Η Μπράιτον πήρε σπουδαίο διπλό με 2-1 στην έδρα της Μπράιτον!

Τι είχες Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τι είχα πάντα… Οι κόκκινοι διάβολοι στην πρεμιέρα τους στην Premier League, υπέστησαν ήττα-σοκ από την Μπράιτον στο Ολντ Τράφορντ με 2-1 και ξεκίνησαν με το αριστερό, θυμίζοντας σε μεγάλο βαθμό την κάτω του μετρίου ομάδα της περσινής σεζόν.

Ο Έρικ Τεν Χαγκ στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Γιουνάιτεντ, είδε τους «γλάρους» να παίρνουν ένα σπουδαίο διπλό και την ομάδα του να βγάζει τις ίδιες παθογένειες που είχε και πέρσι, σε μια από τις χειρότερες σεζόν της σύγχρονης ιστορίας της.

Από το πρώτο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, χάρη σε δυο τέρματα του Γκρος, με τον κόσμο μάλιστα να γιουχάρει παίκτες και Τεν Χαγκ στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη η εικόνα των κόκκινων διαβόλων ήταν σαφώς καλύτερη, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε νέα πνοή με την είσοδο του στο ματς, όμως δεν ήταν αρκετός για να κάνει την ανατροπή η αγγλική ομάδα.

Η Γιουνάιτεντ είχε ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, μείωσε με αυτογκόλ, όμως το φινάλε την βρήκε να ξεκινάει με ήττα και να αρχίζει με το καλημέρα στη σεζόν η γκρίνια…

Όσον αφορά το ματς, στα 15 δευτερόλεπτα μετά από τραγικό λάθος του Νταλότ, ο Τροσάρ σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ντε Χέα ενώ στο 7’ o Φερνάντες αστόχησε από ιδανικό σημείο. Η Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να επιβάλλει το ρυθμό της σε κανένα σημείο κι έτσι στο 30’ το πλήρωσε. Ο Γουλέμπεκ έκανε την κίνηση από αριστερά, γύρισε στον Γκρος κι εκείνος σε κενή εστία πλάσαρε για το 0-1.

Και πριν προλάβει να συνέλθει η Γιουνάιτεντ, στο 39’ ο Ντε Χέα απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Μαρτς από δεξιά κα ο Γκρος πήρε το ριμπάουντ και από κοντά πλάσαρε για το 0-2!

Στο 53ο λεπτό μπήκε στο ματς ο Κριστιάνο και από εκεί και πέρα η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Στο 65ο λεπτό ο Ράσφορντ έχασε απίθανη ευκαιρία με προβολή εξ επαφής ενώ στο 67’ ο Σάντσεθ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Έρικσεν. Ωστόσο στο επόμενο λεπτό, μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Μπράιτον, βρήκε στον Μακ Άλιστερ και κατέληξε στα δίχτυα του Σάντσεθ για το 1-2.

Στο 73’ ο Σάντσεθ είπε όχι σε σουτάρα του Νταλότ ενώ στο 76’ το σουτ του Μαρτίνες πέρασε μόλις έξω και στο 83’την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μακ Άλιστερ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλότ, Μαγκουάιρ, Μαρτίνες, Σο (90’ Γκαρνάτσο), Φρεντ (53’ Ρονάλντο), ΜακΤόμινεϊ (78 Φαν ντε Μπέικ), Έρικσεν, Φερνάντες (90’ Ελάνγκα), Σάντσο (90’ Μαλάσια), Ράσφορντ

Μπράιτον: Σάντσεθ, Φέλτμαν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μαρτς (90+4′ Κόλγουιλ), Λαλάνα (75’ Λάμπτεϊ), Καϊσέδο, Τροσάρ (75’ Μουεπού), Γκρος, Μακ Άλιστερ, Γουέλμπεκ (90+4′ Ουντάβ)