Αποκλεισμός «σοκ» για τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο Ελλάδος, αφού ηττήθηκε από τη Λαμία με 0-1. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα..

Οι ερυθρόλευκοι του Πέδρο Μαρτίνς αντιμετώπιζαν τη Λαμία, στη ρεβάνς του 3-3 για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Στόχος ήταν το θετικό αποτέλεσμα που θα έφερνε την ομάδα μας πιο κοντά στον μοναδικό της στόχο.

Ο Πορτογάλος τεχνικός παρέταξε την ομάδα μας με ένα σχήμα 4-2-3-1 και τον Λοντίγκιν στα γκολπόστ, οι Σισέ-Μιράντα στα στόπερ με τους Τσιμίκα και Κούτρη στα άκρα, μπροστά τους οι Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε. Στις πτέρυγες επιλέχθησαν οι Γκερέρο και Μασούρας με τον Νάτχο να βρίσκεται πίσω από τον βασικό σέντερ φορ τον Σολδάνο.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Για τη Λαμία ξεκίνησαν οι Σαράνοφ, Καρυπίδης, Μπεχαράνο, Πλιάτσικας, Καραμάνος, Ασούμπρε, Τόμας, Σκόνδρας, Επστάιν, Μπλάζιτς ως αρχηγός και Ασίγκμπα.

Κυριαρχία Ολυμπιακού, χωρίς την επίτευξη τέρματος…

Στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, οι ερυθρόλευκοι είχαν πρωτοβουλία κινήσεων και κατοχή, με δύο καλές ευκαιρίες, μία του Μασούρα με κεφαλιά και του Σολδάνο στο 18’ με σουτ εκτός περιοχής. Τα επόμενα λεπτά έως το ημίχρονο δεν επεφύλασσαν κάποια άλλη σημαντική ευκαιρία για τέρμα υπέρ της ομάδας μας, χωρίς να υπάρχει και κάτι για τους φιλοξενούμενους.

Ψυχρολουσία και ήττα για τον Ολυμπιακό..

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, αφού ο Τομάς στο 52’ έκανε τ 0-1, παγώνοντας το «Γ. Καραϊσκάκης». Με σέντρα του Σκόνδρα, ο Επστάιν σούταρε προς την εστία, με τον Τομάς να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά, ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε δύο αλλαγές, με τους Γκερέρο και Μπουχαλάκη να αποχωρούν στη θέση των Ποντένσε και Φορτούνη που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 62ο λεπτό, καθαρό χέρι αμυντικού της Λαμίας δε δίνεται πέναλτι, από σουτ του Φορτούνη, σχεδόν στο ύψος της άσπρης βούλας. Κάτι που έκανε τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να διαμαρτύρονται.  Στο 66′ της αναμέτρησης, ο Χασάν πέρασε στη θέση του Σολδάνο, πραγματοποιώντας την τελευταία αλλαγή του Ολυμπιακου. Στο τελευταίο δεκαλεπτο, οι ερυθρόλευκοι έχασαν τρομερές ευκαιρίες, αφενός με τον Χασάν, ο οποίος είχε πλεονεκτική θέση για γκολ, και αφετέρου με τον Μασούρα και τον Ποντένσε. Όμως, στο 85′ ο Ποντένσε κέρδισε πέναλτι, το οποίο ο αρχηγός μας Κώστας Φορτούνης έχασε, στέλνοντάς το στον Σαράνοφ. Στα τελευταία λεπτά, οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να βάλουν το «χρυσό» γκολ πρόκρισης, με τη Λαμία να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στο Καραϊσκάκης…