Μπορεί να είχε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μπλατ (48-40), όμως στη συνέχεια το ματς γύρισε «τούμπα», με την Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη με 83-75. Ξεκίνησε εκρηκτικά ο Γιώργος Πρίντεζης, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Ζακ ΛεΝτέι (15π.). Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Δεν τα κατάφεραν οι Πειραιώτες, έπειτα από το πρώτο εντυπωσιακό ημίχρονο, κάνοντας όλα τα λάθη μαζεμένα και χάνοντας από την Ζαλγκίρις με 83-75. Πλέον στο 6-5 η ομάδα μας στο θεσμό.

Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

Euroleague: To αναλυτικό πρόγραμμα για τα game 3 και 4

Οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν σε εκτός έδρας αναμέτρηση την Ζαλγκίρις Κάουνας, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα. Ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε στην αποστολή τους Τουπάν και Αγραβάνη, ενώ ο Σαρούνας Γιασικεβίσιους τον εμβληματικό αρχηγό Παούλιους Γιανκούνας, για την αναμέτρηση της «Ζαλγκίριο Αρένα».

Για τους γηπεδούχους ξεκίνησαν οι Ουλάνοβας, Γκριγκόνις, Ουόλτερς, Καβαλιάουσκας και Ντέιβις, ενώ για τον Ολυμπιακό οι Ουίλιαμς-Γκος, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεκίνησε τον αγώνα εντυπωσιακά, αφού στα πρώτα 3:30 λεπτά, σκοράροντας διψήφιο αριθμό πόντων. Εντυπωσιακό ποσοστό τριπόντων επιπλέον, με τον παίκτη να είχε 4/4 με 14 πόντους σε 6 λεπτά αγώνα. Ο αγώνας είχε αποκτήσει έναν «τρελό» ρυθμό. Οι Πειραιώτες συνέχισαν αυτόν τον δαιμονιώδη ρυθμό τριπόντων, αφού προηγήθηκαν και με +11 (18-29), με 7/8 τρίποντα (4 Πρίντεζη, 1 Τίμα, 1 Παπανικολάου, Σπανούλης). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 29-19 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να προηγείται σταθερά στο σκορ, με τον Γιασικεβίσιους αρκετές φορές να γίνεται έξαλλος. Βέβαια, οι γηπεδούχοι μείωσαν αρκετά στο σκορ, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (33-38). Η προσπάθεια των Λιθουανών έπιασε τόπο, μιας και οι ερυθρόλευκοι, όσο καλοί ήταν στην επίθεση, τόσο κακοί ήταν στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στο καλάθι (40-42). Όμως, οι Πειραιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, όταν με δύο τρίποντα, των Παπανικολάου και Στρέλνιεκς διαμόρφωσαν το 48-40 υπέρ της ομάδας τους για το σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η Ζαλγκίρις ήταν μέσα στο παιχνίδι, με τους Πειραιώτες να καλούνταν να φτιάξουν την άμυνά τους, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 8-0 σερί. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (48-48), κάτι που είχε να γίνει από την πρώτη περίοδο και το 16-16. Ζαλγκίρις και Ολυμπιακός ήταν κοντά στο σκορ, αλλά τα αρκετά λάθη των φιλοξενούμενων σε αυτή την περίοδο, έδωσαν τη δυνατότητα να προσπεράσει η Λιθουανική ομάδα με το σκορ στο 60-59 υπέρ της.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το ματς είχε γυρίσει «τούμπα», με την Ζαλγκίρις να έχει το μομέντουμ, αλλά και τη διαφορά, έχοντας «χτίσει» ένα +9 (68-59), χάρη σε 8-0 σερί της. Μετά από 3 λεπτά, στο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι σκόραραν για πρώτη φορά. Οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να μην μπορούσαν να συνεχίσουν στο ρυθμό που απαιτούνταν στον αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν αδυναμία να διεκδικήσουν τον αγώνα, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Ουόλτον, Ουόλτερς 14 (1), Γουόλκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλάνοβας 5 (1).

Ολυμπιακός (Μπλάτ): Ουίλιαμς-Γκος 9 (1), Σπανούλης 9 (1), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 18 (4), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (1).