Αυτά δήλωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής ομάδας Χάντμπολ Ανδρών, Γιάννης Αρβανίτης.

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 1ο προκριματικό όμιλο του ΕURO 2022 η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό μας έχασε με 31-21 από την πολύ ισχυρή Σερβία στο Ζρένιανιν, στο πρώτο της παιχνίδι μετά από έναν χρόνο!

Στη Βουδαπέστη ο Θρύλος για τον πρώτο ημιτελικό!

Οι δηλώσεις από τον Γιάννη Αρβανίτη (Ομοσπονδιακός τεχνικός):
«Είχαμε δύο ημίχρονα, στο πρώτο ημίχρονο η ανησυχία μας ήταν μήπως δεν μπορέσουμε να ακολουθήσουμε τον ρυθμό της Σερβίας που προέρχεται από δύο δυνατά παιχνίδια. Αντέξαμε, προσπαθήσαμε, πήραμε κάποιες φάσεις, παίξαμε με μυαλό στην επίθεση η άμυνα πάλεψε και χάσαμε κάποιες ευκαιρίες να είμαστε ακόμα πιο κοντά στο σκορ. Είχαμε ένα καλό ημίχρονο τηρουμένων των αναλογιών. Στο δεύτερο μέρος χάσαμε αυτή την συγκέντρωση, πήγαμε σε κακές και βιαστικές επιλογές. Από την στιγμή που άνοιξε το σκορ τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για να επιστρέψουμε στον αγώνα. Θεωρώ ότι υπήρξε έλλειμμα από τους αγώνες που δεν έχουμε. Οι αντίπαλοι μας ήταν σε αγωνιστική διαδικασία, εμείς έχουμε καθίσει καιρό, παρόλα αυτά έχουμε να πάρουμε πράγματα μαζί μας, όπως το πρώτο ημίχρονο και να αφήσουμε πίσω μας το κακό δεύτερο».