Ο Στέφανος Τάτσιος γράφει για τον Ολυμπιακό που για 34 λεπτά κέρδιζε την Μπαρτσελόνα και όλα του τα προβλήματα, αλλά στο τέλος λύγισε και γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στην Ευρωλίγκα.

Ήταν μία από τις βραδιές στο ΣΕΦ, όπου όλα του πήγαν στραβά από νωρίς του Ολυμπιακού και έτσι ολοκληρώθηκαν και στο φινάλε.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά τις απουσίες και τη συσσωρευμένη κόπωση σε συγκεκριμένους παίκτες το πάλεψε το ματς, το έφερε στα μέτρα της, όμως μετά έμεινε από δυνάμεις και λύσεις.

Οι οχτώ διαιτητές του Final-4 – Μέσα και ο Ντιφαλά

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού δεν ήταν τόσο αγωνιστικό ειδικά στο δεύτερο μέρος, αλλά ενεργειακό και ποσοτικό.

Αυτά τα δύο στοιχεία εκμεταλλεύτηκε η Μπαρτσελόνα και σε συνδυασμό με την εκπληκτική της βραδιά στο σουτ πήρε ένα δίκαιο διπλό, το οποίο «πληγώνει» βαθμολογικά και ψυχολογικά τους Πειραιώτες.

Η εποχή μπορεί να είναι δύσκολη για την ομάδα, λόγω της απουσίας τριών κομβικών παικτών και της κούρασης όσων παίζουν, όμως έφτασε κοντά και εκείνη στο θετικό αποτέλεσμα χάρη στην άμυνα της και τα καλά διαστήματα ορισμένων παικτών μέσα στο ματς.

Πλέον αυτό το ματς πέρασε και ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε, όμως έχει μπροστά του μία τριάδα αγώνων πολύ απαιτητική, όπου καλείται να βγάλει αντίδραση και να μην χάσει έδαφος στην Ευρωλίγκα.

Βραδιά χωρίς μεγάλους πρωταγωνιστές που κρίθηκε στο τέλος

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε συγκεντρωμένος στο παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να βρεθεί πίσω στο σκορ από δικά του λάθη.

Η κακή κυκλοφορία της μπάλας και τα 5 γρήγορα λάθη, σε συνδυασμό με το μη αντιμετωπίσιμο σχήμα της Μπάρτσα με Βέσελι, Ντα Σίλβα και Κάλινιτς έδειξαν από νωρίς το πρόβλημα, αφού η μπάλα δεν ακούμπησε καθόλου στο ζωγραφιστό, ενώ αντίθετα οι Καταλανοί χτυπούσαν στο καλάθι με τον Βραζιλιάνο φόργουορντ.

Η κακή περιφερειακή άμυνα έφερε και τη διαφορά στους 12, αφού η Μπαρτσελόνα τιμωρούσε και διάβαζε τα πάντα, όμως στο φινάλε της πρώτης περιόδου ο Παπανικολάου «ξύπνησε» και μείωσε το σκορ με προσωπικές φάσεις σε σκορ και δημιουργία και με τη βοήθεια του Ουόκαπ αμυντικά.

H επίθεση του Ολυμπιακού βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με την είσοδο των Λαρεντζάκη – Μπραζντέικις, όμως η περιφερειακή του άμυνα και η φύλαξη της weak side παρέμεναν σε κακό επίπεδο.

Ο Γιοκουμπάιτις δημιουργούσε συνεχή ρήγματα στο καλάθι με αριστερά ντράιβ και έβρισκε σε ανισορροπία την ερυθρόλευκη άμυνα, με αποτέλεσμα πολλά ελεύθερα μακρινά σουτ και 7/10 καταλανικά τρίποντα, τα οποία έφεραν τη διαφορά στους 15.

Ο Φαλ με τον Παπανικολάου που έκανε τα πάντα, άρχισαν να καλύπτουν τα κενά στην άμυνα με σωστές τοποθετήσεις στο post up και στα σκριν και ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και μείωσε με τους Μπραζντέικις – Λαρεντζάκη, να δίνουν επίσης λύσεις σε άμυνα και δημιουργία.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με παρόμοια εικόνα, αλλά τους Πειραιώτες αρκετά πιο δυναμικούς στις μονομαχίες.

