Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από την έδρα του Άρη.

Καταιγιστικός, άνετος και ωραίος ο Θρύλος στην αναμέτρηση με τον Άρη. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, είχαν τρομερή επίδοση και μπόρεσαν να φτάσουν με άνεση στη νίκη με 82-58.

Μία νίκη που δίνει την πρόκριση στην ομάδα στα ημιτελικά της Basket League και τώρα το μυαλό όλων… στη Φενέρ.

Το χρονικό μιας συμπεριφοράς που πρέπει να καταδικάσει και να τιμωρήσει η Euroleague!

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Σάσα Βεζένκοφ για τον Ολυμπιακό στο 09:31. Όχι μόνο αυτό, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα πολύ καλό ξεκίνημα αμυντικά, μέχρι το 07:06, είχαν το προβάδισμα με 8-0. Όλοι πόντοι ήταν από τον Βούλγαρο φόργουορντ.

Μετά από time out του Άρη, οι «κίτρινοι» στο 06:47 βάλανε τους πρώτους τους πόντους (06:47) ενώ είχαν ακολουθήσει άλλοι πέντε σερί για το 7-8 στο 05:00.

Ο Ολυμπιακός μετά από ώρα είχε σκοράρει με δίποντο του Λούντζη, (04:23) για το 7-10. Βέβαια, αυτό ήταν μία αρχή για ένα σερί, μιας και στο 02:48, οι Πειραιώτες είχαν πάρει την πρώτη διψήφια διαφορά τους (7-17).

Το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 18-9 υπέρ του Ολυμπιακού.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Άρης είχε σκοράρει με τον Βασίλη Καβαδά για το 11-18 στο 09:45, ενώ ο ίδιος με βολή είχε κάνει το 11-18. Οι πρώτοι πόντοι του Ολυμπιακού ήταν με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο 08:56 για το 12-21.

Ο Άρης στο 06:38 είχε μειώσει τη διαφορά στους οχτώ (16-24) αλλά οι φιλοξενούμενοι πάντα έβρισκαν λύσεις επιθετικά. Με τον Λαρεντζάκη κύριο πρωταγωνιστή, στο 05:36, το σκορ ήταν 16-30.

Στο 02:34, η διαφορά είχε ανέβει στους δεκαπέντε, καθώς μετά από λέι απ του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 39-24. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ ημιχρόνου να είναι 27-42.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Νότε στο 09:39 για το 29-42. Ο Ολυμπιακός είχε απαντήσει στο 09:11 με τρίποντο του Μιχάλη Λούντζη για το 29-45. Η διαφορά είχε πάει για πρώτη φορά στους είκοσι στο 07:17, όταν ο Σάσα Βεζένκοφ είχε ευστοχήσει σε ελεύθερη βολή (29-49).

Ο Άρης δεν μπορούσε να βρει επιθετικά λύσεις, ούτε να ρίξει τη διαφορά από τους είκοσι πόντους. Μετά από λέι απ του Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα με 56-33 στο 02:36.

Το καλύτερο που κατάφεραν οι «κίτρινοι», είναι στην τελευταία επίθεση της τρίτης περιόδου, να σκοράρουν με τον Χάγκινς (τρίποντο) και να κάνουν το 41-60, ρίχνοντας τη διαφορά στους 19.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει για τον Άρη ο Καβαδάς, κάνοντας το 43-60. Ο Ολυμπιακός είχε απάντηση με τον Κώστα Σλούκα στο 08:35 για το 43-63. Στο 07:20, με τρίποντο του Άλεκ Πίτερς, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει προβάδισμα 16 πόντων (43-69).

Χωρίς να μπορεί να γυρίσει το ματς, ο Άρης προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά, με τον Ολυμπιακό να έβρισκε λύσεις επιθετικά και στο 03:14, να έχει το προβάδισμα με 75-52.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη με 82-58 έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.