Με την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες ήδη τσεκαρισμένη, η Εθνική ολοκληρώνει την Τετάρτη (17.00 ERT Sports) τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με αντίπαλο την Σερβία.

Και μόνο ο τίτλος της παγκόσμιας πρωταθλήτριας που έφερε μαζί της στην Άγκυρα η ομάδα του Ζόραν Τέρζιτς δείχνει τη δυσκολία που έχει ο αγώνας.
Η Σερβία έχοντας το «3 στα 3» στον όμιλο με μόλις 2 χαμένα σετ, παίζει για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη προκειμένου να παίξει την πρωτιά στον όμιλο στο ντέρμπι της Παρασκευής με την Τουρκία. Η Εθνική μας θα ψάξει να πάρει ότι παραπάνω μπορεί από το δύσκολο ματς αφού υπάρχουν σενάρια που μπορούν να την φέρουν ακόμη στην 3η θέση του ομίλου σε συνάρτηση με το αποτέλεσμα Φινλανδία-Βουλγαρία στην τελευταία αγωνιστική.
Τον 49ο μεταξύ τους αγώνα στην ιστορία θα δώσουν Ελλάδα και Σερβία. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια προηγείται με 37 νίκες στο παρελθόν με την Ελλάδα να μετράει 11. Ο πρώτος αγώνας των δύο ομάδων χρονολογείται την πρωτοχρονιά του 1974 όταν χάσαμε στην Αθήνα από την τότε Γιουγκοσλαβία με 3-0. Στις 9/8/1985 πετύχαμε την πρώτη νίκη στην Καβάλα με 3-0, ενώ τελευταία φορά κερδίσαμε στον Πειραιά στις 7 Μαίου του 2004 με 3-0 σετ. Τελευταία φορά ανταμώσαμε στα Χανιά στις 7 Οκτωβρίου του 2011 όταν χάσαμε 3-0. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία τελικής φάσης των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων που θα παίξουν Ελλάδα-Σερβία.