Στο δεύτερο μέρος στο γήπεδο μπήκε ένας άλλος Ολυμπιακός, που πίεζε την μπάλα, έσπαγε τα σκριν, ανάγκαζε τους αντιπάλους του να σταματήσουν την ντρίπλα τους και με «μάτι να γυαλίζει».

Παράλληλα στην επίθεση η μπάλα κυκλοφόρησε καλύτερα από τους Ουόκαπ – Πίτερς και ο Κάνααν βρήκε ρυθμό με 7 προσωπικούς πόντους φέρνοντας την απόλυτη ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός όμως πάλι έχασε το μυαλό του στην επίθεση και με τα τρίποντα της Μπάρτσα να γίνονται 9/14 έχασε πάλι την επαφή του με το σκορ, ενώ ο Κάνααν έφτασε τα 4 φάουλ.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και πάλι να γυρνούν το ματς, αλλά η Μπάρτσα κρατούσε μικρό προβάδισμα μόνο με τα τρίποντα ακόμα και όταν αυτά ήταν μαρκαρισμένα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες θυμήθηκαν το καλό τους πρόσωπο και κάνοντας «μπούλινγκ» στην άμυνα στους Καταλανούς σε σκριν και ζωγραφιστό, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον εκπληκτικό Ουόκαπ και με επιμέρους 12-3 πήραν προβάδισμα νίκης.

Ο Αμερικανός με τη συνεισφορά των Μπραζντέικις, Φαλ και Πίτερς ήταν η σύνθεση που έκανε τη διαφορά στο κρίσιμο σημείο για την ομάδα, χάρη στο μέγεθος της.

Όμως η Μπαρτσελόνα και πάλι έβγαλε αντίδραση με μακρινά σουτ, αφού οι Πειραιώτες είχαν κολλήσει στην επίθεση και με δημιουργία και μακρινά σουτ από τον Λαπροβίτολα και τον Αμπρίνες γύρισε το ματς πλήρως.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, είχε πάθει μπλακ άουτ στην επίθεση λόγω κόπωσης και επιλογών και έχασε το ματς μέσα από τα χέρια του.

Οι Πειραιώτες στα τελευταία 4 λεπτά έπαθαν ένα άνευ προηγουμένου «ριφιφί» σκοράροντας μόλις 2 πόντους (!), αφού δεν διάβασαν καμία κατάσταση σωστά στο post με τον Μιλουτίνοφ και δεν κυκλοφορούσαν την μπάλα.

Όμως όπως και το σκορ μίλησε έτσι και οι αριθμοί ήταν σε δύο σημαντικά κομμάτια του παιχνιδιού υπέρ της Μπάρτσα.

• +6 ριμπάουντ (32-26) με τα οποία κάλυψε τα 18 λάθη και έσωσε τη μάχη των κατοχών
  • 15/26 τρίποντα την ώρα που ο Ολυμπιακός έμεινε καθηλωμένος κάτω από το 30%
  • Εννιά πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και μετά από ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, την ώρα που οι Πειραιώτες είχαν μόλις 4.

Όσον αφορά τους πρωταγωνιστές κανείς πραγματικά δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ από όσους πάτησαν παρκέ με εξαίρεση τον Άλεκ Πίτερς.

Ο Αμερικανός φόργουορντ και πάλι  ξεχώρισε σε μία μέτρια βραδιά του Ολυμπιακού με 11 πόντους (4/7), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Και ο Παπανικολάου είχε καλά διαστήματα (7π, 4ρ, 4κλ, 3ας, 1μπλ), αλλά όχι σταθερότητα, ενώ ο Ουόκαπ σκόραρε, αλλά δεν βοήθησε δημιουργικά και στο τελευταίο δίλεπτο καταφανώς είχε εξαντληθεί, αφού είχε παίξει πάνω από 20 λεπτά σερί στο παρκέ.

Και ο Μιλουτίνοφ προσπάθησε με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και μαζί με τον αξιόμαχο Φαλ περιόρισαν τον Ουίλι.

Τέλος το ντεμπούτο του Μπραζντέικις κρίνεται αρκετά θετικό, αφού σε 18 λεπτά βοήθησε στην άμυνα (1κλ, 2 φ) και πέτυχε 5 πόντους, παρότι ήταν διστακτικός στην εκτέλεση στην αρχή.

