Ο Ολυμπιακός Κ17 έκανε κατάθεση ψυχής και δυνάμεων (3-3), ωστόσο στάθηκε άτυχος στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Με καλύτερη εικόνα συνολικά, αφού πέρα από τα τρία γκολ είχε δοκάρι και πολλές ευκαιρίες, ο Θρύλος «λύγισε» στην ψυχοφθόρο διαδικασία και ηττήθηκε με 6-5, χάνοντας τον τίτλο μετά τους τρεις συνεχόμενους που είχε κατακτήσει μέχρι και πέρυσι.

Σταμούλης δύο φορές και Κασέμι με φοβερό φάουλ ήταν οι σκόρερ του Ολυμπιακού, με τον Λιάτσο να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ με εκτέλεση φάουλ.

Κ15: Κατέκτησαν το Elite Neon Cup τα παιδιά του Θρύλου! (pic)

Ο Δημήτρης Μαυρογενίδης παρέταξε την ομάδα μας με σύστημα 4-3-3, έχοντας στο τέρμα τον Γραμματικάκη και τους Λιοφάγο, Δούμα, Κατσογιάννη και Φρέρη στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Ντόι, Πάστρας και Λιάτσος σχημάτισαν την τριάδα του κέντρου, ενώ τον προωθημένο Σταμούλη, πλαισίωσαν οι Κίτσος και Καράκουτης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε κυριαρχικά στο παιχνίδι κερδίζοντας χώρο και έχοντας τον έλεγχο. Γεγονός που αποτυπώθηκε πολύ γρήγορα και στον πίνακα του σκορ, αφού λίγο πριν συμπληρωθούν 8 λεπτά αγώνα ο Λιάτσος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Λιοφάγος έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Σταμούλης με προβολή έκανε το 1-0 με το 13ο φετινό του τέρμα!

Οι παίκτες του Μαυρογενίδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τους Κίτσο και Σταμούλη να μην μπορούν στο 13’ να σκοράρουν μέσα από την περιοχή ενώ το σουτ του Πάστρα στην κόντρα λίγο μετά, έφυγε άουτ.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του ματς στο πρώτο μισό, ήταν πως ο Γραμματικάκης ακούμπησε την μπάλα για πρώτη φόρα μόλις στο 31’! Ο Θρύλος απείλησε εκ νέου μετά από ωραία κάθετη του Λιάτσου και σουτ του Σταμούλη στην κίνηση που έφυγε λίγο έξω. Στο 44’ ο Κίτσος βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ήταν «χλιαρό».

Η ισοφάριση ήρθε στην πρώτη τελική του ΠΑΟΚ που συνέπεσε με τη συμπλήρωση του δεύτερου και τελευταίου λεπτού των καθυστερήσεων, με τον Κούτσια να «τσιμπάει» την μπάλα -από θέση οφσάιντ- μπροστά από τον Γραμματικάκη, ισοφαρίζοντας.

Το παιχνίδι απέκτησε «άγρια» ομορφιά στο δεύτερο μέρος, αφού ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν εκ νέου στο 47’, όταν μετά την άψογη ενέργεια και σέντρα του Καράκουτη από αριστερά, ο Σταμούλης πετάχτηκε και έγραψε με προβολή το 2-1! Το προβάδισμα ωστόσο χάθηκε πολύ γρήγορα αφού στο 50ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ, Μανωλιούδης και Κεδίκογλου με συνεχόμενες κεφαλιές διαμόρφωσαν το 2-2. Ο πολύ δραστήριος Λιάτσος είδε τον Μοναστηρλή να διώχνει νέο δικό του σουτ ενώ ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν άτυχος αφού στο 64’ το απευθείας φάουλ του χτύπησε στο αριστερό δοκάρι!

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να προηγηθούν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κούτσια στο 73’, χωρίς όμως να προκύπτει παράβαση από το μαρκάρισμα του Φρέρη. Οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν και με εκπληκτικό φάουλ του Κασέμι από τα 25 μέτρα έκαναν το 3-3 στο 75’! Η παράταση τελικά δεν αποφεύχθηκε με τον Κουλούρη να αστοχεί στο 90’ και τον Λιάτσο να μην μπορεί να νικήσει τον Μοναστηρλή στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο έξτρα μισάωρο τα παιδιά του Μαυρογενίδη είχαν τρεις καλές στιγμές, αρχικά με τον Συρμή να σουτάρει άουτ (98’), τον Χρήστου να μην μπορεί να νικήσει τον Μοναστηρλή (104’) και τον Παπαδάκο να κάνει φοβερή ενέργεια πριν αστοχήσει στο 109’.

Τελικά η μοίρα του τελικού έμελλε να κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν περισσότερο ψύχραιμοι και μετά από 16 εκτελέσεις, επικράτησαν με 6-5.