Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνιζόμενοι με αρκετά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα απέσπασαν ισοπαλία με 1-1 από το Αμβούργο, στην τελευταία τους φιλική αναμέτρηση στο εξωτερικό. Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Ισόπαλος με 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, με αντίπαλο το Αμβούργο στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι στο εξωτερικό, με τους «ερυθρόλευκους» να ολοκληρώνουν με αυτό τον τρόπο την προετοιμασία τους για τη νέα σεζόν.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Στον κόσμο του ο… Καρτάλ: «Η Φενέρ άξιζε να περάσει…»

Το Αμβούργο αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στο τελευταίο του φιλικό προετοιμασίας στο εξωτερικό, πριν επιστρέψει αύριο, Πέμπτη (11/07) στην Ελλάδα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παράταξε την ομάδα με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το πρόσφατο φιλικό παιχνίδι με την Ντιναμό Κιέβου, αλλάζοντας παράλληλα το σύστημα σε 4-4-2.

Συγκεκριμένα, ο Τζολάκης κάθισε στην εστία, στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Αβραάμ και Σεμέδο. Στα δεξιά ο Γιάννης Μασούρας και στα αριστερά ο Τσιμίκας. Στον άξονα οι Ανδρούτσος και Σουρλής, ενώ λίγο πιο μπροστά οι Φορτούνης και Ραντζέλοβιτς. Με προωθημένους τους Σολδάνο και Ντουρμισάι.

Ο προπονητής του Αμβούργου επέλεξε τους Μίκελ, Γκάρεμαχ, Φαν Ντρόγκελεν, Νάρεϊ, Κυριάκο Παπαδόπουλο, Γουντ, Τζάτα, Λέιμπολντ, Τζουνγκ και Φέιν.

Πρωτοβουλία κινήσεων στα πρώτα λεπτά

Οι ερυθρόλευκοι στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, χωρίς ωστόσο να βρίσκουν τους διαδρόμους που ήθελαν, καθώς το Αμβούργο τους είχε κλείσει. Στο 14′ ο Τζολάκης βγήκε στο πρώτο δοκάρι και μπλόκαρε την μπάλα μετά από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά, κερδίζοντας παράλληλα και το φάουλ. Στο 16ο λεπτό ο Ραντζέλοβιτς ανέβηκε ταχύτατα από τα αριστερά, κάνοντας την παράλληλη μπαλιά, με τον τερματοφύλακα του Αμβούργου να μαζεύει την μπάλα πριν τον Σολδάνο.

Στο 20′ η πρώτη καλή ευκαιρία του ματς ήρθε από πλευράς Αμβούργου, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο που είχε προωθηθεί λόγω στημένης φάσης να κάνει το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ. Στο 25′ το Αμβούργο κέρδισε πέναλτι σε βάρος του Γιάννη Μασούρα. Ο Γουντ εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Τζολάκης απέκρουσε με τα πόδια, κρατώντας έτσι ανέπαφη την εστία του. Στο 29′ ο Γουντ θα βγάλει σε τετ α τετ τον Ντούντζιακ, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Τζολάκη να διώχνει σε κόρνερ. Στο 33′ ο Ολυμπιακός θα βγάλει αντεπίθεση, με τον Τσιμίκα να κάνει δυνατή πάσα και να την χαλάει.

