Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν στα πέναλτι με 8-6 από την Βουλιαγμένη και βρίσκονται πίσω στη σειρά με 1-2. Το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Σε ένα πολύ κομβικό παιχνίδι για γερά νεύρα τα κορίτσια του Θρύλου δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Βουλιαγμένη καθώς έχασαν στα πέναλτι με 8-6 (4-4 κανονική διάρκεια) και τώρα χρειάζονται πάση θυσία την νίκη την Δευτέρα στον λαιμό για να μπορέσουν να έχουν ελπίδες για τον τίτλο.

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ της Ξενάκη να κάνει το 1-0 για την βουλιαγμένη. Λίγα λεπτά αργότερα η Βουλιαγμένη παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων με την Χυδηριώτη να κάνει το 2-0. Μετά από αρκετά λεπτά ο ολυμπιακός θα μειώσει στο σκορ με την Μπάκλινγκ να κάνει το 2-1. Το οκτάλεπτο θα τελειώσει με την απόκρουση της Σταματοπούλου να κρατάει το 2-1.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Πειραιώτισσες είχαν νευρικότητα στις επιθέσεις τους οι δύο ομάδες δεν σκόραραν και έτσι το ημίχρονο θα κλείσει με το ίδιο σκορ. Στα 5:33, η Σταματοπούλου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ το πέναλτι της Ράνεϊ.

Στο τρίτο οκτάλεπτο βρίσκει τον Ολυμπιακό μετά από πολλά λεπτά να ισοφαρίζει το παιχνίδι με την Αβραμίδου σε σουτ από την περιφέρεια να κάνει το 2-2. Το φινάλε του τρίτου οκταλέπτου θα βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» με εύστοχο πέναλτι της Αβραμίδου παίρνουν προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα με 3-2. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός θα πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με την Πλευρίτου να κάνει το 4-2. Αργότερα άμεση απάντηση της Bουλιαγμένης με την Ράνεϊ να μειώνει σε 4-3. Λίγα λεπτά μετά η Ελληνιάδη με λόμπα θα ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 4-4. Το φινάλε του 4ου οκταλέπτου θα τελειώσει ισόπαλο με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, οι «ερυθρόλευκες» είχαν δυο ανεπιτυχείς εκτελέσεις με τις Ελευθερία Πλευρίτου και Χάνα Μπάγκλινκ έναντι μιας του Ν.Ο.Β. με τη Χυδηριώτη την προσπάθεια της οποίας απέκρουσε η Σταματοπούλου. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 6-8 με το οποίο η Βουλιαγμένη έφυγε με τη νίκη από το Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 0-0, 1-0, 2-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ξενάκη (κόντρα, 6:20), 0-2 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 5:15), 1-2 Μπάκλινγκ (π/π, 0:34)

2ο οκτάλεπτο:

3ο οκτάλεπτο: 2-2 Αβραμίδου (περιφέρεια, 6:04)

4ο οκτάλεπτο: 3-2 Αβραμίδου (πέναλτι, 7:16), 4-2 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 5:10), 4-3 Ράνεϊ (π/π, 4:33), 4-4 Ελληνίδα (κόντρα, 3:52)

Πέναλτι: 4-5 Ράνεϊ

4-5 Αστοχεί η Ελ. Πλευρίτου

4-6 Χαραλαμπίδη