Ο Στέφανος Τάτσιος γράφει για τον Ολυμπιακό που κατέθεσε και την ψυχή του κόντρα στην Παρτιζάν και πήρε μία τεράστια νίκη στην «εβδομάδα των παθών» που ολοκληρώθηκε με ευχάριστο τρόπο.

Με πόνο, κούραση, αλλά και χαμόγελα ολοκληρώθηκε η πρώτη «διαβδολοβδομάδα» της σεζόν για τον Ολυμπιακό, καθώς μετά από 45 λεπτά μάχης κέρδισε την Παρτιζάν στο ΣΕΦ με μία εμφάνιση πέρα από κάθε λογική.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάλι αγωνίστηκε με 3 απουσίες, βρέθηκε από το +12 να χάνει στο 3ο δεκάλεπτο με -14, δέχθηκε buzzer beater ισοφάρισης στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ήταν κατάκοπη, όμως και πάλι απέδειξε το μέταλλο και το χαρακτήρα της.

Ο Λεσόρ έπαθε… Λουτσέσκου! (photo)

Ο Ολυμπιακός πήρε μία τεράστιας σημασίας νίκη σε όλα τα επίπεδα και θύμισε σε όλους, πως δεν πρέπει να τον ξεγράφουν ακόμα και ένας παίκτης να έχει μείνει στο παρκέ.

Τι και αν πολλά στράβωσαν και η ομάδα παλεύει με «θεούς και δαίμονες» σε μία εβδομάδα που θύμισε αυτή των… παθών το Πάσχα, τελικά όλοι μαζί κατόρθωσαν καταθέτοντας την ψυχή τους και κάθε ικμάδα ενέργειας που είχαν και πήραν το ματς με δραματικό τρόπο.

Ο τρόπος που ήρθε η νίκη ψυχολογικά δίνει τεράστιο boost σε όλο τον οργανισμό, να προχωρήσει παρακάτω και να επουλώσει τις πληγές του, γιατί όπως φάνηκε και απόψε είναι κρίμα, να πάει στράφι μία σεζόν από τραυματισμούς, που δείχνουν όλοι την ικανότητα και τη θέληση να παραμείνουν στην κορυφή.

Τα 35 λεπτά κανονικότητας και το ένα της «κατάρρευσης»

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν μία ραψωδία του Φαλ, ο οποίος στο low και στο middle post έκανε τα πάντα κόντρα στον Καμίνσκι.

Σε συνδυασμό με τα 5 επιθετικά ομαδικά ριμπάουντ και 6 πόντους του Πίτερς , ο οποίος όμως βγήκε νωρίς με 2 φάουλ, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα, παρά τα αμυντικά προβλήματα που δημιούργησε ο Λεντέι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν στο +7 έχοντας εκτελέσει 11 τρίποντα και μόλις 6 δίποντα (4/6), ενώ είχε και +6 ριμπάουντ χάρη στους Φαλ και Παπανικολάου.

Ο Κάνααν είχε πάρει «φωτιά» με 2/2 τρίποντα (6/14 συνολικά) στο 2ο δεκάλεπτο και με 3/6 ατομικά, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού μετά τα σκριν πάνω στον Άντζουσιτς και στο 1 vs 1 στον Λεντέι δεν του επέτρεπε να πάρει διψήφια διαφορά.

Ο Γκος στο σκοράρισμα, ο Ουόκαπ στην άμυνα μαζί με τον Παπανικολάου και ο Μιλουτίνοφ που έκανε στις δύο πλευρές του παρκέ έφεραν τη διαφορά στους 12.

Η άμυνα της Παρτιζάν ήτα σοφτ και οι Πειραιώτες το εκμεταλλεύτηκαν από τη μέση απόσταση από τον Αμερικανό γκαρντ και με 7/17 τρίποντα.

Ο Κάνααν έδωσε ενέργεια στην ομάδα του, όταν γύρισε στο παρκέ, η οποία πίεζε εξαιρετικά τους αντιπάλους χειριστές και «έσπαγε» πολλά σκριν χαλώντας τα plays τους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό όμως μόλις στο +6, παρότι είχε +5 κατοχές, 50% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα, αφού η άμυνα του στη μέση και κοντινή απόσταση (14/28 σουτ η Παρτιζάν) δεν ήταν καλή.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Σμάιλαγκιτς ως σέντερ δημιούργησε πρόβλημα σε επίθεση και άμυνα στον Φαλ και ανέτρεψε γρήγορα τα δεδομένα στο ματς με 11 προσωπικούς πόντους.

Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν κακή και στις δύο πλευρές, αφού επιθετικά ήταν άστοχος με τον Ουόκαπ να παίρνει λάθος και άστοχα σουτ (0/6 τρίποντα), ενώ στην άμυνα δεν διάβαζε καλά τις αλλαγές και οι Σέρβοι το εκμεταλλεύτηκαν με επιμέρους 16-2.

