Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια καρυδάτη πρόκριση επί του Άρη, παίρνοντας εκείνος το εισιτήριο για τη φάση των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος. Σωτήρας ο κορυφαίος Τζολάκης, εκτελεστής ο Ελ Αραμπί, σκανδαλώδης απόφαση με το πέναλτι. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός, στο δρόμο για το τρόπαιο του Κυπελλούχου, καλούνταν να ξεπεράσει το εμπόδιο του Άρη στα προημιτελικά και τη ρεβάνς του 1-0 στο Φάληρο. Σίγουρα απαιτητική αναμέτρηση, η οποία αν δεν την προσέξεις, κινδυνεύεις. Άλλωστε, οι κιτρινόμαυροι της Θεσσαλονίκης διψούν χρόνια για ένα τρόπαιο.

Οι Πειραιώτες, το βράδυ της Τετάρτης (25/1) αντιμετώπισαν την ομάδα του Άλαν Πάρντιου για 3η φορά μέσα σε λίγες ημέρες, μετά από τις «μάχες» στο «Γ. Καραϊσκάκης» για πρωτάθλημα και Κύπελλο, οι οποίες αμφότερες ολοκληρώθηκαν με το σκορ στο 1-0. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη για να διαχειριστούν απόλυτα το σκορ αυτό, αλλά για να νικήσουν και να προκριθούν πανηγυρικά. Οπαδούς του Θρύλου δεν είχε στο γήπεδο, μιας και η ομάδα μας δεν έλαβε εισιτήρια.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Άρη και τον Άλαν Πάρντιου, δεν έλειψαν τα προβλήματα, καθώς ο Άγγλος τεχνικός αναγκάστηκε να παρατάξει μια διαφορετική ενδεκάδα. Το 4-2-3-1 ήταν ο σχηματισμός, με τον Κουέστα να κάθεται στην εστία. Ο Πίρσμαν βρέθηκε στα δεξιά της άμυνας, ενώ ο Μαζικού αριστερά. Στόπερ είδαμε τους Φαμπιάνο και Μπράμπετς. Οι Ετέμπο και Ντουκουρέ αγωνίστηκαν στα αμυντικά χαφ, ο Ιτούρμπε έπαιξε στη δεξιά πλευρά της μεσαίας γραμμής, ο Γκαρθία στην αριστερή, ενώ ο Νταρίντα βρέθηκε πίσω από τον Γκρέι, που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Σιαμπάνης, Γκαρσία, Πάλμα, Μαρμαρίδης, Σγούρος, Τανούλης, Χατζηιωάννου, Παναγίδης.

Για τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ επέλεξε στην εστία τον Τζολάκη, με την άμυνα να αποτελείται από τους Ροντινέι, Παπασταθόπουλο, Ντόι και Βρουσάι, ενώ μπροστά είδαμε τους Σαμασέκου και Εμβιλά. Ως προς την επίθεση, οι Μπιέλ και Μασούρας βρέθηκαν στα φτερά, ο Βαλμπουενά επέστρεψε ως «δεκάρι», πίσω από τον μοναδικό φορ, Μπακαμπού.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Ραμόν, Ανδρούτσος, Σισέ, Μπουχαλάκης, Χάμες Ροντρίγκες, Χουάνγκ, Γκάρι Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί.

Ο Τζολάκης παρείχε ασφάλεια…

Με το… καλημέρα η αναμέτρηση ξεκίνησε αρκετά δυναμικά. Ο Άρης απείλησε μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα με τον Ετέμπο, χάρη σε ένα δυνατό σουτ, το οποίο έβγαλε ο Τζολάκης ενστικτωδώς. Γενικά οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι λογικό όμως καθώς είχαν και τον ενθουσιασμό της έδρας. Οι Πειραιώτες κλήθηκαν να διαχειριστούν τα πρώτα λεπτά, στα οποία όμως είχαν τις επισκέψεις τους στην περιοχή του Κουέστα, δίχως να ολοκληρώσουν την προσπάθεια.