Στο 34′ ο Ντουρμισάι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά έφυγε πολύ μακριά. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι άνθρωποι του Ολυμπιακού θα ζητήσουν πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα, η οποία εν συνεχεία βρήκε σε κάποιο χέρι ενός αμυντικού του Αμβούργου, με τον διαιτητή να συνεχίζει κανονικά την αναμέτρηση. Στο 40ο λεπτό ο Γιάννης Μασούρας έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ, με τον πορτιέρο της γερμανικής ομάδας να διώχνει σε κόρνερ. Στο 43′ ο Γκάμεραχ είδε την κίτρινη κάρτα. Στην τελευταία θεωρητικά επίθεση του πρώτου ημιχρόνου ο Τσιμίκας έκανε κακή μπαλιά, η οποία κατέληξε άουτ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πέδρο Μαρτίνς να διαμαρτύρεται για φάουλ που δεν δόθηκε στον Ραντζέλοβιτς, ενώ ο Πορτογάλος σήκωσε αρκετούς παίκτες για προθέρμανση. Στο 50′ ο Μασούρας κινήθηκε από τα δεξιά, κερδίζοντας το φάουλ. Στο 55ο λεπτό ο Σουρλής έκανε το φάουλ, ανακόπτοντας την επίθεση του Αμβούργου. Στο 57′ ο Φαν Ντρόχελεν έπιασε την κεφαλιά, η οποία κατέληξε έξω. Εν συνεχεία, ο Ολυμπιακός άρχισε να πίεζει ξανά αρκετά ψηλά τους αμυντικούς της γερμανικής ομάδας, έχοντας παράλληλα και πολύ καλή ανάπτυξη από τα άκρα. Στο 60′ ο Τσιμίκας κράτησε πολύ έξυπνα  την μπάλα στην κατοχή του, κερδίζοντας το φάουλ.

Στο 62′ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του αλλαγή, με τον Σιαμπάνη να παίρνει τη θέση του Τζολάκη. Στο 65′ ο Φορτούνης αισθάνθηκε μία μικρή ενόχληση στο δεξί του πόδι, με τον αρχηγό «ερυθρόλευκων» να βγαίνει ως αλλαγή και την θέση του να παίρνει ο Βαλμπουενά στο 67ο λεπτό. Στο 69′ ο Σιαμπάνης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Κίτελ. Στο 76′ ο Γιώργος Μασούρας πέρασε στο ματς, με τον Ντουρμισάι να βγαίνει από τον αγωνιστικό χώρο.

Στο 79′ οι Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Σουντανί πέρασαν στις θέσεις των Σουρλή, Ανδρούτσου και Ραντζέλοβιτς. Στο 80′ οι Πειραιώτες κέρδισαν κόρνερ και έπειτα από την εκτέλεση του Βαλμπουενά άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Σεμέδο. Στο 85′ ο Σολδάνο αποχώρησε από το τερέν, καθώς ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να δώσει λίγα λεπτά συμμετοχής στον Κάιπερς. Επτά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 87′ το Αμβούργο θα ισοφαρίσει σε 1-1 μετά το λάθος του Σιαμπάνη, με τον Χιντερζίερ να εκμεταλλεύεται επίσης το κενό στην άμυνα των Πειραιωτών και να περνάει τον νεαρό γκολκίπερ. Στο 90′ ο Σιαμπάνης θα αποκρούσει φάουλ της γερμανικής ομάδας με το σκορ να μένει στο 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους σε Πολωνία και Αυστρία και αναμένεται να επιστρέψουν στην Ελλάδα αύριο, Πέμπτη (10/07) για να ετοιμαστούν για την πρόβα τζενεράλε που θα πραγματοποιηθεί στις 16 Ιουλίου με την Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Γ. Καραϊσκάκης», ενόψει των αγώνων με την Βικτόρια Πλζεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης (64′ Σιαμπάνης), Μασούρα, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Τσιμίκας, Σουρλής (79′ Γκιλιέρμε), Ανδρούτσος (79′ Μπουχαλάκης), Ραντζέλοβιτς (79′ Σουντανί), Φορτούνης (67′ λ.τρ. Βαλμπουενά), Σολδάνο (85′ Κάιπερς), Ντουρμισάι (79′ Γιώργος Μασούρας).

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Μίκελ, Γκάμεραχ, Φαν Ντρόγκελεν, Νάρεϊ, Ντούντζιακ, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Γουντ, Τζάτα, Λέιμπολντ, Τζουνγκ, Φέιν.