Η διαφορά πήγε και στους 12 για την Παρτιζάν, η οποία διάβαζε κάθε κατάσταση στις αλλαγές στην επίθεση, ενώ στην άμυνα είχε οχυρώσει τη ρακέτα της με τον Καμίνσκι και έκλεινε κάθε δίοδο απειλής, με τον Ολυμπιακό να έχει 4 πόντους ενεργητικό σε 8 λεπτά, πολλά λάθη και καμία συγκέντρωση.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με -10 και τους Πειραιώτες χωρίς ενέργεια και λύσεις να καλούνται σε μία πολύ μεγάλη ανατροπή, μετά από ένα καταστροφικό δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο με την τριάδα Ουόκαπ, Γκος, Λαρεντζάκη και τον Παπανικολάου στο «4» μείωσε, γιατί πίεζε καλύτερα την μπάλα και την κυκλοφορούσε σωστά βρίσκοντας ελεύθερα και επιτέλους εύστοχα σουτ στη weak side.

Η επίθεση των Πειραιωτών κόλλησε και πάλι, όμως ο τρομερός Παπανικολάου πάλευε για μία απίστευτη ανατροπή και μείωσε στους 2, με την ομάδα να καταθέτει κάθε ικμάδα ενέργειας που διέθετε και τον Ουόκαπ να έχει 4 φάουλ.

Ο Πάντερ με μεγάλα σουτ κόντρα στον κατάκοπο Ουόκαπ κράταγε το προβάδισμα στη σερβική πλευρά, αν και ο Λαρεντζάκης πήρε την σκυτάλη από τον Παπανικολάου με 6 πόντους και ισοφάρισε.

Ο Σμάιλαγκιτς πέτυχε ένα τεράστιο σουτ σε λήξη χρόνου, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός δεν το παράτησε και μετά από δύο καλές άμυνες αλλά και χαμένα ριμπάουντ κατάφερε με 2/2 βολές του ψυχωμένου Λαρεντζάκη να πάρει το προβάδισμα.

Μία τρομερή άμυνα του Ουόκαπ πάνω στον Πάντερ δεν ήταν αρκετή, αφού οι ερυθρόλευκοι στο τέλος επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ και δέχθηκαν τρίποντο ισοφάρισης και… παράτασης!

Εκεί και οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες με τον Ολυμπιακό να ταΐζει τον Μιλουτίνοφ στο ζωγραφιστό απέναντι στον Λεντέι, που έπαιζε ως «5».

Ο συγκινητικός Μιλουτίνοφ και ο clutch Γκος με ασίστ και τρομερό φλότερ έδωσαν προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό, την οποία και πήρε χάρη στην ψυχραιμία του Λαρεντζάκη στις βολές.

Οι Πειραιώτες σε μία δύσκολη και επίπονη βραδιά απέδειξαν πως ακόμα και με τόσα προβλήματα μπορούν να παίξουν το μπάσκετ τους, που τους έχει κάνει να ξεχωρίσουν σε όλη την Ευρώπη.

• Το +8 στις κατοχές σε ριμπάουντ και λάθη ήταν καθοριστικό για τον Ολυμπιακό, ώστε να παραμείνει όρθιος στα δύσκολα και να αντέξει στο τέλος.
  • Το αρνητικό ήταν πως από τα 18 επιθετικά ριμπάουντ, πάρθηκαν μόλις 9 πόντοι από δεύτερης ευκαιρίας με την ομάδα να μην εκμεταλλεύεται αυτή την υπέρ της συνθήκη.
  • Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει 25 πόντους από τα λάθη της Παρτιζάν είτε στο πρωτεύον είτε στο δευτερεύον τρανζίσιον και βρήκε λύσεις από εκεί.
  • Οι 23 πόντοι από Σμάιλαγκιτς και Καμίνσκι δηλαδή δύο ψηλούς που σουτάρουν από μακριά, δημιούργησαν πρόβλημα κυρίως στο 3ο δεκάλεπτο.
  • Οι 33/36 βολές δείχνουν ότι η ομάδα είχε πνευματική ηρεμία και ευστοχία, αλλά και ότι εκμεταλλεύτηκε τον Μιλουτίνοφ στο ζωγραφιστό που είχε 12/14.
  • Η overplay άμυνα του Ουόκαπ στον Πάντερ τον κούρασε πολύ και τον ανάγκασε να έχει 6/14 σουτ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

Όμως πέρα από τους αριθμούς τη διαφορά έκαναν και τα πρόσωπα και εκεί ευτύχησε η ομάδα να έχει πολλούς παίκτες σε καλή βραδιά.

