Ο Ολυμπιακός έκανε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη και διατήρησε το αήττητο μαζί με την τροχιά πλεονεκτήματος έδρας χάρις σε μια σειρά παράγοντες που έκαναν την εμφάνισή τους στο παρκέ για ακόμα μια φορά!

Ο Ολυμπιακός μένει… τετράδα! Η ομάδα του Πειραιά μένει πλεονέκτημα γιατί έκανε ό,τι έπρεπε για να κερδίσει.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας φώναξε όταν έπρεπε, οι παίκτες «ξύπνησαν» και πήραν το ματς.

Είδαν λίγη χαρά με πρωταγωνιστή τον… Ντιφαλά!

Το έκαναν να φαίνεται απλό με εκείνο το θηριώδες 6-21, αλλά δεν ήταν τελικά. Η Μπάγερν αντέδρασε ως όφειλε, αλλά η παρέα του μόνιμου MVP Βεζένκοβ δεν «τσίμπησε».

Στο πρώτο δεύτερο ο Ολυμπιακός έπαιξε καλά και ισορροπημένα. Η άμυνα τσάκιζε κόκκαλα, ενώ η επίθεση πέταγε φωτιές. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν… «μαύρη τρύπα», με τους ερυθρόλευκους να έχουν μείνει κάποια λεπτά πίσω.

Το ημίχρονο έκανε πολύ καλό στην ομάδα του Πειραιά. Πήγε στα αποδυτήρια, ηρέμησε και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με βάση την καλή του άμυνα προκειμένου να πάρει το ματς.

Ακόμα και όταν η Μπάγερν πλησιάζει ο Ολυμπιακός δε χάνει τον προσανατολισμό του. Πολύ βασικό αυτό!

Συνέχισε να βγάζει σκληράδα, αν και μπροστά αντιμετώπισε τα συνήθη επιθετικά προβλήματα.

Όταν παίζει άμυνα ο Ολυμπιακός διαλύει κάθε momentum

Οι ερυθρόλευκοι δεν πήγαν καλά στα ριμπάουντ. Μάζεψαν τα ίδια με τη Μπάγερν, αλλά έκαναν περισσότερα κλεψίματα, με αποτέλεσμα να ανανεώσουν πολλαπλάσιες επιθέσεις και να φέρουν το ματς στα μέτρα τους.

Στα λεπτά που απουσιάζει ο Φαλ οι ομάδες που βγάζουν ενέργεια, ή έχουν κάποια καλά ξεσπάσματα, δημιουργούν θέματα στον Ολυμπιακό.

Απέναντι σε αυτό οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν με επιθετική άμυνα στα γκαρντ και στους πλάγιους της Μπάγερν προκειμένου να αλλοιώσουν σουτ, αλλά και να κλέψουν μπάλες.

Όσον αφορά τη δυσλειτουργία στην επίθεση που εμφανίστηκε, αυτό οφείλεται στο ότι η Μπάγερν ήθελε να παίξει με παγίδες στον ψηλό, με τον Ολυμπιακό να μη σουτάρει καλά στο τρίποντο έχοντας μόνο 30%.

Το τοίχος Παπανικολάου και το πολυβόλο Βεζένκοβ διέλυσαν το ρεκόρ της Μπάγερν, με τους Σλούκα και Τόμας να συμπληρώνουν ιδανικά τους δυο φόργουορντ.

Ο Ολυμπιακός τα τελευταία δυο ματς έριξε τους πόντους που τρώει ανά 100 κατοχές κατά 4 πόντους ανά παιχνίδι.

Αυτό θέλει και τακτική προσήλωση, αλλά και προσωπικότητα. Γιατί πολλές φορές μπερδεύεται το πράγμα…

Προσωπικότητα θεωρείται κάποιος που θα βάλει το μεγάλο σουτ και σταματά εκεί η κουβέντα! ΌΧΙ!

Προσωπικότητα έχουν και τα παιδιά που θα βουτήξουν να πάρουν τη μπάλα, θα κάνουν καλές παγίδες και θα διαβάσουν σωστά τον αντίπαλο. Αυτό έκανε ο Ολυμπιακός και βγήκε κερδισμένος στο Μόναχο, με τον συγκλονιστικό κόσμο του να τραγουδά το πανέμορφο «είσαι στο μυαλό».

Εν κατακλείδι:

Ο Ολυμπιακός προχωράει με άξονα το παιχνίδι που τον βγάζει πάντα κερδισμένο. Αυτό δεν είναι άλλο από την σκληράδα στην άμυνα, την τακτική προσήλωση και την προσωπικότητα που διαθέτει η ομάδα του Πειραιά.

ΠΗΓΗ: Τα στατιστικά δεδομένα αλιεύονται από τη βάση του 3stepsbasket.