Σπουδαίο επίτευγμα για τον Αιμίλιο Παπαθανασίου, ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην 65η Christmas Regatta που έγινε στη Νις.

Μία ακόμη διεθνή επιτυχία για τον Αιμίλιο Παπαθανασίου. Στην 65η Christmas Regatta που έγινε στη Νις της Γαλλίας, οι ιστιοπλόοι του Ολυμπιακού, Αιμίλιος Παπαθανασίου και Στέλιος Νούτσος, κατέλαβαν τη δεύτερη θέση και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Star.

Διαβάστε το σχόλιο του Παπαθανασίου:

«Είναι ένας ιστορικός αγώνας. Συμμετέχουν σπουδαίοι αθλητές και μιλάμε για πολύ υψηλό επίπεδο. Έτσι, ο καθένας αντιλαμβάνεται πόσο σημαντικό είναι να ανεβαίνεις στο βάθρο. Η ιδιαιτερότητα του αγώνα ήταν ότι ξεκινούσε στις 8:30 το πρωί, λόγω των ανέμων και υπήρχε πολύ μεγάλος ανταγωνισμός.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Βρίσκομαι σε πολύ καλή φυσική κατάσταση κι αυτό το οφείλω στον γυμναστή μου, τον βετεράνο ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, Βασίλη Βούζα. Γα αυτό και του αφιερώνω το μετάλλιο, όπως και το χρυσό στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Με τον Στέλιο Νούτσο, συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά με στόχο τη διάκριση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Star, που θα διεξαχθεί στο Σκαρλίνο της Ιταλίας από 16 έως 24 Σεπτεμβρίου».