• Ο Μιλουτίνοφ κέρδισε πολλές «μάχες» και τέλειωσε το ματς με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25 λεπτά παίζοντας στο τέλος και στην παράταση μόνος του στη θέση «5». Εξαιρετικός και κομβικός στο έξτρα 5λεπτο ο Σέρβος.
  • Ο Λαρεντζάκης ήταν υπέροχος και κομβικός με 19 πόντους (2/6 τρπ, 9/9 βολές), 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ, μηδέν λάθη και απέδειξε πως όταν έχει καθαρό μυαλό και διάθεση στην άμυνα μπορεί να κάνει τη διαφορά.
  • Ο Παπανικολάου ήταν άψογος είτε ως «3» είτε ως «4» και με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και μπόλικο πάθος, αλλά και με σπουδαίες άμυνες οι οποίες έλυσαν το πρόβλημα Λεντέι.
  • Ο Γκος ήταν ανέτοιμος αλλά και clutch, αφού στο τέλος της παράτασης έκανε τα πάντα σωστά, παρότι άστοχος σε όλο το ματς με 9 πόντους (3/13 σουτ) και 4 ασίστ.
  • Ο Ουόκαπ ήταν επίσης άστοχος, αλλά και βιονικός με 11 πόντους (1/8 τρίποντα), 4 ασίστ (3 λάθη), 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και έπαιξε τρομερές άμυνες στα κρίσιμα στον Πάντερ.

Πρέπει να χτίσει πάνω σε αυτή τη νίκη για το μέλλον

Φαλ

Ο Ολυμπιακός κατάφερε λοιπόν να κερδίσει την Παρτιζάν και για πρώτη φορά φέτος στο ΣΕΦ στην Ευρωλίγκα και να αφήσει πίσω του τις δύσκολες και κακές βραδιές με Μπαρτσελόνα και Μιλόνα.

Η ομάδα έχει υπέρ της όλες τις δικαιολογίες του κόσμου για όσα της έχουν τύχει, όμως δεν κρατιέται από αυτές και αντιδρά, όπως πρέπει σε έναν τεράστιο και νικηφόρο σύλλογο.

Ο τρόπος που ήρθε αυτή η νίκη και υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες της κούρασης και των προβλημάτων αποτελεί μεγάλο «όπλο» για τη συνέχεια και προπονητές και παίκτες επιβάλλεται να «χτίσουν» σε αυτή.

Τα προβλήματα θα λυθούν σιγά σιγά, αφού με εξαίρεση τον ΜακΚίσικ δεν είναι σοβαρά, όμως χρειάζεται και χρόνος για ανάσες και προπόνηση.

Μετά τον Κολοσσό κι την επιστροφή από τη Ρόδο θα δοθεί αυτή η ευκαιρία, ώστε να δούμε έναν ακόμα καλύτερο και πιο κανονικό Ολυμπιακό με την Εφές στο ΣΕΦ την επόμενη Πέμπτη.

Οι Πειραιώτες πέρα από την πολύτιμη βαθμολογικά νίκη, κέρδισαν και άλλα πράγματα αγωνιστικά και ψυχολογικά, όμως αυτό που ψάχνουν είναι ηρεμία και υγεία στην καθημερινότητα.

Μόλις στρώσουν λίγο τα πράγματα τότε θα δούμε τον κανονικό Ολυμπιακό και θα μπορούμε να τον κρίνουμε και να καταλάβουμε όλες τις αρετές και τα προβλήματα του…

Υ.Γ. Ο κόουτς Μπαρτζώκας το πάλεψε και το δούλεψε το ματς και στο τέλος το πήρε. Διαχειρίστηκε όσο καλύτερα μπορούσε τα προβλήματα και δικαιώθηκε κόντρα σε μία εξαιρετική ομάδα. Σωστή η επιλογή του να μην κάνει φάουλ στα 5” και ας δέχθηκε το τρίποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Υ.Γ. 2) Παπανικολάου και Λαρεντζάκης είναι η ψυχή αυτής της ομάδας και αποδείχθηκε ξανά σε μία απίστευτη δύσκολη και κρίσιμη βραδιά. Σταθερότητα πλέον απαιτείται από δύο αγωνιστικές «κολώνες» του οικοδομήματος.

Υ.Γ. 3) Ο Ουόκαπ είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας στο παρκέ ακόμα και στις κακές του βραδιές. Αυτά που κάνει στο τέλος στον Πάντερ δεν υπάρχουν απόλυτο respect.

Υ.Γ. 4) Πολύ κακή διαιτησία με κρίσιμες αποφάσεις εναντίον του Ολυμπιακού σε σημαντικά σημεία του ματς.

Υ.Γ. 5) Το 2-2 είναι μια χαρά και λογικό με βάση τα προβλήματα και τον ανταγωνισμό. Το ματς με την Εφές είναι κρίσιμο και υπάρχει μεγάλο «πρέπει» για τη νίκη.

Υ.Γ.6) Τρομερό το ΣΕΦ στο 2ο ημίχρονο έσπρωξε την ομάδα στη μεγάλη νίκη. Έτσι πρέπει να είναι σε κάθε ματς.