Να αντέξει και να αντιδράσει!

Το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα αποτελεί πλέον παρελθόν και ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα, αλλά επιβάλλεται να την ξεχάσει άμεσα και να κοιτάξει παρακάτω.

Μπροστά του έχει μία δύσκολη και κρίσιμη τριάδα αγώνων με ΑΕΚ και Παρτιζάν στο ΣΕΦ και τη Μιλάνο εκτός έδρας και πρέπει να ανταπεξέλθει αγωνιστικά και ενεργειακά.

Αυτή τη στιγμή η ομάδα μπορεί να έχει πολλές αρετές, αλλά διαθέτει και αγωνιστικά προβλήματα κυρίως στην επίθεση, κάτι που είναι όμως και φυσιολογικό λόγω της εποχής.

Στο ενεργειακό κομμάτι αυτό έχει να κάνει με τις απουσίες των Γκος, ΜακΚίσικ και Σίκμα, οι οποίοι προσφέρουν λύσεις και πολύτιμα λεπτά ξεκούρασης για παίκτες καταπονημένους όπως οι Ουόκαπ, Παπανικολάου και Πίτερς.

Όμως παρόλα αυτά τα προβλήματα μία ήττα δεν διαγράφει την προσπάθεια και την εικόνα της ομάδας συνολικά στα πρώτα ματς, η οποία είναι θετική.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να αντιμετωπίζει αρκετές αγωνιστικές δυσκολίες τις τελευταίες ημέρες, αλλά δείχνει ικανός να τις ξεπεράσει γρήγορα.

Η πρώτη ήττα και μάλιστα στο ΣΕΦ ήρθε νωρίς φέτος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία όμως έχει και μία μεγάλη ευκαιρία να αντιδράσει.

Η «διαβολοβδομάδα» θα είναι ένα σημαντικό τεστ για τους Πειραιώτες, οι οποίοι μπορούν να αποδείξουν ακόμα μία φορά, πως αντέχουν στα δύσκολα και τρέφονται από αυτά…

Υ.Γ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι συνεργάτες του βρίσκονται σε δύσκολη κατάσταση, καθώς πρέπει να βρουν χρόνο ξεκούρασης για παίκτες και αυτός δεν υπάρχει. Ίσως όμως το ροτέισον πρέπει να ανοίξει λίγο περισσότερο, παρότι οι λύσεις είναι περιορισμένες.

Υ.Γ.2) Ο Πίτερς βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και δείχνει απόλυτα έτοιμος να αναλάβει το ρόλο του βασικού πόλου εκτέλεσης από την περιφέρεια.

Υ.Γ. 3) Πολύ θετικό ντεμπούτο του Μπραζντέικις, ο οποίος και στην άμυνα πάλεψε σπάζοντας σκριν και βάζοντας χέρια παντού, ενώ και στην επίθεση έδειξε το ταλέντο του. Σημαντικό ο Λιθουανός να αρχίσει να είναι και πιο ενεργός με την εκτέλεση και όχι διστακτικός.

Υ.Γ. 4) Ο Ουόκαπ ήταν συγκλονιστικός και αφού δημιουργικά δεν του βγήκε η βραδιά βοήθησε την ομάδα με σκορ και άμυνα, όμως είναι φανερά κουρασμένος και αυτό του κοστίζει πνευματικά στο τέλος. Πρέπει να βρεθούν λεπτά ξεκούρασης για τον Τόμας…

Υ.Γ. 5) Το 1 / 2 για τον Ολυμπιακό στη «διαβολοβδομάδα» είναι απαραίτητο βαθμολογικά, γιατί ήδη «έσβησε» το διπλό στο ΟΑΚΑ με την ήττα από την Μπάρτσα στο ΣΕΦ.

Υ.Γ. 6) Ο Κάνααν αν μπορέσει να διαχειριστεί καλύτερα τα συναισθήματα του την ώρα του ματς, θα είναι κεφάλαιο για το φετινό Ολυμπιακό. Πλέον μάλιστα απειλεί και μετά το pick n’ roll και με ντράιβ και είναι ακόμα πιο επικίνδυνος για τον αντίπαλο.