Ο Ολυμπιακός καθάρισε από το α' μέρος το «τρίποντο» στο «Θ. Κολοκοτρώνης» επί του Αστέρα Τρίπολης (0-2), ενώ πλέον κοιτάζει το ευρωπαϊκό του ματς στην Τουρκία. Σκόρερ ο Τικίνιο, πολύ όμορφη ενέργεια στο δεύτερο τέρμα από Αγκιμπού Καμαρά. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός είχε μια δύσκολη αποστολή για την 4η αγωνιστική της Super League Interwetten, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να κοντράρεται με τον Αστέρα Τρίπολης σε εκτός έδρας αναμέτρηση. Σίγουρα οι Αρκάδες ταλαιπωρούν τους «μεγάλους», όμως ο Θρύλος πέρασε σαν σίφουνας από το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Πλέον, μπορεί να κοιτάζει την επόμενη αναμέτρηση με τη Φενέρ στην Τουρκία, έχοντας πάρει το «τρίποντο» από την πρώτη «δοκιμασία» της «διαβολοβδομάδας».

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους και τον Μίλαν Ράσταβατς, ο Αστέρας παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-2-3-1 απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Παπαδόπουλος βρέθηκε κάτω απ’ τα δοκάρια με τον Καρμόνα και τον Άλβαρες να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας και τους Ατιένθα-Καστάνιο ως στόπερ. Κεντρικά χαφ αγωνίστηκαν οι Βαλιέντε-Κανελλόπουλος. Δεξιά έπαιξε ο Ρέτζις, αριστερά ο Σίτο και ο Μπαράλες στην κορυφή της επίθεσης.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Γκαρσία, Τασουλής, Σανταφέ, Γκόμες, Μπενίτο, Σόνι, Αντζουλάς, Χριστόπουλος και Τσιφτσής.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, ο σχηματισμός ήταν επίσης το 4-2-3-1. Με τον Τόμας Βατσλίκ στην εστία της ομάδας, τους Παπασταθόπουλο-Σισέ στο κέντρο της άμυνας και τους Καρμπόβνικ, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα. Μπροστά τους οι Μαντί Καμαρά και Ανδρέας Μπουχαλάκης. Ενώ στα «φτερά» του Θρύλου βρέθηκαν οι Μασούρας-Ονιεκουρού, με τον Αγκιμπού Καμαρά να βρίσκεται πίσω από τον Τικίνιο.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Παπαδόπουλος, Βαλμπουενά, Βρουσάι, Ανδρούτσος, Ελ Αραμπί, Λόπες, Κούντε, Εμβιλά.

Με… φόρα ο Τικίνιο, το «καθάρισε» ο Αγκιμπού!

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7’ του ματς, με τον… συνήθη πλέον ύποπτο Τικίνιο Σοάρες. Μετά από μία ωραία σέντρα του Μαντί Καμαρά προς την περιοχή των Αρκάδων, ο Μασούρας πήρε μια κεφαλιά, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Βραζιλιάνο, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και σκόραρε.

Ακόμη μια ευκαιρία είχε ο Ολυμπιακός, στο 10ο λεπτό, με τον Ρέαμπτσιουκ να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, τον Μασούρα να παίρνει αδύναμη κεφαλιά και τον Αγκιμπού να σουτάρει χωρίς στόχο. Στο 11’ ο Αστέρας πέτυχε ένα γκολ ισοφαρίζοντας προς στιγμήν το ματς, με τον Σίτο, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από έλεγχο στο VAR.

Στο πρώτο 20λεπτο, ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρο έλεγχο του ματς, παίζοντας από τα άκρα. Είχε την κατοχή και προσπαθούσε κυρίως από δεξιά να επιτεθεί. Ο Αστέρας με τη σειρά του προσπαθούσε να πάρει θάρρος και να απειλήσει. Ειδικά μετά το ακυρωθέν τέρμα, προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος.

Όμως, στο 22′ λεπτό της αναμέτρησης, έγινε το 0-2 για τον Θρύλο με σκόρερ τον Αγκιμπού Καμαρά. Ο ίδιος έκανε μια διείσδυση στην περιοχή του Παπαδόπουλου, έκανε κάτι σαν γύρισμα-σουτ, το οποίο ξεγέλασε τον Έλληνα κίπερ και πέτυχε το δεύτερο τέρμα των Πειραιωτών. Στα επόμενα λεπτά, ο Αστέρας έκανε και μία απειλητική φάση (33′), με τον Χερόνιμο Μπαράλες, όμως ο Βατσλίκ ήταν σε ετοιμότητα. Έως το ημίχρονο δεν υπήρξε κάποια απειλή για τις δύο ομάδες, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι το 0-2 και τον Θρύλο να είχε τον πρώτο και τελευταίο λόγο για τη νίκη στην Τρίπολη.

Ολυμπιακός | Συντήρηση δυνάμεων, ενόψει Πόλης!

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός δεν έκανε κάποια σημαντική επίσκεψη στα καρέ του Παπαδόπουλου. Στο 60’ της αναμέτρησης, ο Θρύλος έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές, φρεσκάροντας την ομάδα. Οι Μαντί Καμαρά και Γιώργος Μασούρας αποχώρησαν για τη θέση των Βρουσάι και Εμβιλά. Επίσης αλλαγή έκανε και ο γηπεδούχος Αστέρας, με τον Σίτο να δίνει τη θέση του στον Μπενίτο.

Στο 68’ του ματς στην Αρκαδία, ο Ελ Αραμπί μπήκε αντί του Τικίνιο, αποτελώντας την τρίτη αλλαγή των Πειραιωτών. Στα επόμενα λεπτά, κι ο Αστέρας πέρασε τους Σανταφέ και Γκόμεζ, αντί των Κανελλόπουλου και Κρεσπί.

Έως και το 75’ ο Ολυμπιακός είχε κάνει μόλις μία τελική στο β’ μέρος, το σουτ του Μπουχαλάκη εκτός περιοχής. Οι γηπεδούχοι επίσης δεν είχαν παρουσιάσει κάτι αξιόλογο. Ο Πέδρο Μαρτίνς έκλεισε τις αλλαγές του, περνώντας τους Βαλμπουενά και Κούντε, αντί των Ονιεκουρού και Αγκιμπού Καμαρά.

Ουσιαστικά στο δεύτερο μέρος είδαμε μια διαχείριση από πλευράς «ερυθρόλευκων», καθώς είχε ήδη αποκτήσει η ομάδα μας το προβάδισμα που ήθελε για τη νίκη. Οι καθυστερήσεις ήταν 3’, με τον Θρύλο να παίρνει την πολυπόθητη νίκη στην Τρίπολη και πλέον να συνεχίζει την προετοιμασία με βλέμμα στην Τουρκία και τη Φενέρ.

Διαιτητές: Δημήτριος Καραντώνης, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος, Ηλίας Κωνσταντίνου

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας VAR: Κουμπαράκης

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Ρεάμπτσιουκ, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά, Ονιεκούρου, Α. Καμαρά, Μασούρας, Τικίνιο.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Καστάνιο, Ατιένθα, Καρμόνα, Κανελλόπουλος, Βαλιέντε, Σίτο, Καπίγια, Ρέγκις, Μπαράλες.