Το Περιστέρι αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 23η αγωνιστική της Basket League, με τους Πειραιώτες να πραγματοποιούν απαράδεκτη εμφάνιση και να ηττώνται με 81-76...

Το Περιστέρι αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 23η αγωνιστική της Basket League, με τους Πειραιώτες να πραγματοποιούν απαράδεκτη εμφάνιση και να ηττώνται με 81-76…

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Α1 γυναικών: Ολυμπιακός-ΠΑΟ live streaming

Ο αγώνας άρχισε με το Περιστέρι να μπαίνει πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο και να προηγείται με 9-2, αναγκάζοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ. Οι ερυθρόλευκοι εν συνεχεία μείωσαν το σκορ σε 15-11 με καλάθια από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 16-16 με τον Γκος, αλλά το Περιστέρι πήρε ξανά το προβάδισμα με ένα μικρό σερί τεσσάρων πόντων για το 20-16. Με την πρώτη περίοδο να κλείνει με τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 22-19.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους ερυθρόλευκους, αφού κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 22-24 μετά από ατομική προσπάθεια του Γουίλιαμς Γκος. Έπειτα, το Περιστέρι ισορρόπησε και πέρασε μπροστά με 28-24, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 32-20 μετά από εξαιρετικό καλάθι του Μπριάντε Ουέμπερ. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρέθηκε να προηγείται με 42-36 ύστερα από τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 42-39 με καλάθι και φάουλ του Ζακ Λεντέι, με το ημίχρονο να τελειώνει με 45-39 για τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κατεβάσει την διαφορά, έτσι ώστε να ανακτήσει το προβάδισμα. Με τους Πειραιώτες να μειώνουν σε 52-50 με τρίποντο του Βεζένκοβ 5 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν και στην συνέχεια να φτάσουν όσο πιο κοντά γινόταν, αλλά το Περιστέρι με διάφορες των τεσσάρων και έξι πόντων κρατούσε το προβάδισμα για αρκετή ώρα. Με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 63-56.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό να μειώνει την διαφορά  στους 3 πόντους και συγκεκριμένα σε 64-61 με τον Βεζένκοβ. Το Περιστέρι με τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη «εκτόξευσε» την διαφορά στο +6 (67-61), με τον Ολυμπιακό να μειώνει μετέπειτα στους 2 πόντους (69-67) με τρίποντο του Αξέλ Τουπάν. Ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να προσπαθεί και να μειώνει ξανά στους 2 πόντους (74-72) αυτή τη φορά με τον Γκος, έπειτα από καλάθι και φάουλ. Στη συνέχεια όμως το Περιστέρι ξέφυγε με 80-74 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει και να ηττάται με 81-76 από την ομάδα των Δυτικών Προαστίων.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μουράτος 2, Σκορδίηλης 6, Βασιλόπουλος 11 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκρέι 9 (8 ριμπάουντ), Κάλαχαν 9 (3), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 10 (2), Μπέντιλ 15 (7 ριμπάουντ), Καράμπελας, Μουρ 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 17 (6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 5, Παπανικολάου 5 (1), Γουίλιαμς-Γκος 12 (1), Γουέμπερ 13, Βεζένκοβ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ),Μπόγρης, Μάντζχρης 1, Τουπάν 6 (1), ΛεΝτέι.