Φανταστικό μπάσκετ από τον Ολυμπιακό και μία πολύ μεγάλη νίκη στην έδρα της Ελευθερίας Μοσχάτου με σκορ 88-47.

Δεν μπορούσε να ζητήσει καλύτερη εμφάνιση ο Θρύλος!

Μετά την ήττα (70-83) από την Πολκόβιτσε στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της EuroLeague, οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν εκτός έδρας με 88-47 της Ελευθερίας Μοσχάτου, για την 5η αγωνιστική της Α1 και έκαναν το «πέντε στα πέντε». Οι «ερυθρόλευκες» δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία στην έδρα της Ελευθερίας, προηγήθηκαν με +26 (20-46) στο ημίχρονο και με πρώτη σκόρερ την Γκούσταφσον με 22 πόντους (18 η Σταμάτη, 17 η Σταμολάμπρου), «καθάρισαν» εύκολα μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Στο +26 στο ημίχρονο!

Με 1/2 βολές της Σταμολάμπρου (5:05), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με double score (7-14), με την Γκούσταφσον να σκοράρει με χουκ (3:04), για το 18-7. Στο 2:12, η Σταμολάμπρου πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, για το +13 των νταμπλούχων Ελλάδας, οι οποίες «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο με 20-7. Με τρίποντο της Σταμάτη (8:18), οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +21 (7-28), με την Γκούσταφσον να πετυχαίνει 2/2 βολές, για το 32-9, στο 6:44. Ο Θρύλος συνέχισε την κυριαρχία του και με νέο τρίποντο της Σταμάτη (2:35), «έγραψε» το 44-16, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-20.

88-44, double score!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +35 (20-55), με δίποντο της Σταμάτη (7:53). Οι νταμπλούχες Ελλάδας δέχθηκαν το πρώτο τους καλάθι στην τρίτη περίοδο στο 3:56 (22-55), με την Στραουτμάνε να απαντάει άμεσα (3:40), για το 57-22. Η Σταμολάμπρου ανέβασε τη διαφορά στο +37 (22-59, 2:39), με την Δίελα να «τελειώνει» το τρίτο δεκάλεπτο, με λέι απ, σε «νεκρό» χρόνο, για το 64-28. Στο 7:34 της τέταρτης περιόδου, η Αγιούσο σκόραρε, με λέι απ, για το 70-33, ενώ με 2/2 βολές της νεαρής Γκουζέλου (0:34), ο Ολυμπιακός πέτυχε double score (44-88) και στη συνέχεια, επικράτησε με 88-47.

Τα δεκάλεπτα: 7-20, 20-46, 47-88