Οι «ερυθρόλευκοι», παρά το κακό αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, κατάφεραν να μην ηττηθούν ακόμη και στην κακή τους μέρα, γεγονός που τους φέρνει πιο κοντά στον εφετινό τίτλο του πρωταθλήματος. Γράφει ο Κωνσταντίνος Τούμπανος

Ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, στην Τούμπα, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί με το δοκάρι του Εμβιλά στο 15′, αλλά και σε δύο ακόμη επισκέψεις στην εστία της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Όμως, οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν στο μηδέν σε άμυνα και επίθεση έπειτα από τα πρώτα 45 λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν ήταν αυτός που έπρεπε καθώς έχασε μέτρα στο γήπεδο, δεν είχε συγκέντρωση, δεν είχε καμία υπεροχή, ενώ παράλληλα δεν ήταν καθόλου απειλητικός. Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε εκμεταλλεύτηκε την κακή εικόνα των της ομάδας του Πειραιά και βρήκε το γκολ, όμως δεν κατόρθωσε να νικήσει τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι και στο κακό τους βράδυ δεν έχασαν και έφεραν μία ισοπαλία «χρυσάφι» χάρη στον Μπα, εν όψει της συνέχειας.

Έτσι «έψησαν» τον Μεντιλίμπαρ!

Η επιλογή του Μαρτίνς να ξεκινήσει τους Βαλμπουενά και Φορτούνη στην αρχική ενδεκάδα φάνηκε πως δεν βγήκε, διότι ο Γάλλος σούπερ σταρ έμεινε σε ρηχά νερά και δεν έδωσε αυτά που ήθελε στο γήπεδο. Ίσως θα ήταν καλύτερα να έμπαινε στο ματς ως αλλαγή στη θέση του «Φορτού» γύρω στο 60’, ώστε να έδινε 30 ποιοτικά λεπτά παιχνιδιού. Παράλληλα, η είσοδος του Μπουχαλάκη στον αγώνα θα έπρεπε να είχε γίνει πιο νωρίς και όχι τόσο αργά, μιας και το κέντρο είχε χαθεί από τους «ερυθρόλευκους» μετά το 1-0.

Όπως προανέφερα, η εν λόγω ισοπαλία είναι «χρυσάφι», καθώς η διαφορά των δέκα βαθμών που υπήρχε πριν την αναμέτρηση διατηρήθηκε. Έτσι, ο δρόμος της αρμάδας του Πέδρο Μαρτίνς ανοίγει για την ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή.

Η «ψαλίδα» του +5, η οποία άνοιξε απότομα μετά τις δύο απώλειες που είχαν οι «ασπρόμαυροι» κόντρα σε ΑΕΛ και Ατρόμητο, σε συνδυασμό με τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ και τα «διπλά» της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς σε Τρίπολη και Αγρίνιο, ίσως ανοίξει ακόμη περισσότερο στις 27 του μήνα, όπου οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά για τον δεύτερο γύρο, στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Είναι σίγουρο πως ο Ολυμπιακός θα εμφανιστεί διαφορετικός, όπως αντιστοίχως είχε συμβεί μετά το ισόπαλο ντέρμπι (1-1) με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και έπειτα ακολούθησε το «σβηστό» 3-0, που προανέφερα. Πάντως, το γεγονός πως δεν ηττήθηκε σε ένα ματς «τελικό» για τους «ασπρόμαυρους» δείχνει ότι η ομάδα έχει μέταλλο πρωταθλητή και πως πολύ δύσκολα θα χάσει τον εφετινό τίτλο.

Ειδικότερα δε από τη στιγμή που οι Πειραιώτες μπήκαν εξαιρετικά στο 2021 και στον δεύτερο γύρο, βγάζοντας το δύσκολο πρόγραμμα που είχαν με τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Πλέον, στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο κοιτούν το εντός έδρας ματς της Κυριακής (17/01, 15:00) με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο Φάληρο, όπου η νίκη είναι μονόδρομος.