπαρένκο, στις πτέρυγες οι Βέρμπιτς και Τσιγκάνοφ με κορυφή τον Σολ.

Ονειρικό ξεκίνημα, ψυχρολουσία και… γκολάρα βγαλμένη από την τεσσάρα με τον ΠΑΟ

Οι ερυθρόλευκοι στα πρώτα λεπτά δεν δημιούργησαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία, έως το 10ο λεπτό, όπου χτύπησε ο Αιγύπτιος επιθετικός Αχμέντ Χασάν πέτυχε το 1-0, με δυνατό σουτ, το οποίο κεραυνοβόλησε τον Μπόικο, έπειτα από μπαλιά του αρχηγού μας Κώστα Φορτούνη.

Χασάν

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού ζητούσαν το δεύτερο γκολ. Κάτι που παραλίγο να πετύχει ο Φορτούνης στο 19ο λεπτό, όταν έκλεψε την μπάλα από την λανθασμένη πάσα αμυντικού της Ντιναμό, αλλά πλάσαρε εκτός εστίας του Μπόικο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ντίας απείλησε ξανά τους φιλοξενούμενους με σουτ εκτός περιοχής, με τον τερματοφύλακα της Ντιναμό να αποκρούει.

Ο ρυθμός έπεσε, κάτι που ευνόησε την Ντιναμό, με τον Μπουγιάλσκι να χρίζεται σκόρερ, έπειτα από πάσα του Κεντζιόρα, στο 27’ της αναμέτρησης.

Με αυτόν τον τρόπο έγινε το 1-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης». Κάτι που δεν κράτησε πολύ, διότι ο Ζιλ Ντίας στο 41’, με μια γκολάρα αλά Λούα Λούα επί του ΠΑΟ, έβαλε το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού, χάρη σε μονοκόμματο μακρινό σουτ για το 2-1.

Ο Πορτογάλος εξτρέμ στόπαρε τη μπάλα με το στήθος εξαιρετικά έξω από την περιοχή, μετά από ασταθές διώξιμο της άμυνας και με υπέροχο ψηλοκρεμαστό νίκησε τον Μπόικο, που δεν μπορούσε να αντιδράσει! Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ, με τους οπαδούς του Θρύλου, με το τέλος αυτού, να «θυμούνται» τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο με τα συνθήματά τους.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αφενός στο 55’ με τον Μπουρντά και το σουτ του και αφετέρου στο σουτ του Σεπέλιεφ στο 60’, τα οποία πέρασαν εκτός εστίας του Σα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Βέρμπιτς κέρδισε φάουλ σε αρκετά καλό σημείο, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σα. Ο Πέδρο Μαρτίνς ετοίμαζε την πρώτη αλλαγή της ομάδας μας, με τον Μπίμπαρς Νάτχο να περνά στη θέση του Φορτούνη στο 68′ της αναμέτρησης. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Ντιναμό έφτασε πολύ κοντά στο 2-2 και την ισοφάριση, όμως ο Τσιγκάνοφ δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο είχε καλές προϋποθέσεις, αλλά το έβγαλε σωτήρια ο Ζοσέ Σα σε κόρνερ.

Στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ποντένσε έχασε φανταστική ευκαιρία για το 3-1, όταν σε τετ α τετ έπειτα από μπαλιά του Νάτχο, αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία, από ομολογουμένως δύσκολη θέση. Στο 80′ ο Ποντένσε, πριν δώσει τη θέση του στον Χριστοδουλόπουλο, έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία, όταν πέρασε πανέξυπνα, πάνω στη γραμμή τον αμυνόμενο της Ντιναμό,σουτάροντας από πλάγια θέση εκτός εστίας. Η Ντιναμό από την πλευρά της πέρασε τον Ρούσιν στη θέση του Σολ και τον Γκαρμάς αντί του Σαπαρένκο. Οι Ουκρανοί πίεζαν κι εκείνοι με τη σειρά τους στο τελευταίο 10λεπτο για την ισοφάριση. Στο 85ο λεπτό, ο Ζιλ Ντίας αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, τη θέση του οποίου πήρε ο Μασούρας. Όμως, σε μια αναμέτρηση που ο Θρύλος άξιζε τη νίκη, ήρθε η ισοφάριση με τον Βέρμπιτς στο 89′, χάρη σε σουτ εντός περιοχής, κάνοντας το 2-2. Η απόλυτη ψυχρολουσία.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Καμαρά, Φορτούνης (Νάτχο 68′), Γκιλιέρμε, Χασάν, Μεριά, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Ντίας Μασούρας 85′), Ποντένσε (Λάζαρος 81′), Σισέ.

Ντιναμό Κιέβου (Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Μικολένκο, Μπούρντα, Σαμπάνοφ, Κετζιόρα, Μπουγιάλσκι, Σεπέλεφ, Σαπαρένκο, Βέρμπιτς, Τσιγκάνοφ, Σολ.