Ο Μπακαμπού, στο 13’ είχε την πρώτη καλή φάση για την ομάδα μας, παίρνοντας την κεφαλιά μετά από γέμισμα του Μασούρα, όμως ο κίπερ του Άρη μπλόκαρε. Επιπλέον, τρία λεπτά αργότερα ο Εμβιλά υποδέχτηκε μπαλιά από τον Σαμασέκου, δίχως να γίνει κάτι. Στο 20’ η μεγαλύτερη ευκαιρία έως εκείνο το σημείο έλαβε χώρα, με τον Βαλμπουενά να πιάνει ένα τρομερό σουτ, μετά από γέμισμα του Ροντινέι, εν κινήσει, με τον Κουέστα να λέει «όχι» με δυσκολία.

Στα επόμενα λεπτά είχαμε παιχνίδι κυρίως στη μεσαία γραμμή, με τις δύο ομάδες να… μετρούν η μία την άλλη. Άλλωστε, κύριος στόχος ήταν το «μηδέν» στην άμυνα, έχοντας λοιπόν προσεγμένα τα νώτα τους. Ο Άρης με τον Γκρέι αρχικά πέρασε εξαιρετικά τον Ντόι, ενώ μετέπειτα έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Τζολάκη να δείχνει την κλάση του, αποκρούοντας με τα πόδια.

Τα επόμενα λεπτά είχαν ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Αφενός για την ομάδα του Μίτσελ, με τον Μπακαμπού μετά από μπαλιά του Βρουσάι, με τον πρώτο να αστοχεί. Ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του Α’ μέρους, ο Γκρέι έχασε κι εκείνος ευκαιρία, μετά από μπαλιά του Πίρσμαν, αλλά ο Τζολάκης έδιωξε ξανά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0.

Τζολάκης κρατούσε το μηδέν, Ελ Αραμπί τους τελείωσε!

Το β’ μέρος δεν περιελάμβανε κάποια αλλαγή για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι πρέσαραν για το γκολ, οι φιλοξενούμενοι ανταποκρίνονταν περίφημα. Με τη συμπλήρωση 60 λεπτών αγώνα, ο Μίτσελ έριξε τον Χάμες Ροντρίγκες αντί του Βαλμπουενά.

Ο Τζολάκης, πέντε λεπτά μετά την μία ώρα παιχνιδιού, είπε ξανά «όχι» στο αριστερό πλασέ του προωθημένου Πίρσμαν. Ο Ισπανός προπονητής έριξε και τους Ελ Αραμπί (αντί του Μπακαμπού), Γκάρι Ροντρίγκες (αντί του Μασούρα).

Ο Κολομβιανός, στο 73’ έκανε δύο σουτ, με το ένα να κοντράρει, ενώ το άλλο κατέληξε κόρνερ. Άλλωστε, ο Θρύλος περίμενε αρκετά από εκείνον. Στο κόρνερ αυτό, ο Παπασταθόπουλος πήρε μια κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα εκτός.

Σε μια σκανδαλώδη απόφαση, ο διαιτητής απέβαλε τον Ντόι για φάουλ που ανακάλυψε πάνω στον Γκρέι. Ο Τζολάκης, ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, έπιασε το πέναλτι κρατώντας το μηδέν στο ματς. Ο Μίτσελ έδωσε την ευκαιρία στα τελευταία λεπτά στον Ραμόν να κάνει το ντεμπούτο του, βγάζοντας τον Μπιέλ, αλλά και ο Σισέ πέρασε αντί του Βρουσάι.

Δεν άργησε όμως να χτυπήσει ο Ολυμπιακός, με τον Ελ Αραμπί να κλειδώνει την πρόκριση, μετά από μια αντεπίθεση. Το 0-1 έγινε στο 88′, μετά από εξαιρετική πάσα του Σαμασέκου. Η ομάδα του Μίτσελ πήρε εκείνη το εισιτήριο της πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί, όπου θα βρει την ΑΕΚ.